“Ζωντανή” η Μπαρτσελόνα και… όλα ή τίποτα στην έδρα της Εφές!

2019-04-26T22:49:36+00:00 2019-04-26T23:33:39+00:00.

26/Apr/19 22:49

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 82-72 απέναντι στην Αναντολού Εφές, χάρη στο τρομερό ξέσπασμα της τρίτης περιόδου, και θα ταξιδέψει στην Τουρκία με στόχο το break που θα της χαρίσει την πρόκριση στο Final 4.

Δύο ημέρες μετά τον εντός έδρας διασυρμό, η Μπάρτσα παρουσιάστηκε σαφώς καλύτερη και με επί μέρους σκορ 27-12 στην τρίτη περίοδο “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Κάιλ Κούριτς με 19 πόντους, ενώ σημαντικές βοήθειες σε επίθεση και άμυνα πρόσφεραν οι Κλαβέρ (8π. 8ρ) και Τόμιτς (13π, 6ρ).

Αντιθέτως, η Εφές είχε 13 λάθη για μόλις 12 ασίστ και μοναδικό διακριθέντα τον Σέιν Λάρκιν με 20 πόντους.

Οι δύο ομάδες θα παλέψουν πλέον για την πρόκριση στο 5ο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς (1/5).

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Εξέλιξη του αγώνα

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε αγχωμένη την αναμέτρηση, γνωρίζοντας πως σε περίπτωση ήττας αποχαιρετάει τη διοργάνωση, και είδε την Εφές να σουτάρει με 5/7 τρίποντα (71.4%) για να ξεφύγει για πρώτη φορά με +6 (12-18).

O Σβέτισλαβ Μέσιτς ζήτησε τάιμ άουτ για να ανακόψει τον ρυθμό των αντιπάλων, αλλά είδε τους παίκτες να παραμένουν πολύ άστοχοι (1/6 τρίποντα) και να έχουν μόλις 4 ριμπάουντ. Μοιραία, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Τούρκους να είναι μπροστά (15-22) και να δείχνουν πιο έτοιμοι για δεύτερο σερί παιχνίδι.

Προϊόντος του χρόνου το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό και η Καταλανοί κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (29-30), δια χειρός του θετικότατου Σεραφέν. Το τρίποντο του Κλαβέρ για το 34-33 έβαλε “φωτιά” στο Παλάου αλλά η Εφές είναι μία ομάδα που διαθέτει υψηλή ποιότητα και πολλές λύσεις.

Παρά την πτώση της απόδοσης στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σύνολο του Εργκίν Αταμάν κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με μικρό προβάδισμα (36-38), χάρη σε τρίποντο του Μοερμάν στο φινάλε.

Ξέσπασμα από Μπάρτσα και “βροχή” τριπόντων

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια η Μπαρτσελόνα παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο! Οι γηπεδούχοι έβλεπαν το καλάθι σαν… βαρέλι και μέσω της καταπληκτικής άμυνας βρήκαν ρυθμό στην επίθεση για να φέρουν τα πάνω-κάτω.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως το σύνολο του Πέσιτς ευστόχησε σε 6 από τα 7 τρίποντα που επιχείρησε και έτρεξε επί μέρους σκορ 27-12! Η Εφές βρέθηκε να κυνηγάει με το σκορ στο 63-50 και άρχισε να σκέφτεται ήδη τον “τελικό” της Τουρκίας.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η Εφές δεν κατάφερε να αντιδράσει. Η διαφορά μειώθηκε στους -7 (74-67) με περίπου τέσσερα λεπτά να απομένουν για τη λήξη, όμως το λάθος του Ντάνστον και το “χαζό” φάουλ στον Κούριτς σε προσπάθεια για τρεις επανέφερε το προβάδισμα της Μπάρτσα σε διψήφια επίπεδα (77-67).

Το τελικό 82-72 διατήρησε την Μπαρτσελόνα ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης και πλέον οι δύο ομάδες μετρούν αντίστροφα για την κρισιμότερη αναμέτρηση της σεζόν.

Παίκτης-κλειδί: Στα παιχνίδια των playoffs τη διαφορά κάνουν οι… X-factors. Αυτός ήταν ο ρόλος του Κάιλ Κούριτς στο Game 4 με 19 πόντους και 7/10 σουτ σε περίπου 23 λεπτά συμμετοχής.