Σφαιρόπουλος: “Μου άρεσε που δεν τα παρατήσαμε ποτέ”

2019-10-04T10:38:46+00:00 2019-10-04T10:38:46+00:00.

04/Oct/19 10:38

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πιστεύει στην ομάδα παρά το αρνητικό ξεκίνημα.

Η Χίμκι νίκησε με 89-83 τη Μακάμπι, αλλά ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είδε θετικά σημάδια στη Μόσχα:

“Δεν ξεκινήσαμε καλά επειδή ήμασταν αγχωμένοι. Παρόλα αυτά βάλαμε 40 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Χάσαμε όμως πολλά λέι απ και σπαταλήσαμε αιφνιδιασμούς. Στην άμυνα δώσαμε πολλούς εύκολους πόντους, χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας και αφήσαμε πολλά ελεύθερα σουτ στη Χίμκι“, είπε ο κόουτς Σφαιρόπουλος και συνέχισε:

“Στο δεύτερο ημίχρονο πλησιάσαμε στους τέσσερις πόντους, αλλά μετά ένα τάιμ άουτ της Χίμκι χάσαμε πάλι τη συγκέντρωση μας. Μας ξέφυγαν με 17, αλλά προσπαθήσαμε να γυρίσουμε το παιχνίδι και μειώσαμε τη διαφορά στους πέντε πόντους. Το κομμάτι του παιχνιδιού που μου άρεσε περισσότερο ήταν ότι δεν τα παρατήσαμε ποτέ ακόμα και στο -17. Παλέψαμε ως το τέλος του αγώνα.

Νομίζω πως η Χίμκι νίκησε επειδή ήταν καλύτερη σε περισσότερα αγωνιστικά λεπτά. Πρέπει να βελτιώσουμε το παιχνίδι μας. Να μάθουμε από την ήττα, να αποδώσουμε καλύτερα”.