Παναθηναϊκός – κριτική: Προσοχή, ΔΑΓΚΩΝΕΙ! (videos)

2019-03-22T23:21:49+00:00 2019-03-22T23:22:10+00:00.

John Rammas

22/Mar/19 23:21

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από τη νίκη επί της Αρμάνι (83-95) στο Μιλάνο για την 28η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 ΝΤΕΣΟΝ ΤΟΜΑΣ
Δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο (2π. με 1/2δίπ., 1ρ.) και τα 3φ. στο 14′ (τεχνική ποινή το τελευταίο μετά από το δεύτερο) τον έβγαλαν εκτός παιχνιδιού, αλλά επέστρεψε κατακόρυφα βελτιωμένος κυρίως στην επίθεση, αλλά χωρίς να ξεχάσει τα καθήκοντά του και στην άμυνα. Έτρεξε με τη μπάλα στο παρκέ, πόσταρε αντιπάλους, έβαλε και τα τρίποντά του κι ολοκλήρωσε διψήφιος σε πόντους και ranking (15π. με 4/7δίπ., 2/2τρίπ., 1/4β., 5ρ., 1κλ. σε 26:50) για όγδοη φορά στα τελευταία 9 παιχνίδια.

#5 ΚΙΘ ΛΑΝΓΚΦΟΡΝΤ
Στο παιχνίδι με τη Μπασκόνια είχε αρχίσει ζεστός, για να κρυώσει απότομα στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτή τη φορά ξεχώρισε σε συνέπεια με μεγάλα σουτ σε πρώτο (8π. με 2/3δίπ., 2/4β.) και δεύτερο ημίχρονο (9π. με 0/3δίπ., 2/3τρίπ., 2/2β.). Μέσα σε όλα, κέρδισε και το 4φ. του Μάικ Τζέιμς στο 29′, μετραπέποντάς τον ακόμη πιο ευάλωτο στην άμυνα. Γενικά έδωσε λύσεις οπουδήποτε χρειαζόταν, ακόμη και στην άμυνα (17π. με 2/6δίπ., 3/5τρίπ., 4/6β., 5ρ., 3ασ., 1κοψ., 1λ. σε 20:37).

#6 ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ
Με εξαίρεση ένα κόψιμο στο 12′ κι ένα κάρφωμα στο 14′ οι καλές στιγμές ήταν ελάχιστες αυτή τη φορά (2π. με 1/2δίπ., 2ρ., 1κλ., 1κοψ., 2λ. σε 15:03). Δεν κατάφερε να γεμίσει τη ρακέτα και στις δύο άκρες του παρκέ και δεν ήταν τυχαίο πως ο Παναθηναϊκός συνέχισε χωρίς αυτόν από το 24′ και μετά (και τον πιο αθλητικό Τζέιμς Γκιστ μετά από καιρό στη θέση “5”).

#10 ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ
Δεν πήρε πολλές προσπάθειες στο πρώτο ημίχρονο (2π. με 0/1δίπ., 0/1τρίπ., 2/2β. σε 14:40), αλλά το χειρότερο ήταν πως πήρε ο Βλάντο Μίτσοφ. Ανέβασε απόδοση στη συνέχεια κι έδωσε λύσεις σε επίθεση κι άμυνα (9π. με 2/3δίπ., 1/4τρίπ., 2/2β., 3ρ., 1κλ., 1κοψ. σε 29:01).

#14 ΤΖΕΪΜΣ ΓΚΙΣΤ
Η άνοδος του Γιώργου Παπαγιάννη κι η απουσία του Ντίνου Μήτογλου τον είχε στείλει πίσω στη θέση “4” στα τελευταία παιχνίδια, αλλά τώρα ήταν η ώρα της επιστροφής στη θέση του σέντερ. Ήταν η πρώτη αλλαγή του “Big Papa” στο 4′ κι έδειξε από νωρίς μέσα στο πνεύμα του παιχνιδιού (6π. με 2/3δίπ., 2/2β., 1ρ., 1ασ. σε 3:35). Με σωστές τοποθετήσεις στην άμυνα και δυναμισμό στην επίθεση θύμισε κάτι από τον παλιό του εαυτό (12π. με 5/7δίπ., 2/2β., 5ρ., 1ασ., 1κλ., 2λ. σε 21:18).

