Εφές: Απέκλεισε την Αρμάνι και κράτησε “ζωντανό” τον Ολυμπιακό! (video)

2019-04-04T21:08:22+00:00 2019-04-04T21:37:40+00:00.

04/Apr/19 21:08

Η Αναντολού Εφές αν και αδιάφορη βαθμολογικά κέρδισε στην Τουρκία την Αρμάνι Μιλάνο που… “καιγόταν” για την νίκη με 101-95και είπε αντίο στην regular season της Ευρωλίγκας, με μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση, ενώ αυτός ο αγώνας είχε και “ερυθρόλευκο” ενδιαφέρον.

Μπορεί οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζιάνι να προηγήθηκαν ακόμα και με +12 στην Πόλη, όμως η κακή τους άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο τους υποχρέωσε σε μία πολύ κακιά ήττα, παρότι έπαιζαν την πρόκριση τους στα playoffs.

Αναλυτικά τα στατιστικά αγώνα εδώ!

Πλέον το Μιλάνο με ρεκόρ 14-16 αποχαιρετάει την συνέχεια της διοργάνωσης, αφού οι 4 συνεχόμενες ήττες μετά την νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό, ήταν καταδικαστικές και απόψε αποκλείστηκε οριστικά, ενώ η Εφές θα περιμένει την Μπαρτσελόνα στα playoffs με πλεονέκτημα έδρας και τελικό ρεκόρ 20-10.

Μάλιστα αυτό το αποτέλεσμα ενδιαφέρει και τον Ολυμπιακό, που ήθελε νίκη της Εφές και πλέον περιμένει και το ματς της Ρεάλ με την Ζαλγκίρις, για να ξέρει αν αύριο (5/4) με την Νταρουσάφακα, θα χρειάζεται την νίκη για την πολυπόθητη πρόκριση.

Το παιχνίδι

Ημίχρονο πρόκρισης για Μιλάνο!

Καλύτερα ξεκίνησε την αναμέτρηση η Μιλάνο και προηγήθηκε με 8-6 (στο 4′). Οι Ιταλοί βρήκαν κάποιους πόντους από ωραίες συνεργασίες στην επίθεση και ανέβασαν το προβάδισμα τους στο +6 (18-12 στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με την Εφές να κάνει επιμέρους σκορ 12-2 και να προηγείται με 24-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, οι Ιταλοί ξεκίνησαν με επιμέρους σκορ 7-2 και προηγήθηκαν και πάλι με 27-26 (στο 12′). Με το συνολικό επιμέρους σκορ του Μιλάνο να φτάνει στο 20-7, η διαφορά υπέρ του έφτασε στο +9 (40-31 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με 53-42 και συνολικό επιμέρους σκορ 33-18.

Η έδρα την διαφορά και… αντίο το Μιλάνο!

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στην Κωνσταντινούπολη ξεκίνησε με, τους παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζιάνι να συνεχίζουν να σκοράρουν με ευκολία και να διατηρούν μία διψήφια διαφορά με (61-51 στο 24′). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν γρήγορα σε 61-60 (στο 26′) με σερί 9-0, ενώ πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 68-66 (στο 28′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε, με την Μιλάνο πίσω στο σκορ με 74-69 και δεχόμενη επιμέρους σκορ 32-16!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ και ανέβασαν το προβάδισμα τους στο +9 (80-71 στο 32′). Περίπου 5′ λεπτά πριν το τέλος, η Μιλάνο μείωσε σε 84-79 και μπήκε ξανά στην διεκδίκηση της νίκης.

Στο τελευταίο τρίλεπτο, ο αγώνας είχε γίνει ντέρμπι και η Εφές ήταν μπροστά με 90-84 και φαβορί για την νίκη, αν και αδιάφορη βαθμολογικά. Πλέον όλα κρέμονταν από μία “κλωστή” με το σκορ στο 92-88 για τους Τούρκους και τελικά ένα τρίποντο του Λάρκιν τους έφερε στο +7 (95-88). Παρά τις προσπάθειες για ανατροπή, το Μιλάνο τελικά ηττήθηκε με 101-95 και αποκλείστηκε από την οκτάδα.

Που κρίθηκε: Στο μεγάλο τρίποντο του Λάρκιν που με 1:35 για το τέλος έκανε το 92-88, 95-88 για την Εφές και φυσικά στην εξαιρετική επιθετική λειτουργία των και παράλληλα στην κακή άμυνα, για μία ακόμα φορά των Ιταλών.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίτσιτς ήταν και πάλι τρομερός με 18 πόντους, 8 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ εξαιρετική δουλειά έκαναν ο Μπομπουά με 14 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο Σιμόν με 14 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Πλάις με ισάριθμους πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 42-53, 74-69, 101, 95