Έφες: Κυρίαρχος Μίτσιτς έφερε την τέταρτη σερί νίκη! (video)

2019-10-29T20:23:19+00:00 2019-10-29T21:12:03+00:00.

29/Oct/19 20:23

Το σερί νικών της Έφες Αναντολού καλά κρατεί.

Η φιναλίστ της περσινής Ευρωλίγκας επικράτησε με 85-70 του Ερυθρού Αστέρα και έτσι έφτασε στις τέσσερις συνεχόμενες νίκες. Κράτησε την επαφή της με την κορυφή περιμένοντας βέβαια στραβοπάτημα της ΤΣΣΚΑ και της Μπαρτσελόνα που ως τώρα είναι αήττητες. Σε ένα παιχνίδι που αρχικά οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, η Έφες βγήκε “καθαρή” χάρη κυρίως στην προσωπικότητα του Μίτσιτς που έκανε ρεκόρ καριέρας, αλλά και την αυτοκυριαρχία που επέδειξε όταν οι φιλοξενούμενοι γύρισαν από το -14.

Ο Σέρβος ήταν καταπληκτικός στο “εκτελεστικό” κομμάτι και έκανε τη διαφορά για την ομάδα του που πατάει πλέον πολύ γερά στα πόδια της θυμίζοντας την περσινή ομάδα που έφτασε ως τον τελικό.

Αντίθετα με τον Ερυθρό Αστέρα που έχει μείνει στη νίκη επί της Φενέρ και τώρα έφτασε τις τρεις σερί ήττες, παρότι στο δεύτερο ημίχρονο πάλεψε τίμια για την έκπληξη.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Την εικόνα του νικητή είχε από το τζάμπολ η Έφες Αναντολού. Προηγήθηκε με 21-7 στα πρώτα 9′ λεπτά (21-9 στο δεκάλεπτο) κι έφτασε τη διαφορά ακόμα και στους 16 πόντους με 30-14! Όσο ευστοχούσε έξω από τα 6.75 μέτρα, η πρωταθλήτρια Τουρκίας είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, καθώς με 6/11 κυρίως από Λάρκιν, Μίτσιτς, Σίμον (26/38 πόντους της ομάδας τους στο ημίχρονο) δεν άφηνε τον Ερυθρό Αστέρα να πάρει ανάσα.

Έφταιγαν όμως κι οι φιλοξενούμενοι. Επέμειναν πολύ στο μακρινό σουτ αλλά με 1/12 δεν μπορούσαν να ανταγωνιστούν την Έφες. Όταν σταμάτησαν να πετάνε “τούβλα” και γύρισαν το ματς σε πιο λογικές επιλογές, κατάφεραν να μειώσουν σε 33-24 εκμεταλλευόμενοι και τα πέντε σερί (6/16) άστοχα τρίποντα της Έφες. Το ημίχρονο πάντως έκλεισε με καθαρή διαφορά υπέρ της ομάδας του κόουτς Αταμάν, 38-26, με την άμυνα της να έχει “στραγγαλίσει” τους ανήμπορους να αντιδράσουν καταλυτικά, Σέρβους.

Η επιστροφή κι η… κόντρα αντεπίθεση

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η Έφες βρήκε σκορ κι από τους ψηλούς της με τους Πίτερς-Ντάνστον να μετράνε 10 πόντους μετά το 18′ (6+4), αλλά πρωταγωνιστής παρέμεινε ο Μίτσιτς που έφτασε τους 14 για το 49-37 στο 25′. Παρόλα αυτά, δεν μπορούσες να πεις πως η Έφες είχε “κλειδώσει” τη νίκη, επειδή εκτός από τη δική της άμυνα είδαμε και την αντίστοιχη του Αστέρα να κλείνει σωστά τους διαδρόμους. Κι έτσι άρχισε η αντεπίθεση.

Ισοφάρισε μάλιστα σε 49-49 (στο 28′) με ένα εντυπωσιακό για τα “φτωχά” δεδομένα του αγώνα σερί 12-0 και το ενδιαφέρον του αγώνα ανανεώθηκε ξαφνικά. Εκεί ο Αταμάν πήρε τάιμ άουτ για να σταματήσει την κατρακύλα της ομάδας του και είχε αποτέλεσμα. Το σερί σταμάτησε στο 14-0 για το πρώτο προβάδισμα του Ερ. Αστέρα (51-49, Λορέντζο Μπράουν 14), αλλά η Έφες απάντησε με 7-0 δικό του για το 56-51 στο 30′.

Αυτόματα η Έφες βρήκε ξανά τα πατήματα της. Ο Μίτσιτς συνέχισε το… βιολί του και εκεί που η Έφες ήταν πίσω στο σκορ με ένα καλάθι, μέσα σε διάστημα έξι λεπτών από το 28′ και έπειτα, πέρασε μπροστά με διψήφια διαφορά ξανά (69-58), “καθαρίζοντας” ουσιαστικά την μπουγάδα. Με τους 24 πόντους του Σέρβου γκαρντ η διαφορά έφτασε γρήγορα και στη μεγαλύτερη τιμή της, 75-60, οπότε τίποτα πια δεν έσωνε τον πρωταθλητή της AbiLiga από την ήττα…

Παίκτης-κλειδί:

Ο Βασίλιε Μίτσιτς συνεχίζει την εξαιρετική του σεζόν, κυριαρχώντας έναντι των συμπατριωτών του. Δεν ήταν απλά ο πρώτος σκόρερ της Έφες στις… εύκολες στιγμές για την ομάδα του (αυτός ήταν που τις δημιούργησε άλλωστε) αλλά κι όταν ο Ερ. Αστέρας μπήκε στο παιχνίδι. Αν εξαιρέσει κανείς τα τέσσερα λάθη, οτιδήποτε άλλο έκανε ήταν σχεδόν υποδειγματικό.

Που κρίθηκε:

Όταν ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε στο σκορ και πέρασε μπροστά, ο Αταμάν πήρε τάιμ άουτ για να σταματήσει το σερί (14-0) των αντιπάλων του. Σαν από… θαύμα – ή όχι τελικά- η Έφες αφυπνίστηκε, πάτησε reset και γύρισε ξανά στο αρχικό της κυρίαρχο παιχνίδι μέσα σε διάστημα 5-6 λεπτών.

Δεκάλεπτα: 21-9, 17-17, 18-25, 29-19

Διαιτητές: Λοτερμόζερ (Γερμ.), Ζαμοΐσκι (Πολ.), Παπαπέτρου (Ελλ.)