Ολυμπιακός: Άξιος της μοίρας του (videos)

2019-10-25T22:40:34+00:00 2019-10-25T23:33:02+00:00.

25/Oct/19 22:40

EUROLEAGUE / ÌÐÁÓÊÏÍÉÁ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός, όσο και να ήθελε, δε μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι απέναντι στην Μπασκόνια, με τους Βάσκους να επικρατούν άνετα με 82-66 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη/ info@eurohoops.net

Η Βιτορια δεν αποδείχθηκε… φιλόξενη για τον Ολυμπιακό, με τους Πειραιώτες να γνωρίζουν την ήττα με 82-66 από τους Βάσκους και να πέφτουν στο 1-3 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Η Μπασκόνια από την αρχή μέχρι το τέλος είχε τον έλεγχο και, παρότι οι “ερυθρόλευκοι” μείωσαν στο -2 στο δεύτερο δεκάλεπτο, έφτασε με άνεση στη νίκη, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό του οποίοι η διάθεση υπήρχε, όμως, η ποιότητα δεν του επέτρεψε κάτι περισσότερο, κάνοντας για ακόμη μία φορά εμφανέστατο το γεγονός ότι χρειάζονται αλλαγές.

Οι αριθμοί δε λένε ψέματα, με την Μπασκόνια να έχει 49 ριμπάουντ έναντι 26 του Ολυμπιακού, ο οποίος βρήκε λύσεις μόνο από το τρίποντο, χωρίς να μπορεί να κάνει κάτι. Για του λόγου το αληθές, οι Βάσκοι είχαν 28(!) πόντους από δεύτερες ευκαιρίες.

Ο Τόκο Σενγκέλια ήταν ο κορυφαίος της Μπασκόνια με 25 πόντους και 9 ριμπάουντ, όντας ο MVP τόσο της αναμέτρησης όσο και της αγωνιστικής, ενώ έκανε και ρεκόρ καριέρας. Από την άλλη, ο Μπράντον Πολ είχε 15 πόντους, με τον Ουίλ Τσέρι να έχει 10 με 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Αυτοί οι δύο πραγματοποίησαν παράλληλα και τις καλύτερες εμφανίσεις τους με την φανέλα του Ολυμπιακού, δείχνοντας νεύρο και αντίδραση εν όψει συνέχειας.

Πατήστε εδώ για τη συνολική στατιστική

Η εξέλιξη:

Ξεκίνημα με ισορροπία

Η Μπασκόνια ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και με όπλο τον Τόκο Σενγκέλια πήρε τα ηνία με 7-2 (2’). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, περνώντας τη μπάλα κοντά στο καλάθι, ενώ με δίποντο του Γιώργου Πρίντεζη πέρασε και μπροστά (7-8, 4’). Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, με την Μπασκόνια να βρίσκει ένα τρίποντο, όμως, με τον Λούλα Βιλντόζα και να παίρνει αέρα 5 πόντων (21-16 και 23-18 9’). Παρόλα αυτά ο Μπράντον Πολ βρήκε ένα τρίποντο και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-21.

Πάτησε γκάζι η Μπασκόνια, επέστρεψε ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έγινε μονοδιάστατος και επικεντρώθηκε στο να σουτάρει τρίποντα, μένοντας 3 λεπτά χωρίς σκορ (27-21 13’), με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να δίνει από κοντά προσωρινή λύση. Τα επιθετικά ριμπάουντ της Μπασκόνια πλήγωσαν τους Πειραιώτες, με τους γηπεδούχους να παίρνουν 16 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες. Κάπως έτσι η διαφορά πέρασε τους 10 (36-25, 16’), όμω,ς δύο τρίποντα από Σπανούλη και Τσέρι έκαναν το 38-33 (19’). Ο Μπράντιν Πολ πυροβόλησε κι εκείνος από την περιφέρεια και το ματς πήγε στους 2 (38-36), όμως, με μία… βόμβα του Τόκο Σενγκέλια οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 41-36.

Ξέσπασαν οι γηπεδούχοι

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου δεν ήταν το καλύτερο δυνατό για τον Ολυμπιακό, με τη Μπασκόνια να ξεφεύγει και πάλι με 7 (43-36, 22’). Η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα συνέχισε να παίρνει κακές επιλογές στην επίθεση, με τους Βάσκους να φτάνουν ξανά σε διαφορά ανώτερη των 10 πόντων, με τον Τόκο Σενγκέλια να μην έχει αντίπαλο κοντά στο καλάθι. Ένα τρίποντο του Πιέρια Χένρι έκανε το 58-47, με τον Ολυμπιακό να μειώνει με τους Ρούμπιτ και Σπανούλη στο 58-49 του δεκαλέπτου.

Μπήκε δυνατά και… καθάρισε η Μπασκόνια

Με ένα επιμέρους 9-2 η Μπασκόνια έφτασε στο +16 με 67-51 στο 12’, όμως, οι Πολ και Τσέρι είχαν την απάντηση από την περιφέρεια και μείωσαν στους 8 (72-64, 35’). Ο Τόκο Σενγκέλια ήταν και πάλι εκεί για την ομάδα του, με τον Πιέρια Χένρι να σκοράρει ξανά από μακριά και να στέλνει την διαφορά στους 13 (77-64). Κάπου εκεί τα πάντα κρίθηκαν και το μόνο που περίμεναν άπαντες ήταν το τελικό σκορ. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τη Μπασκόνια νικήτρια με 82-66 και τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την δεύτερη ήττα σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια και την τρίτη σε 4 αγωνιστικές.

Παίκτης – κλειδί

Ο Τόκο Σενγκέλια έκανε κυριολεκτικά ό,τι ήθελε απέναντι στην άμυνα του Ολυμπιακού, με τον Γεωργιανό να τελειώνει την αναμέτρηση με 25 πόντους, 9 ριμπάουντ και 28 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Πού κρίθηκε

Η Μπασκόνια μπήκε πολύ δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασε στο +16, θέτοντας έτσι τις βάσεις για τη νίκη, ενώ η τεράστια διαφορά στα ριμπάουντ έπαιξε τον ρόλο της

Διαιτητές: Γιαβόρ, Ντιφαλά. Ρόσι

Δεκάλεπτα: 23-21, 41-36, 58-49, 82-66