Μπασκόνια: Έχασε αλλά προκρίθηκε στη Μόσχα!

2019-04-04T21:16:01+00:00 2019-04-05T19:11:01+00:00.

04/Apr/19 21:16

Η Μπασκόνια πραγματοποίησε απογοητευτική εμφάνιση στο τελευταίο και πιο κρίσιμο δεκάλεπτο, ηττήθηκε με 82-78 αλλά αυτό δεν την απασχολεί αφού βρίσκεται μαθηματικά στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας!

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπορεί να ήταν αδιάφορη αλλά πάλεψε μέχρι τέλους το παιχνίδι και με επί μέρους σκορ 27-12 στην τελευταία περίοδο, πήρε το θετικό αποτέλεσμα.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Ουίλ Κλάιμπερν με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και σημαντικές φάσεις στο φινάλε, ενώ σημαντική βοήθεια πρόσφεραν οι Χάκετ (11π) και Χίγκινς (14π).

Τα νέα για τους Βάσκους ωστόσο ήταν ευχάριστα από την Τουρκία, καθώς η Εφές κέρδισε την Αρμάνι Μιλάνο, και έτσι το σύνολο του Βέλιμιρ Περάσοβιτς προκρίθηκε. Πλέον, περιμένει να μάθει τα υπόλοιπα αποτελέσματα για να δει αν θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ ή τη Φενέρμπαχτσε.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Η Μπασκόνια ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και με το κίνητρο της πρόκρισης προηγήθηκε αρχικά με 9-4 και στη συνέχεια με 16-10 δια χειρός του θετικότατου Χίλιαρντ. Η ΤΣΣΚΑ δεν έδειξε να βρίσκεται σε καλή ημέρα, κυρίως στην άμυνα, με τον Νάντο Ντε Κολό να αναλαμβάνει επιθετικές πρωτοβουλίες και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 17-21.

Οι Βάσκοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους και με βασικό “όπλο” το καταπληκτικό 75% στα τρίποντα (6/8 προσπάθειες), διατήρησαν σταθερά μικρό προβάδισμα. Πρώτα ο Μαρσελίνιο (23-29) και στη συνέχεια ο Πουαριέ (35-40) βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν κόντρα στην αντίπαλη άμυνα, πριν ο Ντε Κολό κερδίσει διαδοχικά φάουλ για να διαμορφώσει το 40-44, ακριβώς με τη λήξη του ημιχρόνου.

Αγνώριστη η ΤΣΣΚΑ…

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν ακόμα καλύτεροι! Το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη ήταν ένα… κλικ πίσω σε όλες τις φάσεις και τα διαδοχικά καρφώματα των Σιλντς, Πουαριέ και Σενγκέλια (51-60) ανάγκασαν τον Έλληνα κόουτς να καλέσει άμεσα σε τάιμ άουτ.

Τίποτα όμως δεν άλλαξε. Οι παίκτες του Περάσοβιτς σκόραραν με κάθε τρόπο και ο Ιλιμάνε Ντιόπ με 2/2 βολές ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 55-66 και έφερε την πρόκριση ακόμα πιο κοντά.

Η μεγάλη αντεπίθεση των Ρώσων, “αυτοκτονία” για Μπασκόνια

Στο τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα, η Μπασκόνια τα έκανε λάθος. Επιπόλαιες επιλογές στην επίθεση, πολλές χαμένες βολές και αντιαθλητικά φάουλ “γκρέμισαν” αυτό που οι Ισπανοί έχτιζαν σε τρεις περιόδους.

Αντιθέτως, η ΤΣΣΚΑ σοβαρεύτηκε και με βασικούς εκφραστές τους Κλάιμπερν και Χάκετ έτρεξε επί μέρους σκορ 20-6 ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση για το 75-71 με 2.51′ να απομένουν για τη λήξη.  Στα κρίσιμα η Μπασκόνια συνέχισε να σπαταλάει εύκολους πόντους, ενώ ο MVP του αγώνα Κλάιμπερν “καθάρισε” την υπόθεση νίκη με τρίποντο (82-75) και 47″ στο ρολόι.

Στον εναπομείναντα χρόνο δεν άλλαξε κάτι. Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε τελικά με 82-78 αλλά και οι δύο ομάδες πανηγυρίζουν για διαφορετικούς λόγους, ενώ είναι πιθανό να βρεθούν αντιμέτωπες στα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 40-44, 55-66, 82-78