#15 ΙΑΝ ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ
Μπήκε στο ροτέισιον στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ως επιπλέον λύση μετά από τους Παπαγιάννη και Γκιστ και 2 πόντοι (1/1δίπ.), 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ ήταν αρκετά για 2:11.

#19 ΛΟΥΚΑΣ ΛΕΚΑΒΙΤΣΙΟΥΣ
Με τον Νικ Καλάθη σε “MVP” mode χρησιμοποιήθηκε μόνο στα τελευταία 37″ της δεύτερης και στα τελευταία 2,2″ της τρίτης περιόδου.

#23 ΣΟΝ ΚΙΛΠΑΤΡΙΚ
Άρχισε για πολλοστή φορά με ελάχιστες προσπάθειες στην επίθεση (0/1τρίπ., 1ρ. στα πρώτα 5:00 και 0/1δίπ., 1/1τρίπ., 1κοψ. σε άλλα 6:12 στο α’ ημίχ.), αλλά ανέβασε στροφές την πλέον κατάλληλη στιγμή. Είχε 5 γρήγορους πόντους στο πρώτο λεπτό της τρίτης περιόδου κι έδωσε την απαραίτητη ώθηση σε όλους να συνεχίσουν από εκεί, ενώ ο ίδιος συνέχισε μέχρι τους 11 πόντους (1/3δίπ., 3/7τρίπ.). Θα ήταν άδικο να μη γίνει αναφορά και στη δουλειά που κάνει γενικά στο παρκέ (1ρ., 1ασ., 1κλ., 1κοψ., 1λ. σε 23:02) κι έχει περάσει σε δεύτερη μοίρα λόγω της ικανότητάς του στο σκοράρισμα.

#24 ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ
Επέστρεψε μετά από ενάμιση μήνα κι ο χρόνος απουσίας φάνηκε στο παιχνίδι του. Μπήκε στο 6′ και βγήκε μετά από 5:20 χωρίς να έχει σουτάρει (2ρ., 1ασ.). Προσπάθησε στην άμυνα, αλλά μέχρι εκεί. Δε χρησιμοποιήθηκε έκτοτε.

#33 ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ
Triple-double δεν κάνει, αλλά… ΤΙ ΚΑΝΕΙ!!! Τιμώρησε την επιλογή της Αρμάνι Μιλάνο να βάλει τον Μάικ Τζέιμς πάνω του ή να του δίνουν χώρο για σουτ, αλλά χωρίς να παραμελήσει οτιδήποτε άλλο σε μία εμφάνιση-ορισμό της λέξης “ηγέτης”. Και στις δύο άκρες του παρκέ (27π. με 12/17δίπ., 1/5τρίπ., 8ρ., 14ασ., 2κλ., 2λ., σε 39:21!). Είχε 8 ριμπάουντ από το 33′ κι ολοκλήρωσε εκεί μόνο και μόνο για να μας κάνει να περιμένουμε.

#43 ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ
Επιστρατεύτηκε πρώτη φορά στο 28′ ως επιπλέον λύση στην άμυνα πάνω στον Βλάντο Μίτσοφ κι όχι μόνο. Προσέδωσε ενέργεια, δε ρίσκαρε τίποτα στην επίθεση, ενώ πήρε και 3 ριμπάουντ (5:39).

#44 ΝΤΙΝΟΣ ΜΗΤΟΓΛΟΥ
Επέστρεψε μετά από ένα μήνα, αλλά δε. Βιαστικός στην επίθεση (0/2δίπ.), αχρείαστες αλλαγές στην άμυνα (1ρ.), τις οποίες ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας δε συγχώρεσε. Έπαιξε για 8:13 στο πρώτο ημίχρονο κι ακόμη λίγο στα τελευταία λεπτά της τρίτης και στα πρώτα της τέταρτης περιόδου κυρίως για να ξεκουράσει τον Ντεσόν Τόμας, αφού ούτε αυτή τη φορά βοήθησε αρκετά.