“Σίφουνας” η Εφές, δεν… λυπήθηκε την Μπασκόνια, που τώρα τρέχει!

2019-03-29T22:09:43+00:00 2019-03-29T22:20:11+00:00.

29/Mar/19 22:09

Η Εφές αν και πλήρως αδιάφορη βαθμολογικά, πήγε και “άλωσε” την “Φερνάντο Μπουέσα Αρένα” (92-102), με την Μπασκόνια πλέον να ζητά νίκη στη Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ την τελευταία αγωνιστική για να πάρει το εισιτήριο για τα playoffs!

Το άγχος έπνιξε την Μπασκόνια, η οποία “καιγόταν” για νίκη επί της Εφές, αλλά η ομάδα του Εργκίν Αταμάν, έχοντας τσεκαρισμένη την τέταρτη θέση, με θαυμαστό ποσοστό στα τρίποντα και φοβερό δεύτερο ημίχρονο, πήρε την 19η νίκη της και αφήνει τους Βάσκους να… βράζουν στο ζουμί τους ενόψει τελευταίας αγωνιστικής!

Η Μπασκόνια (15-14) θέλει νίκη στη Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ (4/4, 20:00) για να είναι στην τελική οκτάδα χωρίς να περιμένουν “δώρα” από αλλού την τελευταία αγωνιστική!

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Η Εφές απαλλαγμένη από το άγχος και με όπλο το τρίποντο είχε το πάνω χέρι στην πρώτη περίοδο (26-30, 10′), με την Μπασκόνια να αντιδρά με ηγέτη τον Βόιγκτμαν για να αποκτήσει ρυθμό και να επανέλθει στο… τιμόνι.

Οταν μπήκε στο… χορό ο Βιλδόζα, οι Βάσκοι από το 34-37 (13:30”) βρέθηκαν στο 45-40 (17:30”), με τον Σιλντς να τους δίνει +5 στο ημίχρονο (53-48, 20′).

Η Εφές όμως χάρη στην ευστοχία της πίσω από τα 6,75μ. έφερε ξανά το ματς στα μέτρα της και μάλιστα με τον Πλάις έφτασε στο +8 (64-72, 28′), απέναντι στους γεμάτους άγχος γηπεδούχους!

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο και δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα. Μπορεί οι Βάσκοι να πλησίασαν στο καλάθι (76-78, 32:30”), αλλά μέχρι εκεί, αφού ο Πλάις τελείωσε τη δουλειά για την Εφές (78-91, 35:30”), που πήρε τη νίκη με κατοστάρα, αφήνοντας την ομάδα του Περάσοβιτς να αγωνιά ενόψει της τελευταίας στροφής για την πρόκριση!

Ο Πλάις έκανε ένα πολύ εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ (21π., 12ριμπ.), έχοντας στο πλευρό του τους εξαιρετικούς Μοερμάν (21π., 8ριμπ.) και Λάρκιν (19π.)! Οσο για την Μπασκόνια δεν αρκούσαν τα ξεσπάσματα Βιλδόζα (23π.), Βόιγκτμαν (13π.) και Σιλντς (16π.).

Που κρίθηκε

Η Εφές είχε εξαιρετικό ποσοστό στα τρίποντα (15/32) και 27 ασίστ, ανεβάζοντας το τέμπο όποτε χρειάστηκε και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 39-54, για να πάρει τον έλεγχο και μαζί τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 26-30, 53-48, 67-74, 92-102.

Διαιτητές: Λοτερμόζερ, Ρότσα, Ζαμοΐσκι