ΤΣΣΚΑ: Με “σούπερ” δεύτερο ημίχρονο και μαέστρο Σέρχι έκανε το 1-0! (videos)

2019-04-16T20:55:15+00:00 2019-04-16T21:47:10+00:00.

16/Apr/19 20:55

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πραγματοποιώντας μία εξαιρετική τρίτη περίοδο απέναντι στην Μπασκόνια, κέρδισε εύκολα με 94-68 στην έδρα της και έκανε το 1-0 στην σειρά των playoffs της Ευρωλίγκας.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ισπανική ομάδα “ζόρισε” πολύ τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη, όμως με έναν εκπληκτικό Σέρχι και πολύ ωραίο και ουσιαστικό μπάσκετ στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Ρώσοι “καθάρισαν” σχετικά εύκολα το πρώτο ματς της σειράς.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ!

Η ΤΣΣΚΑ πλέον προηγείται με 1-0 και στο game 2 της Πέμπτης (18/4), θα προσπαθήσει να κάνει το δεύτερο βήμα πρόκρισης στο Final Four, ενώ αντίθετα οι Βάσκοι θα ψάξουν το πολυπόθητο break.

Το παιχνίδι

Ματσάρα από το ημίχρονο!

Ντέρμπι ήταν στο ξεκίνημα το ματς, με την Μπασκόνια να μένει συνεχώς κοντά στο σκορ και να μην αφήνει, την ΤΣΣΚΑ να αποκτήσει προβάδισμα (9-9 στο 5′). Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 17-15 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με τους Βάσκους προηγούμενους με 24-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κατάφερε να πάρει και πάλι το προβάδισμα με 30-28 (στο 14′), όμως η Μπασκόνια αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 7-2 πήρε και πάλι… “κεφάλι” στο σκορ με 35-32 (στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την ΤΣΣΚΑ μπροστά με 44-40.

Το 1-0 έγινε στο… τρίτο δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο στην Μόσχα ξεκίνησε με, τους γηπεδούχους να κάνουν επιμέρους σκορ 18-7 και να… “εκτοξεύουν” την υπέρ τους διαφορά στο +15 (62-47 στο 25′), αγκαλιάζοντας από νωρίς την πρώτη νίκη στην σειρά. Η διαφορά για τους Ρώσους έφτασε και στο +17 (69-52 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με την ΤΣΣΚΑ μπροστά με 73-52.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, η διαφορά είχε παγιωθεί στο +20 (77-57 στο 33′) και όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί για τον νικητή του πρώτου προημιτελικού. Τρία περίπου λεπτά πριν το φινάλε, το σκορ ήταν 87-67 και στο φινάλε η ΤΣΣΚΑ πανηγύρισε το 1-0 στην σειρά με τη Μπασκόνια, τόσο εύκολα όσο δείχνει το τελικό 94-68.

Που κρίθηκε: Στην τρίτη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έδειξε τις μεγάλες δυνατότητες που έχει στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 29-12, ανέβασε το προβάδισμα της στο στο +21 και “κλείδωσε” ουσιαστικά το 1-0.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ ήταν ασταμάτητος κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας 19 πόντους με 5/6 τρίποντα, 5 ασίστ και 1 ριμπάουντ, ενώ σε καλό βράδυ βρέθηκαν ο Κλάιμπερν με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ και 2 κλεψίματα και ο Χίγκινς με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 44-40, 73-52, 94-68

Photo Credit: Euroleague.net