Άλμπα Βερολίνου: “Πάτησε” την Ζενίτ στην πρεμιέρα (videos)

2019-10-04T21:39:05+00:00 2019-10-05T00:01:50+00:00.

04/Oct/19 21:39

Ιδανικό ξεκίνημα για την Άλμπα Βερολίνιου στην φετινή Ευρωλίγκα, με τους Γερμανούς να επικρατούν εύκολα της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 85-65.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η Άλμπα δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Ζενίτ, φτάνοντας στη νίκη με και ξεκινώντας ιδανικά την παρουσία της στην φετινή Ευρωλίγκα.

Από την δεύτερη περίοδο και μετά η γερμανική ομάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο και δεν επέτρεψε ποτέ στους Ρώσους να πιστέψουν πως μπορούν να κάνουν κάτι στην αναμέτρηση, γνωρίζοντας την ήττα με -20.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη:

Οι δύο ομάδες συμπορεύονταν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (14-15, 5′). Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι “‘έτρεξαν” ένα μικρό σερ΄8-0 και έκαναν το σκορ 22-15, με το δεκάλεπτο τελικά να κλείνει στο 24-17.

Η Άλμπα συνέχισε να έχει τον έλεγχο, με την Ζενίτ να προσπαθεί, αλλά να μην μπορεί να κάνει την ανατροπή (32-27, 14’). Οι γηπεδούχοι πάτησαν σε εκείνο το σημείο για ακόμα μια φορά το γκάζι, φτάνοντας στο 40-27 (17’) και δεν σταμάτησαν εκεί, με το ημίχρονο να κλείνει στο 48-31.

Η διαφορά ανέβηκε γρήγορα πάνω από τους 20 πόντους (53-31, 22′), με την Άλμπα να κάνει… πάρτι κόντρα στην Ζενίτ, η οποία το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 67-50. Η τέταρτη περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία, με τα πάντα να έχουν κριθεί προ πολλού. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την Άλμπα νικήτρια με 85-65.

Πού κρίθηκε: Η Άλμπα ανέβασε την διαφορά πάνω από τους 10 στην δεύτερη περίοδο και δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης στους αντιπάλους της να κλείσει την “ψαλίδα”, κυρίως με όπλο τα τρίποντα.
Παίκτης-κλειδί: Ο Λάντρι Νόκο ήταν εκείνος που ξεχώρισε για την Άλμπα, έχοντας πολύπλευρη προσφορά στο παιχνίδι των Γερμανών. Ο ίδιος τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους 7 ριμπάουντ, 1 μπλοκ και 19 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης
Δεκάλεπτα: 24-17, 47-31, 85-65.