Μπασκόνια: “Έπνιξε” την Ζαλγκίρις και πανηγύρισε μεγάλο διπλό στο Κάουνας! (videos)

2019-10-04T20:51:13+00:00 2019-10-04T23:31:46+00:00.

04/Oct/19 20:51

Με ένα μεγάλο διπλό ξεκίνησε στην φετινή Ευρωλίγκα, η Μπασκόνια κερδίζοντας την Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στο Κάουνας, με 70-58.

H ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, για σχεδόν ολόκληρο το παιχνίδι ήταν απολαυστική ειδικά στην άμυνα και παρότι επιθετικά δεν βρήκε σε κανένα σημείο ιδιαίτερο ρυθμό, κατάφερε να “πνίξει” την Ζαλγκίρις και να πάρει την μεγάλη νίκη.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά!

Πλέον,οι Βάσκοι ετοιμάζονται για το παιχνίδι στην Μόσχα με την Χίμκι (20:00/ 11/10), ενώ η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους θα ψάξουν την πρώτη τους νίκη, στο Μιλάνο κόντρα στην Αρμάνι (21:45, 11/10).

Δείτε τα highlights:

Το παιχνίδι

Εξαιρετικό ξεκίνημα για Μπασκόνια στο Κάουνας!

Μπορεί οι δύο ομάδες να ξεκίνησαν με αρκετά λάθη τον αγώνα, όμως η Μπασκόνια με δύο τρίποντα των Γκαρίνο και Βιλντόζα προηγήθηκε με 11-7 (στο 5′). H Ζαλγκίρις γύρισε γρήγορα το ματς με επιμέρους σκορ 10-2 (17-13 στο 8′), παίρνοντας πόντους από τον Ουλανόβας και η πρώτη περίοδος έληξε με, τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 19-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες και ο ρυθμός χαμηλός, με τους Βάσκους να παίρνουν ξανά ένα μικρό προβάδισμα με 24-22 (στο 14′). Η Ζαλγκίρις με ελεύθερο τρίποντο του Γκριγκόνις από την γωνία, μείωσε σε 26-25 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την Μπασκόνια πετυχαίνει συνεχόμενα τρίποντα (3) και με επιμέρους σκορ 11-5, να προηγείται με 37-30.

“Καθάρισαν” με την άμυνα οι Βάσκοι

Το δεύτερο ημίχρονο στην “Zalgirio Arena” του Κάουνας, ξεκίνησε με την Μπασκόνια να συνεχίζει την εξαιρετική της παρουσία, κάνοντας επιμέρους σκορ 9-4 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +12 (46-34 στο 23′). Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, αντέδρασαν και μείωσαν σε 48-41 (στο 27′), με επιμέρους σκορ 7-2, ενώ η τρίτη περίοδος έληξε με, τoυς Βάσκους να είναι το φαβορί για την νίκη, όντας μπροστά με 55-46.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι Λιθουανοί μπήκαν με σκοπό να γυρίσουν το ματς και μείωσε στο 33ο λεπτό, σε 61-55. 3 λεπτά πριν το φινάλε, η Μπασκόνια ήταν “αγκαλιά” με την μεγάλη νίκη, όντας μπροστά στο σκορ με 68-57! Τελικά η Μπασκόνια πανηγύρισε το διπλό στο Κάουνας με 70-58!

Που κρίθηκε: Στην εκπληκτική άμυνα της Μπασκόνια, όπου σε οκτώ λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο, δέχθηκε μόλις 11 πόντους και πήρε προβάδισμα… νίκης, με 11 πόντους!

Παίκτης-κλειδί: Ο Σιλντς ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Σενγκέλια με 13 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Βιλντόζα με 10 πόντους, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 30-37, 46-55, 58-70

Photo Credit: Euroleague