Βιλερμπάν: Στην έδρα της δεν χάνει! (videos)

2019-10-29T22:45:56+00:00 2019-10-30T00:52:38+00:00.

29/Oct/19 22:45

Η Βιλερμπάν, μετά τους Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό, επικράτησε και της Μπασκόνια στην έδρα της με 66-63 και έκανε το 3/3 στο “Αστρομπάλ”.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η Βιλερμπάν πήρε τη νίκη απέναντι στην Μπασκόνια με 66-63 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-2 στην φετινή Ευρωλίγκα. Μετά τους “αιώνιους” και οι Βάσκοι πέρασαν… δύσκολα στην έδρα της γαλλικής ομάδας, οι οποία με αυτό τον τρόπο κράτησε αλώβητη την έδρα της.

Η Μπασκόνια είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια το αγώνα, όμως η Βιλερμπάν μπήκε δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε τα ηνία, ενώ στο τέλος έβγαλε την κρίσιμη άμυνα πάνω στον Βιλντόσα και έφτασε έτσι σε μια σπουδαία επικράτηση.

Ο Τζεκίρι με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του, με τον Μπάκο να προσθέτει 11 και τον Ντιό 10. Από την άλλη οι 17 πόντοι του Σελνγκέλια δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα του.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Τα ηνία στην Μπασκόνια

Με τους Στάουσκας και Σενγκέλια να βρίσκουν σκορ, η Μπασκόνια πήρε τον έλεγχο και ξέφυγε με 9 πόντους στο ξεκίνημα (2-11, 5’). Η Βιλερμπάν αντέδρασε και μείωσε, όμως οι Βάσκοι πάτησαν και πάλι το πόδι στο γκάζι, τελειώνοντας το δεκάλεπτο στο 16-23.

Δυσκολεύτηκαν, αλλά κράτησαν το προβάδισμα οι Βάσκοι

Η Μπασκόνια έμεινε άποντη για περίπου 2,5 λεπτά, όμως η Βιλερμπάν παρόλα αυτά δεν μπόρεσε να απειλήσει, με τους Βάσκουν να… ξυπνούν και να φτάνουν στο 21-28 με τρίποντο του Γκαρίνο. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και σταδιακά ροκάνισαν την διαφορά, φτάνοντας στους 2 (30-32, 18’), όμως ο Σενγκέλια με τον Πολονάρα σκόραραν από την γραμμή των βολών, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 30-36.

Στην απόλυτη ισορροπία το ματς

Ένα επιμέρους 9-3 ήταν αρκετό για την Βιλερμπάν, η οποία με τρίποντο του Στράζελ βρήκε έκανε το 39-39 και έδειξε να έχει μπει για τα καλά στην αναμέτρηση. Ένα μικρό ξέσπασμα των Βάσκων ήταν ακρετό για να τους δώσει το προβάδισμα με 42-47 στο 27’, όμως οι Γάλλοι είχαν και πάλι απάντηση, μειώνοντας σε 48-49 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Μπήκε δυνατά και… καθάρισε στο τέλος η Βιλερμπάν

Ένα σερί 8-0 έκανε το σκορ 57-51 (34’), φέρνοντας τούμπα την αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν τον έλεγχο με όπλο την άμυνά τους (63-56, 36’), όμως Σενγκέλια και Χένρι έφεραν τη Μπασκόναι σε απόσταση καλαθιού. Ο Τζεκίρι έφερε την ομαδα του στο +4 (65-61) και στη συνέχεια με μια βολή έκανε το 66-63 στο 39’. Στον εναπομείναντα χρόνο τίποτα δεν άλλαξε, καθώς οι γηπεδούχοι έβγαλαν την άμυνα πάνω στον Βιλντόσα και έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε νικητές τους Γάλλους με 66-63

Ο παίκτης – κλειδί: Ο Τζεκίρι έκανε την διαφορά κάτω από το καλάθι, έχοντας 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και συνολικά 25 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Πού κρίθηκε: Το 8-0 με το οποίο μπήκε η Βιλερμπάν στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε την διαφορά για την γαλλική ομάδα, η οποία επίσης στο τέλος έβγαλε την άμυνα πάνω στον Βιλντόσα στο τρίποντο που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Ρόχα, Καρτάλ.

Δεκάλεπτα: 16-23, 30-36, 48-49, 66-63.