Εφές: Ξέσπασε στο δεύτερο και πέρασε από τη Βαλένθια (videos)

2019-10-18T22:49:19+00:00 2019-10-18T23:44:33+00:00.

18/Oct/19 22:49

Η Εφές δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Βαλένθια εκτός έδρας, όμως στο δεύτερο πήρε τα ηνία και έφτασε στη νίκη με 83-78 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η Εφές σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο, πάτησε γκάζι και πήρε τη νίκη απέναντι στην Βαλένθια εκτός έδρας με 83-78.

Οι “νυχτερίδες” ξεκίνησαν καλά και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχε τα ηνία, όμως στο δεύτερο η Εφές ήταν ανώτερη και με τον Μίτσιτς να κάνει σπουδαία δουλειά στην οργάνωση, έκανε την ανατροπή, άντεξε στο τέλος και πήρε ένα σπουδαίο “διπλό”.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Η Βαλένθια ξεκίνησε δυνατά (10-4, 3’), όμως η Εφές βρήκε σκορ και επέστρεψε, φέρνοντας το παιχνίδι στο 12-12 (5’). Οι δύο ομάδες συμπορεύονταν στη συνέχεια, όμως ένα μικρό ξέσπασμα των γηπεδούχων έκανε το σκορ του δεκαλέπτου 27-23. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Ισπανούς να έχουν μεν το προβάδισμα, αλλά να μην μπορούν να ξεφύγουν, καθώς η Εφές δεν της επέτρεπε να ανοίξει την διαφορά. Παρόλα αυτά ένα 5-0 στο τέλος του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 46-39 με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Ο Μίτσιτς μοίρασε ιδανικά την μπάλα και η Εφές επέστρεψε. Οι Τούρκοι μπήκαν για τα καλά στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα, με το σκορ να είναι 57-56 στο 25’. Σε εκείνο το σημείο η Εφές πάτησε γκάζι, ανέβασε ρυθμό στην άμυνα και το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους στο 63-69. Η διαφορά έφτασε στο +8 (67-75 37’) και κάπου εκεί όλα τελείωσαν, καθώς η Βαλένθια δεν κατάφερε να επιστρέψει. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε της Εφές νικήτρια με 78-83.

Ο παίκτης – κλειδί: Ο Βασίλιε Μίτσιτς ήταν απολαυστικός με 15 πόντους και 12 ασίστ.

Πού κρίθηκε: Η Εφές έκανε την αντεπίθεσή της στο δεύτερο ημίχρονο και με το επιμέρους 17-30 της τρίτης περιόδου έκανε την ανατροπή και πήρε τα ηνία, τα οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Πάντερ, Ρόσι.

Δεκάλεπτα: 27-23, 46-39, 63-69, 78-83