ΤΣΣΚΑ: Κέρδισε την Άλμπα, έχασε τον Κλάιμπερν! (videos)

2019-10-25T21:51:57+00:00 2019-10-25T23:22:13+00:00.

25/Oct/19 21:51

Νίκη που την κρατά στη κορυφή με το απόλυτο έκανε η ΤΣΣΚΑ στο Βερολίνο κόντρα στην Άλμπα, όμως το τελικό 82-66 περνάει σε δεύτερη μοίρα, καθώς οι Μοσχοβίτες θα πρέπει να μάθουν να ζουν δίχως τον Γουίλ Κλάιμπερν, ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

“Πύρρειος” νίκη και 5/5 πριν την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό! Η ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη “άλωσε” το Βερολίνο, επικρατώντας 82-66  της Άλμπα, χάρη στην εκπληκτική τρίτη περίοδο που πραγματοποίησε (22-8 επιμέρους σκορ). Η επιστροφή στη Μόσχα πάντως δεν θα συνοδευτεί με χαμόγελα, καθώς ο Γουίλ Κλάιμπερν τραυματίστηκε στο γόνατο και αποχώρησε υποβασταζόμενος, με τις πρώτες εκτιμήσεις να μας προετοιμάζουν για το χειρότερο.

Από πλευράς Ρώσων, οι αμερικανοί το “πήραν πάνω” τους, καθώς Χίλαρντ (21 πόντοι), Τζέιμς (22 πόντοι, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα) και Μπόλομποϊ (12 πόντοι με 4 ριμπάουντ) είχαν συνολικά 55 από τους 82 πόντους της ομάδας τους.

Στον αντίποδα, Γκίφι (11 πόντοι) και Σίβα (7 πόντοι και 11 ασίστ) ξεχώρισαν για τους Γερμανούς, οι οποίοι κατόρθωσαν να εμφανίσουν ανταγωνιστικό πρόσωπο μόνο για ένα ημίχρονο.

Η εξέλιξη: Η πρώτη περίοδος κάθε άλλο παρά απλή υπόθεση δεν ήταν για τους Μοσχοβίτες, που θα μπορούσαν κάλλιστα να μπλέξουν σε περαιτέρω περιπέτειες (15-17 στο 10′) αν ο Μάικ Τζέιμς δεν ξεκινούσε και πάλι “ζεστός” (8 πόντοι σε 9 λεπτά).

Χαρακτηριστική απόδειξη της νωθρότητας των πρωταθλητών Ευρώπης είναι τα 11 λάθη στα οποία υπέπεσαν μέχρι το 15′!

Σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε και ο σοβαρός τραυματισμός του Κλάιμπερν για “παγώσει” για τα καλά την ατμόσφαιρα, αλλά οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη κατάφεραν να πάνε προηγούμενοι στην ανάπαυλα, καθώς οι Τζέιμς, Χίλαρντ και Μπόλομποϊ είχαν 30 από τους 39 πόντων των Ρώσων! (34-39 στο 20′)!

Με την είσοδο της από τα αποδυτήρια για το δεύτερο μέρος, η ΤΣΣΚΑ φρόντισε να κάνει επίδειξη δύναμης. Έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 15-1 στη τρίτη περίοδο και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +19 (42-61). Προτού η Άλμπα να προλάβει να καταλάβει τι έγινε, είχε ήδη χάσει το “τρένο” της διεκδίκησης του αγώνα.

Η τελευταία περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, η διαφορά δεν έπεσε ξανά κάτω από τους 13, με το τελικό 82-66 να επισφραγίζει την πέμπτη νίκη της ΤΣΣΚΑ σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Που κρίθηκε: Όταν αγωνίζεσαι στην έδρα σου κόντρα σε μια ομάδα σαν την ΤΣΣΚΑ και ενώ βρίσκεσαι στην διεκδίκηση της νίκης πετυχαίνεις μόνο οκτώ πόντους στη τρίτη περίοδο, δεν μπορείς να έχεις τύχη. Όχι πως δεν πρέπει να αποδοθούν εύσημα και στην αμυντική λειτουργία των Ρώσων, άλλα η αλήθεια είναι πως οι επιλογές των Γερμανών έτσι κι αλλιώς δεν ήταν οι ενδεδειγμένες.

Παίκτης-κλειδί: Τζέιμς και Χίλαρντ κοντραροχτυπήθηκαν για την παρουσία τους στη συγκεκριμένη λίστα, όμως ο πάλαι ποτέ άσος του Παναθηναϊκού κερδίζει στο “νήμα”, λόγω πληθωρικότητας αλλά και σταθερότητας, καθώς ήταν θετικότατος για δεύτερο σερί ματς.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 34-39, 42-61, 66-82