Παναθηναϊκός – κριτική: Νέες απαντήσεις από τον Τόμας, επιτέλους Kil(l)patrick και στην Ευρωλίγκα (videos)

2019-03-20T22:41:26+00:00 2019-03-20T23:05:43+00:00.

John Rammas

20/Mar/19 22:41

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από τη νίκη επί της Μπασκόνια (72-70) στο ΟΑΚΑ για την 27η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 ΝΤΕΣΟΝ ΤΟΜΑΣ
Άρχισε νωθρός (2π. με 0/1δίπ., 2/2β. στα πρώτα 4:37), αλλλά ανέβασε γρήγορα στροφές και συνέχισε συνεπής κυρίως στο σκοράρισμα (9π. με 3/6δίπ., 0/2τρίπ., 3/4β., 3ρ. σε 12:38). Παραμένει από τους παίκτες που δε φοβούνται να σουτάρουν ακόμη κι αν έχουν αστοχήσει κάμποσες φορές προηγουμένως ή αν η στιγμή είναι κρίσιμη και το απέδειξε δις: Δικό το τρίποντο-ανάσα για το 61-61 στο 35′, δικό του και το… νικητήριο καλάθι από την κορυφή για το 72-67 στα -14,2″. Έδωσε και λύσεις στην άμυνα στα τελευταία λεπτά και γενικά πρόσθεσε ακόμη μία θετική εμφάνιση στο ενεργητικό του (16π. με 5/10δίπ., 1/3τρίπ., 3/4β., 5ρ., 2λ. σε 26:12).

#5 ΚΙΘ ΛΑΝΓΚΦΟΡΝΤ
Ξεδίπλωσε με άνεση τις επιθετικές του αρετές στο πρώτο ημίχρονο και ταλαιπώρησε κάθε προσωπικό αντίπαλο, δις κάτοχος του “Alphonso Ford EuroLeague Top Scorer Trophy” γαρ.(8π. με 2/2δίπ., 1/2τρίπ., 1/2β., 1ρ., 1λ. από το 6′ μέχρι το 15′). Το αποτελέσμα ήταν αντιστρόφως ανάλογο στην τρίτη περίοδο, αφού ανέλαβε να τελειώσει πολλές από τις επιθέσεις, αστόχησε διαδοχικά κι άθελά του επέστρεψε στη Μπασκόνια να τρέξει ένα 0-15 σερί. Συγχρόνως υστέρησε και στην άμυνα πάνω στον Λούκα Βιλντόζα και κάπως έτσι ο προπονητής του δεν τον εμπιστεύτηκε από το 33′ και μετά (8π. με 2/3δίπ., 1/4τρίπ., 1/2β., 1ρ., 1ασ., 1λ. σε 16:00).

#6 ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ
Ο “Papa” είναι “Big” με τον Ρικ Πιτίνο κι ανταπέδωσε και τώρα την εμπιστοσύνη μέχρι ένα βαθμό. Κέρδισε πολλές από τις μονομαχίες στην επίθεση, ενώ μπορούσε κι ακόμη καλύτερα στην άμυνα (6π. με 2/2δίπ., 2/3β., 2ρ., 1ασ., 1κοψ. σε 11:17 στο α’ ημίχ.). Οι καλές στιγμές περιορίστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, όπως της υπόλοιπης ομάδας, αλλά είχε 2 επιθετικά ριμπάουντ στο 38′ κι έκανε καλάθι (67-65) το δεύτερο (άστοχο τρίποντο του Σον Κιλπάτρικ το πρώτο). Ήταν απρόσεκτος στην αμέσως επόμενη κατοχή, όταν άθελά του τράβηξε το διχτάκι και χάρισε 2 πόντους στη Μπασκόνια, αλλά γενικά η συμμετοχή του είχε θετικό πρόσημο (10π. με 4/5δίπ., 2/3β., 7ρ., 1ασ., 1κοψ. σε 22:31).

#10 ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ
Δε δίστασε να σουτάρει, πάσαρε όταν οι προϋποθέσεις δεν ήταν οι κατάλληλες, ενώ χωνόταν διαρκώς για το ριμπάουντ, αλλά όλα αυτά μόνο στο πρώτο ημίχρονο (6π. με 3/3δίπ., 0/1τρίπ., 4ρ., 1ασ., 1κοψ., 1λ. σε 12:38). Ο ρόλος του στην επίθεση περιορίστηκε και προσπάθησε να συνεισφέρει μέσα από τη βρώμικη δουλειά στην άμυνα (6π. με 3/4δίπ., 0/2τρίπ., 4ρ., 1ασ., 1κοψ., 2λ. σε 27:43).

#14 ΤΖΕΪΜΣ ΓΚΙΣΤ
Δεν ανέβηκε στη θέση “5”, αφού ήταν πάντα μαζί στο παρκέ με έναν εκ των Παπαγιάννη και Βουγιούκα, αλλά τα προβλήματα για αυτόν ήταν πολλά και στη φυσική του θέση. Είχε ελάχιστα πράγματα στο πρώτο κομμάτι της συμμετοχής του (0/1δίπ., 2κλ., 1λ. σε 7:22), έστω κι αν δε χρειάστηκε να κάνει πολλά ο ίδιος, ενώ είχε ακόμη περισσότερα από τους Γιοχάνες Βόιγκτμαν και ΣΙΑ στο δεύτερο ημίχρονο. Θέλοντας και μη, ήταν θεατής από το 32′ και μετά.

