Εφές: Πέρασε από την Ποντγκόριτσα και “κλείδωσε” το… πλεονέκτημα έδρας!

2019-03-21T21:53:36+00:00 2019-03-21T22:09:36+00:00.

21/Mar/19 21:53

Η Αναντολού Εφές παρουσιάστηκε απόλυτα σοβαρή στην Ποντγκόριτσα κόντρα στην Μπούντουτσνοστ και πανηγύρισε ένα ακόμα διπλό στην φετινή Ευρωλίγκα με 91-84 και παράλληλα εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Οι Τούρκοι ήταν και πάλι απόλυτα συγκεντρωμένοι στον στόχο τους, παίζοντας από την αρχή ωραίο μπάσκετ σε συνδυασμό με καλή άμυνα και παρότι οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, τελικά η Εφές πήρε δίκαια την άνετη νίκη.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ!

Πλέον με ρεκόρ 18-10, η Εφές είναι οριστικά στην 4η θέση της κατάταξης και εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας, αφού η Μπαρτσελόνα ηττήθηκε στο Μόναχο από την Μπάγερν!

Το παιχνίδι

Προβάδισμα νίκης για Εφές

Ορεξάτη μπήκε στον αγώνα η Εφές και προηγήθηκε από νωρίς με 10-2 (στο 3′) παίζοντας πολύ σωστά και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι Τούρκοι διατηρούσαν μία σημαντική διαφορά με 17-9 (στο 7′) και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά, με 27-19.

Στην δεύτερη περίοδο, η Μπούντουτσνοστ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά η Εφές προηγήθηκε για πρώτη φορά, με διψήφια διαφορά (40-26 στο 15′) έπειτα από επιμέρους σκορ 13-7. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό και να προηγούνται με 53-42.

Εύκολα το… διπλό στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο στην Ποντγκόριτσα, ξεκίνησε με την Εφές να κάνει σερί 9-0 και ουσιαστικά να… τελειώνει το παιχνίδι, αφού προηγήθηκε με +20 (62-42 στο 24′). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 67-53 με επιμέρους σκορ 11-5 (στο 28′), ενώ η τρίτη περίοδος έληξε με 71-58.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν διατηρούσαν την διψήφια διαφορά (82-66 στο 34′) και ήταν “αγκαλιά” με το διπλό. 2′ λεπτά πριν το τέλος, η Μπούντουτσνοστ μείωσε 86-76, όμως όλα είχαν κριθεί και η Εφές πανηγύρισε την εκτός έδρας νίκη με 91-84.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όταν η Εφές έκανε ένα σερί 9-0 και “εκτόξευσε” την διαφορά στο +20 (62-42) “κλειδώνοντας” το διπλό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίτσιτς ήταν και πάλι εξαιρετικός, με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ είχε για συμπαραστάτες τους Πλάις (16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Ντάνστον (14 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ, 1 κλέψιμο) και Σιμόν (13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 42-53, 58-71, 84-91