Χίμκι-Μπασκόνια: Με τετράδα “φωτιά” έκαναν το 2/2 στην Ευρωλίγκα οι Ρώσοι! (videos)

2019-10-11T21:02:39+00:00 2019-10-11T21:02:39+00:00.

11/Oct/19 21:02

Η Χίμκι έκανε το 2/2 στην Ευρωλίγκα, αφού μετά την Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, “λύγισε” στην Μόσχα και την Μπασκόνια με 79-76, χάρη στην άμυνα της!

Η ομάδα του κόουτς Κουρτινάιτις, ήταν πολύ καλή σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα και παρότι επιθετικά δεν βρήκε πολλές λύσεις, με την άμυνα της για “όπλο”, κατάφερε να κερδίσει τους Βάσκους, που είχαν σε καλό βράδυ μόνο τον Σενγκέλια με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον, η Χίμκι είναι μία από τις ομάδες τις κατάταξης που βρίσκονται στην κορυφή με 2/2 νίκες, ενώ η Μπασκόνια μετά το διπλό της πρεμιέρας στο Κάουνας έχει ρεκόρ 1-1.

Το παιχνίδι

Καλύτερη η Χίμκι αλλά… ντέρμπι!

Πολύ καλά ξεκίνησε η αναμέτρηση, για την Χίμκι που προηγήθηκε με 19-5 (στο 5′) και τον Γιάνις Τίμα να έχει 8 πόντους με 3/5 σουτ, 2 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο! H Μπασκόνια μείωσε σε 21-12 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος, έκλεισε με τους Ρώσους μπροστά με 27-17 και τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού να φτάνει τους 12 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, για πρώτη φορά η Χίμκι παίζοντας πολύ καλή άμυνα, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά 13 πόντων (32-19 στο 13′). Το προβάδισμα των Ρώσων πήγε και στο +16 (39-23 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την Μπασκόνια αρχικά να μειώνει σε 39-35 (στο 19′) με επιμέρους σκορ 12-0 και στην συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με σκορ 43-39.

Στο τέλος μίλησε η… έδρα!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Μόσχα ξεκίνησε με, την Χίμκι να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (53-48 στο 24′), αλλά το ματς να είναι ντέρμπι. Ο Σβεντ έφτασε τους 17 πόντους και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μετά από ώρα με +9 (60-51 στο 27′), ενώ η τρίτη περίοδος έληξε, με τους Βάσκους να 62-55.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς “πάλευε” για την ανατροπή και μείωσε σε 69-65 στο 34ο λεπτό του αγώνα. Στο τελευταίο τρίλεπτο, η Χίμκι ήταν “αγκαλιά” με την νίκη, όντας προηγούμενη στο σκορ με 73-65, αφού οι Βάσκοι είχαν πετύχει μόλις 10 πόντους.

1:20 πριν το τέλος, όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί με το σκορ στο 75-69 και τελικά η Χίμκι πανηγύρισε το 2/2 στην Ευρωλίγκα και την νίκη απέναντι στην Μπασκόνια, με 79-76.

Που κρίθηκε: Από το πρώτο δεκάλεπτο, οι Ρώσοι απέκτησαν μία διψήφια διαφορά, την οποία δεν απώλεσαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, χάρη στην άμυνα τους και αυτό ήταν το “κλειδί” της νίκης τους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σβεντ ξανά ήταν πολύ καλός με 21 πόντους, 8 ασίστ και 2 ριμπάουντ, αλλά άστοχος με 1/8 τρίποντα, ενώ εξαιρετικοί ήταν ο Τίμα με 18 πόντους, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο και ο Έβανς με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ 2 κλεψίματα και 1 ασίστ. Επίσης ο Ντέβον Μπούκερ, είχε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 43-39, 62-55, 79-76