Πιτίνο: “Με τέτοια απόδοση νικάμε τους πάντες, τα καλύτερα μαθήματα είναι μετά από νίκες”

2019-03-20T22:36:05+00:00 2019-03-20T22:42:58+00:00.

20/Mar/19 22:36

Ο Ρικ Πιτίνο παρότι νικητής ήταν εκνευρισμένος για την αγωνιστική καθίζηση του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο με την Μπασκόνια, υπογράμμισε πως η εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου ήταν η καλύτερη φετινή και πως με ανάλογες, η ομάδα του θα μπορεί να νικήσει οποιονδήποτε αντίπαλο!

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Αναλυτικά τι είπε ο προπονητής του Παναθηναϊκού στη συνέντευξη Τύπου:

Για το παιχνίδι: “Συνήθως είμαι ικανοποιημένος μετά από νίκη, αλλά απόψε δεν είναι το ίδιο. Το πρώτο ημίχρονο ήταν το καλύτερο που έχουμε κάνει ως τώρα, με σπουδαίο μπάσκετ. Μετά σπάσαμε σε άμυνα κι επίθεση και αφήσαμε το ρολόι να μας νικήσει. Ημααταν στατικοί στην επίθεση και κάναμε 15 λάθη.

Μερικές φορές το συναίσθημα του κοινού και η συγκινησιακά φορτισμένη ατμόσφαιρα, όπως απόψε μετά τον θάνατο του Θανάση Γιαννακόπουλου, σε επηρεάζει. Είχαμε 20 deflections στο πρώτο ημίχρονο και δε νομίζω ότι μπορεί κάποια ομάδα να παίξει καλύτερα από αυτά. Μετά είχαμε 7 ελεύθερα σουτ, αλλά τα χάσαμε. Δεν ήταν όμως αυτό το πρόβλημα. Το πρόβλημα ήταν ότι δεν πήγαμε για το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά κοιτούσαμε. Το επιθετικό ριμπάουντ θα πρέπει να είναι η δευτερεύουσα επίθεση για εμάς”.

Χάσαμε μια χρυσή ευκαιρία να κερδίσουμε με 10 πόντους που το χρειαζόμασταν. Είναι πολύ δύσκολο όταν δύο ομάδες παλεύουν για τα playoffs. Σας έλεγα πριν δύο μήνες, ότι υπάρχει στατιστική πιθανότητα να περάσουμε, αλλά ότι δεν ήταν πιθανό. Δύο μήνες μετά γίναμε μια πολύ καλή ομάδα μπάσκετ.

Είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη και απογοητευμένοι για το δεύτερο ημίχρονο. Πάμε στο Μιλάνο γνωρίζοντας ότι είναι πολύ σημαντικό παιχνίδι. Όμως ξέρουμε ότι αν κάνουμε τέτοια απόδοση για 32-35 λεπτά όπως παίξαμε σήμερα θα μπορούμε να νικήσουμε κάθε ομάδα”.

Για το πρόβλημα που οδήγησε στην αγωνιστική πτώση μετά το 25’: “Παίξαμε το καλύτερο ημίχρονο της σεζόν. Δεν ήταν θέμα εγωισμού. Εχω πει στα παιδιά μην αφήσετε το ρολόι να πάει στα 5’’. Πρέπει να βελτιωθούν σε αυτό, αλλά παίκτες όπως ο Κιθ πρέπει να το προσέξουν.

Χάσαμε πολλά λέι απ και πολλά τρίποντα και κάναμε λάθη που δεν πρέπει να γίνονται. Αν αφήνεις το ρολόι να σε νικά, θα κάνεις λάθη. Θα πρέπει να ανασυγκροτηθούμε. Είμαι εκνευρισμένος για αυτά που έγινε και τους το έδειξα πόσο είμαι για πρώτη φορά φέτος”.

Για το πώς ο Παναθηναϊκός θα μπορέσει να επαναλάβει εμφανίσεις όπως αυτή του πρώτου ημιχρόνου: “Είναι πιθανό, αλλά ως ομάδα μπάσκετ πρέπει να ξέρεις πώς παίζεις καλά. Η άμυνα ήταν ενεργή σε κάθε επίπεδο. Κάνεις σουτ, παίζοντας καλή άμυνα. Όταν χάνεις σουτ, κατηγορείς τους διαιτητές, χάνεις σε αυτοπεποίθηση και δεν παίζεις την άμυνα που μπορείς. Οι καλές ομάδες παίζουν καλή άμυνα σε όλη τη διάρκεια. Στα τελευταία δύο λεπτά όμως πρέπει να πω ότι βγάλαμε πολύ καλές άμυνες και βγάλαμε πολύ καλά plays.

Αυτά τα μαθήματα είναι τα καλύτερα, όταν τα παίρνεις μέσα από τις νίκες. Το προτιμώ από το να παίρνω μαθήματα μετά από ήττες.

Ο κόσμος ήταν φοβερός, μας έδωσε τεράστια ώθηση για να παίξουμε έτσι. Είμαστε σε σερί πέντε αγώνων τώρα και έχουμε δείξει ότι μπορούμε να παίξουμε καλά κι εκτός έδρας.

Όταν ήρθα είχαμε μπροστά μας ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα με πολλά εκτός έδρας παιχνίδια, αλλά καταφέραμε να περάσουμε αυτό το τεστ με επιτυχία, απέναντι σε εξαιρετικές ομάδες. Στην τελική ευθεία έχουμε μπροστά μας τρία εντός έδρας παιχνίδια κι ένα εκτός και πρέπει να το εκμεταλλευτούμε”.