Φενερμπαχτσέ: ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ Ντε Κολό και… πρώτη νίκη στην Ευρωλίγκα! (videos)

2019-10-17T21:45:05+00:00 2019-10-17T23:10:36+00:00.

17/Oct/19 21:45

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε στην φετινή Ευρωλίγκα, η Φενερμπαχτσέ κερδίζοντας στην Τουρκία με 87-80 την Μπασκόνια, έχοντας σε “τρομακτικό” βράδυ τον Νάντο Ντε Κολό.

Το παιχνίδι για τρία δεκάλεπτα ήταν ντέρμπι, αλλά οι Βάσκοι “πλήρωσαν” το γεγονός πως αμυντικά και ιδίως πάνω στον Ντε Κολό δεν βρήκαν σε κανένα σημείο λύσεις, με αποτέλεσμα να μην διεκδικήσουν την νίκη, αφού οι Τούρκοι έβρισκαν πολύ εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης!

Πλέον η Φενερμπαχτσέ έκανε την πρώτη φετινή της νίκη, έχοντας ρεκόρ 1-2 και ισοβαθμεί πλέον με την Μπασκόνια, στην κατάταξη.

Δείτε τα highlights του αγώνα:

Το παιχνίδι

Με “καυτό” Ντε Κολό προβάδισμα για Φενέρ

Καλύτερα ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι Βάσκοι και δεχόμενοι μόλις 4 πόντους σε 4 λεπτά, προηγήθηκαν με 7-4 (στο 4′). Η Φενέρ με τον Σλούκα να φτάνει τις 3 ασίστ, μείωσε σε 13-11 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με τον Ντε Κολό με buzzer beater τρίποντο, να ισοφαρίζει σε 22-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς συνέχιζε να παίζει καταπληκτική άμυνα και σε 6′ λεπτά επέτρεψε να στην Φενέρ, να σκοράρει μόλις 4 πόντους και προηγήθηκε με 29-26 (στο 16′). Οι παίκτες του Ζοτς αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 9-2, πήραν το προβάδισμα με 35-31 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, τους Τούρκους μπροστά με 39-36 και τον Ντε Κολό να έχει 22 πόντους με 9/13 σουτ!

Ο τρομερός Ντε Κολό οδήγησε σε νίκη τους Τούρκους!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στην Κωνσταντινούπολη ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και το ματς ντέρμπι, με την Φενέρ να προηγείται όμως με 48-46 (στο 25′). Με τον Ντε Κολό να φτάνει τους 29 πόντους, οι γηπεδούχοι ανέβασαν το προβάδισμα τους στο +6 (55-49 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με, 63-58.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν με στόχο να “καθαρίσουν” την υπόθεση νίκη και προηγήθηκαν με 69-62 (στο 33′). 3′ λεπτά πριν το τέλος, ο Ντε Κολό έχοντας σκοράρει 37 πόντους οδηγούσε την Φενέρ σε άνετη νίκη, αφού οι Τούρκοι ήταν μπροστά με 79-68. Τελικά στο φινάλε η Μπασκόνια, δεν κατάφερε να πετύχει την ανατροπή και ηττήθηκε με 87-80.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα που έπαιξαν οι Τούρκοι στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά και στον Νάντο Ντε Κολό που έκανε ότι ήθελε όσο αγωνίστηκε, στο παρκέ.

Παίκτης-κλειδί: Φυσικά ο Ντε Κολό που σε 29 λεπτά συμμετοχής, είχε 37 πόντους με 11/14 δίποντα και 3/6 τρίποντα, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ, κάνοντας ρεκόρ καριέρας σε πόντους στην Ευρωλίγκα. Επίσης καλός για την Φενέρ ήταν, ο Ντατόμε με 8 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Βέσελι με 7 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Σλούκας είχε 6 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 39-36, 63-58, 87-80