#15 ΙΑΝ ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ
Κλήθηκε να τα βάλει με ψηλότερους και πιο ευέλικτους ψηλούς, αλλά απέδειξε ακόμη μία φορά πως η εμπειρία μπορεί να εξισορροπήσει την κατάσταση. Έπαιξε με πλάτη τους προσωπικούς του αντιπάλους και σκόραρε σχεδόν όλες όσες πήρε τη μπάλα κοντά στο καλάθι, ενώ τους φόρτωσε και φάουλ (5π. με 2/3δίπ., 1/2β., 2ρ., 1λ., 2φ. υπέρ σε 8:43) στο πρώτο ημίχρονο. Πήρε άλλα τόσα λεπτά στο δεύτερο, καμία προσπάθεια στην επίθεση, ενώ συνέχισε με εκλάμψεις στην άμυνα. Το 4φ. στο 37′ τον έστειλε να δει τη συνέχεια από τον πάγκο.

#19 ΛΟΥΚΑΣ ΛΕΚΑΒΙΤΣΙΟΥΣ
Δεν έκανε πολλά πράγματα στο πρώτο ημίχρονο (2π. με 1/2δίπ., 1ρ., 1ασ., 1λ. από το 8′ μέχρι το 12′), όχι πως χρειάστηκε κιόλας, αλλά η συνεισφορά ήταν φτωχή και στην τρίτη περίοδο. Δεν είχε σκορ, δημιουργία και λύσεις στους αντίπαλους γκαρντ κι άθελά του συμμετείχε στο comeback της Μπασκόνια.

#23 ΣΟΝ ΚΙΛΠΑΤΡΙΚ
Άρχισε οικονομικός ως συνήθως, δηλαδή δεν πήρε πολλές προσπάθειες, αν κι ευστόχησε στα πρώτα του τρίποντα από την ίδια γωνία (7π. με 2/2τρίπ., 1/1β., 1ρ., 1ασ., 1κλ. σε 10:50 στο α’ ημίχ.). Έδωσε λύσεις και στην άμυνα, αλλά η βασική του δουλειά ήταν στην επίθεση, όπου ήταν απαραίτητος στα τελευταία λεπτά. Σκόραρε ένα μεγάλο τρίποντο για το 70-67 στα -1:31 κι από την ίδια γωνία από όπου είχε αστοχήσει λίγο πριν. Συνέχισε με εξίσου μεγάλη άμυνα στον Λούκα Βιλντόζα στην επόμενη κατοχή για να ολοκληρώσει με τον κατάλληλο τρόπο τη συμμετοχή του στο παιχνίδι (14π. με 2/3δίπ., 3/6τρίπ., 1/1β., 2ρ., 2ασ., 1κλ., 1λ. σε 24:00).

#24 ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ
Δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

#33 ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ
Μπήκε με φόρα από το game winner στη Μόσχα (5π. με 1/1δίπ., 1/1τρίπ., 2ρ., 4ασ., 1κλ. στα πρώτα 7:35) και γενικά καθοδηγούσε μαεστρικά τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο (5π. με 1/2δίπ., 1/1τρίπ., 4ρ., 8ασ., 1κλ., 1λ. σε 14:29). Η συνέχεια είχε λάθη περισσότερο από οτιδήποτε άλλο, ενώ έπεσε και στην παγίδα που του έβαλε η Μπασκόνια με το να του δίνει χώρο για σουτ. Αστόχησε σε σχεδόν όλα, μέχρι να επιστρέψει στις ασίστ για το μεγάλο τρίποντο του Σον Κιλπάτρικ στο 39′ (70-67) και το καθοριστικό δίποντο του Ντεσόν Τόμας στα τελευταία δευτερόλεπτα (72-67).

#43 ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ
Ο Παναθηναϊκός τα πήγαινε ήδη καλά στην άμυνα, όταν μπήκε στο παιχνίδι στο 8′, αλλά με τον ίδιο παρόντα τα πήγε ακόμη καλύτερα. Ανέκαθεν συνεπής στα καθήκοντά του, βγήκε μπροστά από τον παίκτη του κι έκλεψε και γενικά πίεζε στη μπάλα σε κάθε κατοχή. Αν ήταν και πιο προσεκτικός στην επίθεση (0/1δίπ., 0/2β., 2κλ., 1λ. σε 7:22 στο πρώτο κομμάτι της συμμετοχής του). Επιστρατεύτηκε στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου για να ανακόψει τη φόρα της Μπασκόνια, αλλά ήταν τόσο μέτριος όσο ο υπόλοιπος Παναθηναϊκός του δευτέρου ημιχρόνου (0/1δίπ., 0/1τρίπ., 0/2β., 1ρ., 2κλ., 1λ. σε 12:17).