ΤΣΣΚΑ: Πολύ σκληρή για να… πεθάνει, έκανε break με ΤΡΟΜΕΡΟ Ντε Κολό στην Βιτόρια! (videos)

2019-04-24T22:36:02+00:00 2019-04-24T23:33:21+00:00.

24/Apr/19 22:36

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας “έσπασε” από το game 3 την έδρα της Μπασκόνια, κερδίζοντας με 84-77 και πλέον απέχει μία νίκη από ένα ακόμα Final Four, έχοντας μάλιστα σε σπουδαία βραδιά τον Ντε Κολό.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν καλύτερη σχεδόν σε ολόκληρο το παιχνίδι και άξιζε το μεγάλο διπλό στην Βασκονία, παίζοντας τρομερή άμυνα και δείχνοντας πόσο “βαριά” φανέλα έχει, όταν βρίσκεται σε δύσκολες στιγμές στα playoffs.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ!

Πλέον η ΤΣΣΚΑ προηγούμενη με 2-1, θέλει μία νίκη για την πρόκριση στο Final Four της Βιτόρια, έχοντας την ευκαιρία την Παρασκευή (26/4) να κάνει δεύτερο break και να προκριθεί. Σε περίπτωση νίκης της Μπασκόνια, η σειρά θα κριθεί σε 50 ματς στην Μόσχα.

Καλύτερη η ΤΣΣΚΑ και σημαντικό προβάδισμα

Καλύτερα ξεκίνησε το game 3 η ΤΣΣΚΑ Μόσχας και προηγήθηκε με το εντυπωσιακό 17-6 (στο 6′) από νωρίς, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και βρίσκοντας εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι της Μπασκόνια. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 22-14 (στο 9′) και η πρώτη περίοδος έληξε, με 28-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, οι Ρώσοι συνέχισαν να παίζουν καλύτερα και να διατηρούν μία σημαντική διαφορά, με 9 πόντους (33-24 στο 14′). Οι Βάσκοι δεν μπορούσαν να μειώσουν, αφού η επίθεση τους είχε “αφοπλιστεί” από την ΤΣΣΚΑ (42-35 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την “αρκούδα” μπροστά με 46-39.

Στο τέλος μίλησε… ο Ντε Κολό!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στην Βιτόρια ξεκίνησε με, την Μπασκόνια να προσπαθεί να μειώσει δραστικά την διαφορά και να κάνει το σκορ 50-45 (στο 23′). Μπορεί οι Βάσκοι να μείωσαν σε 54-51 (στο 26′), όμως ο Κουρμπάνοφ και ο Χίγκινς έκαναν άμεσα το σκορ 58-51 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με την ΤΣΣΚΑ προηγούμενη μόλις με 62-59.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του προημιτελικού, οι Βάσκοι με 2/2 τρίποντα του Τζάνινγκ προηγήθηκαν για πρώτη φορά μετά από πολλή ώρα με 65-62 (στο 31′). Με τον Ντε Κολό (23 πόντους) να παίρνει “φωτιά”, η ΤΣΣΚΑ γύρισε το ματς και πήρε ξανά το προβάδισμα με 71-67 (στο 34′). 3 λεπτά πριν το φινάλε, ο Χίκιγνς με μεγάλο σουτ έκανε το σκορ 77-71 και έδωσε προβάδισμα… νίκης στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Στις τελευταίες στιγμές, όλα είχαν κριθεί με 1 λεπτό να απομένει και τους Ρώσους στο +6 (79-74). Τελικά η ΤΣΣΚΑ, Μόσχας, παρότι οι Βάσκοι στα 26 δευτερόλεπτα μείωσαν σε 81-77, πανηγύρισε το μεγάλο break με 84-77 και απέχει μία νίκη από ένα ακόμα Final Four!

Που κρίθηκε: Στο σημείο όπου η Μπασκόνια πέρασε μπροστά με 65-62, η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε με επιμέρους σκορ 15-6 και “αγκάλιασε” το break στην Βιτόρια.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντε Κολό πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις, έχοντας 28 πόντους με 9/15 σουτ, 5 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Κλάιμπερν με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ και ο Χίγκινς με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 39-46, 59-62, 77-84