Μπαρτσελόνα: Ένα ξέσπασμα αρκούσε στην Αγία Πετρούπολη (videos)

2019-10-11T21:06:37+00:00 2019-10-11T23:22:56+00:00.

11/Oct/19 21:06

Ένα ποιοτικό δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την κάκιστη κατά τα άλλα Μπαρτσελόνα, η οποία επικράτησε με 63-87 της Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη, κάνοντας το 2/2 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Νίκησε αλλά έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης! Η Μπαρτσελόνα εμφανίστηκε άκρως νωχελική για 30 λεπτά και χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο ποιοτικού μπάσκετ για να επιστρέψει με το απόλυτο από την Αγία Πετρούπολη.

Το τελικό 63-87 χαροποιεί εν μέρει τους Μπλαουγκράνα, οι οποίοι βρήκαν λύσεις από τον εξαιρετικό Κάιλ Κούριτς (24 πόντοι με 4/4 τρίποντα) αλλά και τον σχετικά άστοχο Νίκολα Μίροτιτς (17 πόντοι με 1/6 τρίποντα).

Στον αντίποδα, Άιβερσον (9π., 8ρ., 5ασ.) και Άλμπισι (6π., 4ασ.) ήταν οι μόνοι που διασώθηκαν από πλευράς Ζενίτ, οι οποία αποδείχτηκε κατώτερη των περιστάσεων.

Η εξέλιξη: Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε από το πρώτο λεπτό να επιβάλει το ρυθμό της, ψάχνοντας την δημιουργία από το low post με τους Τόμιτς, Μίροτιτς και ενίοτε τον Κλαβέρ. Οι Καταλανοί προσπαθούσαν να χτυπήσουν το κοντό σχήμα που επέλεξε ο Πλάθα, όμως οι γηπεδούχοι έβρισκαν επιθετικές ανάσες με κύριο εκφραστή τον Αλμπισί (11-9 στο 5′).

Το τέλος του δεκαλέπτου θα έβρισκε μπροστά τους γηπεδούχους με την ελάχιστη διαφορά (20-19, την ώρα που οι Βόρονοφ και Κλαβέρ είχαν επιδοθεί σε μια άτυπη επιθετική αναμέτρηση (10 και 8 πόντοι αντίστοιχα).

Η Ζενίτ ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με τέσσερα λάθη σε τρία λεπτά (συνολικά 7 σε 13′), η Μπαρτσελόνα όμως δεν μπόρεσε να απομακρυνθεί λόγω των κακών επιθετικών της επιλογών (27-29 στο 15′), παρά το γεγονός πως πήρε σημαντικές λύσεις και από τον Κάιλ Κούριτς, ο οποίος “πλήγωσε” με 10 σερί πόντους την πρώην ομάδα του. Το 40-43 της ανάπαυλας έδινε στους Ρώσους το δικαίωμα να ελπίζουν.

Οφθαλμόλουτρο; Αμ δε!

Η Μπάρτσα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος στον ίδιο υποτονικό ρυθμό. Αναποτελεσματική επιθετικά (2 πόντοι στα 5 πρώτα λεπτά), η ομάδα του Πέσιτς ήταν τυχερή μέσα στην ατυχία της, καθώς η Ζενίτ έδειχνε ανίκανη να κάνει τις επιθυμίες της πράξη!

Το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα συνολικά διεκδικεί με αξιώσεις το βραβείο του χειρότερου της φετινής διοργάνωσης. Λάθη εκατέρωθεν, κάκιστες επιλογές και αψυχολόγητες ενέργειες και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Υπόθεση ενός ρόλου!

Η Μπάρτσα εν τέλει ήταν λιγότερο… κακή, καθώς μπήκε στην τέταρτη περίοδο με ένα +3 (56-59). Φαινόταν εξαρχής πως ένα ξέσπασμα θα ήταν αρκετό για τους Καταλανούς. Αυτό ήρθε, κυρίως από την άμυνα, την ώρα που οι Μίροτιτς και Κούριτς έριχναν οριστικά στο καναβάτσο τους Ρώσους.

Οι Μπλαουγκράνα έφτασαν στη τελική επικράτηση με 63-87, κρατώντας την Ζενίτ στους 7 πόντους για όλη τη τελευταία περίοδο, την ώρα που εκείνοι σημείωσαν 28!

Που κρίθηκε: Στην επιπολαιότητα της Ζενίτ. Όταν αντιμετωπίζεις μια ομάδα τόσο ποιοτική όσο η Μπαρτσελόνα οφειλείς να τα κάνεις όλα όσο καλύτερα μπορείς, αν θέλεις να έχεις τύχη στον αγώνα. Η Ζενίτ δεν έκανε ακριβώς αυτό. Υπέπεσε σε 16 λάθη ενώ είχε 20 ασίστ. Σούταρε με 30% από το τρίποντο και έχασε άπειρες ευκαιρίες να εκμεταλλευτεί την πολύ κακή εικόνα της αντιπάλου της στις τρεις πρώτες περιόδου.

Παίκτης-κλειδί: Ένας πρώην της Ζενίτ ντύθηκε δήμιος και εκτέλεσε τους Ρώσους. Ο Κάιλ Κούριτς ήρθε από τον πάγκο και έδωσε την απαραίτητη ώθηση στην ομάδα του, πραγματοποιόντας την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του στην Ευρωλίγκα.

Ολοκλήρωσε με 24 πόντους (ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του) με 4/4 τρίποντα, 3 ασίστ (νέο ρεκόρ καριέρας) και 26 ranking (νέο ρεκόρ καριέρας). Το κυριότερο από όλα, έδωσε λύσεις όταν οι Καταλάνοι έψαχναν απεγνωσμένα ένα σημείο αναφοράς.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 40-43, 56-59, 63-87