Μπασκόνια: To ήθελε… Το πήρε και ολοταχώς για playoffs! (videos)

2019-03-22T22:18:39+00:00 2019-03-22T23:09:13+00:00.

22/Mar/19 22:18

Η Μπασκόνια πανηγύρισε μία τεράστια νίκη με 86-76 κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στα playoffs.

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ήταν καλύτερη και στα 40 λεπτά του παιχνιδιού και έδειξε πόσο πολύ ήθελε την νίκη και πόσο ανάγκη είχε αυτό το αποτέλεσμα.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ!

Πλέον η Μπασκόνια έχει ρεκόρ 15-13 και έχει αρκετές πιθανότητες πρόκρισης στα playoffs, ενώ η Ρεάλ με ρεκόρ 21-7 πιθανότατα θα είναι τρίτη στην κατάταξη.

Ματσάρα από το πρώτο μέρος

Καλύτερα ξεκίνησε η Μπασκόνια το παιχνίδι και προηγήθηκε με μεγαλύτερη διαφορά από double score (12-5 στο 5′), κόντρα σε μία άστοχη Ρεάλ. Οι Βάσκοι κρατούσαν το προβάδισμα με 19-9 (στο 7′) και τον Πουριέρ να είναι εξαιρετικός (6 πόντους, 4 ριμπάουντ), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 22-18.

Στην δεύτερη περίοδο το ματς ήταν πλέον ντέρμπι, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και την Μπασκόνια να είναι μπροστά με 30-23 (στο 15′). Με τρίποντα των Τζόουνς και Χουέρτας οι Βάσκοι, “εκτόξευσαν” την διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (36-26 στο 17΄), όμως η Ρεάλ μείωσε σε 39-36 και ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Ντέρμπι μέχρι τέλους!

Tο δεύτερο ημίχρονο στην Βιτόρια ξεκίνησε με, την Μπασκόνια να κάνει επιμέρους σκορ 11 -2 και να προηγείται και πάλι με +12 (50-38 στο 23′), όμως η “μάχη” καλά κρατούσε και παρότι μείωσε η Ρεάλ σε 55-49, τελικά η τρίτη περίοδος έληξε με 64-53.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έκανε σερί 5-0 και ανέβασαν το προβάδισμα τους στο +16 (69-53 στο 39′). Η Ρεάλ αντέδρασε άμεσα και μείωσε σε 69-62 (στο 34′) δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς με σερί 9-0.

Το ντέρμπι πλέον καλά κρατούσε στην Βιτόρια, με την Ρεάλ να μειώνει σε 72-68 (στο 35′) με επιμέρους σκορ 15-3! 3′ λεπτά πριν το τέλος, η Ρεάλ μείωσε ακόμα περισσότερο σε 75-72 και όλα πλέον θα κρίνονταν στο τέλος. Με 4-0 σερί οι Βάσκοι έκαναν το σκορ 79-72 (στο 38′) και έγιναν το μεγάλο φαβορί για την νίκη. 1′ λεπτό πριν το τέλος, με τρίποντο ο Βιλντόζα (84-74) και στο φινάλε οι Βάσκοι πήραν την νίκη με 87-76.

Που κρίθηκε: Στο σημείο που η Ρεάλ μείωσε σε 75-72 και έβαλε “φωτιά” στο ματς, οι Βάσκοι έκαναν καθοριστικό επιμέρους σκορ 9-2 και πήραν την μεγάλη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πουαριέ ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ ακόμα πολύ καλοί ήταν ο Βιλντόζα με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Βόιγκτμαν με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-36, 64-53, 86-76