Αρμάνι: Νίκησε τον… κακό εαυτό της και έφυγε νικήτρια από το Βερολίνο!

2019-10-29T21:54:47+00:00 2019-10-30T00:30:36+00:00.

29/Oct/19 21:54

Τι κι αν ήταν κάκιστη στο πρώτο ημίχρονο; Η Αρμάνι κατόρθωσε να εμφανίσει το… κανονικό της πρόσωπο στα τελευταία λεπτά και έφυγε με την νίκη από την Γερμανία, επικρατώντας της Άλμπα με 81-78, φτάνοντας στο 4-1.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Αν καταφέρνει να νικάει ακόμα και στις κάκιστες βραδιές της, βρίσκεται σε πραγματικά πολύ καλό δρόμο! Η Αρμάνι Μιλάνο μπορεί να μην συνέχισε έχοντας απόδοση παρόμοια με εκείνη του αγώνα κόντρα στη Φενέρ, όμως απέδρασε από το Βερολίνο, με το τελικό 81-78 να δείχνει ξεκάθαρα τον βαθμό δυσκολίας της νίκης των Ιταλών.

Από πλευράς νικητών, που έφτασαν τις τέσσερις σερί νίκες, ξεχώρισαν οι Ροντρίγκεθ (17 πόντοι με 4 ασίστ) αλλά και ο καθοριστικός στην επιστροφή του Νεμάνια Νέντοβιτς (12 πόντοι με 4 τρίποντα), ενώ δεν έφτανε στην Άλμπα το ρεκόρ πόντων του Πέιτον Σίβα (20 με 9/9 βολές).

Η εξέλιξη: Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με ευχάριστους οιωνούς για την Αρμάνι, η οποία όμως “χάθηκε” πλήρως με την επιστροφή του Νέντοβιτς στο παρκέ μέτα από την πολύμηνη απουσία του. Το 11-6 έγινε 14-18, προτού ο Σέρχι Ροντρίγκεθ δώσει τρίποντη ανάσα στο τέλος του δεκαλέπτου.

Τα 8(!) επιθετικά ριμπάουντ της Άλμπα παρά ήταν ανεπίτρεπτο νούμερο για την άμυνα των Ιταλών, ο οποίοι δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό ούτε στην επίθεση, όπου και μετρούσαν 11 λάθη σε 15 λεπτά!

Η αστοχία των Γερμανών (7/26 εντός πεδιάς) έδωσε την δυνατότητα στην ομάδα του Μεσίνα να μένει σε απόσταση βολής. Όμως, όταν στα οκτώ πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου πετυχαίνεις μόλις δύο πόντους, το -7 της ανάπαυλας μόνο θετικό μπορεί να είναι (33-26).

Η επιστροφή των ομάδων από την ανάπαυλα έφερε και την αλλαγή του σκηνικού. Η Αρμάνι βρήκε λύσεις από τους Σκόλα και Γκουντάιτις, επέστρεψε για τα καλά στο ματς και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου χάρη σε ένα ντεμαράζ δύο συνεχόμενων τριπόντων και στο πρώτο καλάθι του Νέντοβιτς (50-53).

Ο Σέρβος είχε “ζεσταθεί” για τα καλά και το απέδειξε περίτρανα στην αρχή της τέταρτης περιόδου, όπου έστειλε τη διαφορά στους επτά (50-57), όμως έξι σερί πόντοι του Σίβα έφεραν τη διαφορά στο ελάχιστο. Όσο κι αν προσπαθούσαν οι Γερμανοί όμως, αυτή η βραδιά έφερε την υπογραφή του Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος ευστόχησε άλλες δύο φορές πίσω από τα 6.75 μ., δείχνοντας τον δρόμο στην Αρμάνι προτού αποβληθεί με πέντε φάουλ, 1’23” λεπτά πριν το τέλος. Οι προσπάθειες του Πέιτον Σίβα δεν απέφεραν καρπούς, καθώς ο Σέρχι Ροντρίγκεθ ήταν ψύχραιμος στις κρίσιμες βολές του αγώνα, ξεπέρασε τους 2.000 πόντους στην Ευρωλίγκα και “κλείδωσε” τη νίκη για τους Μιλανέζους.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-26, 50-53, 78-81