Χίμκι: Ιδανική πρεμιέρα κόντρα στη Μακάμπι του Σφαιρόπουλου (vids)

2019-10-03T21:00:00+00:00 2019-10-03T23:31:55+00:00.

03/Oct/19 21:00

Μετά από ένα ματς με συναρπαστικό φινάλε, η Χίμκι κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στη Μακάμπι με 89-83.

Εντυπωσιακή πρεμιέρα για τη Χίμκι, με τη ρωσική ομάδα να κερδίζει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 89-83, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, δεν το χάρηκε όμως όπως θα ήθελε, με τον Στέφαν Γιόβιτς να αποχωρεί τραυματίας.

Εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο οι νικητές, φοβερός στο ντεμπούτο του στην Ευρωλίγκα ο Γερέμπκο, έκανε τα πάντα ο Γκιλ, τα έβαλε και μετά τα… έσπασε ο Τίμα. Προσπάθησαν για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου οι Κάσπι, Χάντερ και Μπλακ.

Για τη δεύτερη αγωνιστική, η Χίμκι υποδέχεται τη Μπασκόνια (11/10, 20:00), ενώ η Μακάμπι φιλοξενείται από τη Ρεάλ (10/10, 22:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη: Η Χίμκι, η οποία έκανε πρεμιέρα χωρίς του Μοζγκόφ, Μπερτάνς, Καράσεφ, Βαλίεφ και Κράμερ, ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, με τους Αλεξέι Σβεντ (στην επανεμφάνισή του στην διοργάνωση μετά τις 29/3/19) και Αλεξέι Τίμα να παίρνουν πρωτοβουλίες. Εδικά ο δεύτερος ήταν ”καυτός” με 3/3 τρίποντα στη πρώτη περίοδο την ώρα που η Μακάμπι είχε ως βασικό επιθετικό στήριγμα τον Ταρίκ Μπλακ.

Παρά το 24-21, οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι έχουν τον έλεγχο του αγώνα. Και αυτό φάνηκε πολύ γρήγορα, όταν και ξέφυγαν με 39-27 στο 15′, με τον Άντονι Γκιλ να δίνει επιπλέον λύσεις στην επίθεση, ειδικά μετά το κακό ξεκίνημα του Σβεντ. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου αντέδρασαν, παρά την αστοχία των Ουίλμπεκιν-Ντόρσεϊ, με μπροστάρηδες τους Όμρι Κάσπι και Νέιτ Ουόλτερς. Αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 48-40.

Πάτησε γκάζι, αλλά… ντέρμπι!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Χίμκι έδειξε τα δόντια της. Αν και η Μακάμπι μείωσε σε 55-49 στο 25′ και αργότερα στο 60-56, οι γηπεδούχοι είδαν τον Γιόνας Γερέμπκο και τον Αλεξέι Σβεντ να ανεβάζουν στροφές και να εκτοξεύουν τη διαφορά στο 73-56 με ένα σερί 13-0 και… τρίποντο σόου (13/26)! Αποτέλεσμα, να μπούμε στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 75-61.

Αν και η διαφορά δεν ήταν απαγορευτική, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν, εκμεταλλευόμενοι το καλό μομέντουμ και κάποιες κακές αποφάσεις στην επίθεση της Χίμκι. Έτσι, φτάσαμε στο 82-77 στο 37′. Το ματς έγινε και πάλι ντέρμπι, με τις άμυνες των Ισραηλινών να δίνουν επιπλέον ώθηση. Η επίθεση των γηπεδούχων ”κόλλησε” και το 84-80 στα -31”! Μία βολή του Γεράμπκο και ένα καλάθι του Τίμα έφεραν το 87-80, με το 89-83 να είναι το τελικό σκορ.

Πού κρίθηκε: Η Χίμκι πήρε τεράστιο προβάδισμα στη τρίτη περίοδο με το 13-0, που έφερε το 73-56. Παρόλο που η Μακάμπι μπήκε ξανά στο ματς, έστω και προς το τέλος, η διαφορά αυτή φάνηκε πως ήταν αρκετή για να έρθει και η νίκη. Σημαντικό και το 14/35 (40%) των Ρώσων από τα 6,75μ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Αλεξέι Σβεντ με 22 πόντους και 6 ασίστ (6/17 σουτ) ήταν ο πρώτος σκόρερ, όμως ο Άντονι Γκιλ με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ να ξεχωρίζει για τη Χίμκι. Στους 17 (1/3 δίποντα, 5/12 τρίποντα) έφτασε ο Γιάνις Τίμα, 14 με 7 ριμπάουντ ο Γιόνας Γερέμπκο.

Από τη Μακάμπι, ξεχώρισαν οι Ταρίκ Μπλακ με 17 πόντους και Όμρι Κάσπι με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 48-40, 75-61, 89-83