Μπαρτσελόνα: Με το… αριστερό στα φιλικά ηττήθηκε από την Ανδόρα! (photos)

2019-09-05T22:32:48+00:00 2019-09-05T22:32:48+00:00.

05/Sep/19 22:32

Με ήττα ξεκίνησε τα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας της η Μπαρτσελόνα, αφού έχασε στο τέλος από την Ανδόρα με 71-69.

Η φιλική αναμέτρηση, ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα της με την Ανδόρα να παρουσιάζει ένα πολύ καλό και ανταγωνιστικό πρόσωπο και την Μπαρτσελόνα, να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη μόλις με 31-29, παρότι στην δεύτερη περίοδο δέχθηκε μόλις 9 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ανδόρα βρήκε ρυθμό και επιθετικά και κατάφερε με συνολικό επιμέρους σκορ 28-18, να γυρίσει το ματς και να προηγηθεί με 57-49! Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Μπαρτσελόνα “ξύπνησε” και με την σειρά της επέστρεψε στο παιχνίδι και το έκανε ντέρμπι στο φινάλε.

Με το σκορ στο 71-68, ο Μίροτιτς ευστόχησε σε 1/2 βολές μειώνοντας σε 71-69 και παρά το επιθετικό ριμπάουντ που πήρε ο Αμπρίνες, έγινε ο μοιραίος για την ομάδα του αφού αστόχησε και οι Καταλανοί ηττήθηκαν.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν, ο Σένγκλιν με 14 πόντους, ενώ για την Μπαρτσελόνα του Βλέντισλαβ Πέσιτς που φέτος λόγω των πολλών σπουδαίων μεταγραφών έχει στόχο μόνο τους τίτλους, ξεχώρισαν ο Ντέιβις με 11 πόντους και  7 ριμπάουντ, ο Κούριτς με ισάριθμους πόντους και ο Νίκολα Μίροτιτς με 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-29, 49-57, 69-71