Μπαρτσελόνα: “Λύγισε” την Βαλένθια και έμεινε μόνη αήττητη! (videos)

2019-10-30T22:54:07+00:00 2019-10-30T23:30:25+00:00.

30/Oct/19 22:54

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη κόντρα στην Βαλένθια με 83-77 και έκανε το 5 στα 5 στην φετινή Ευρωλίγκα, παραμένοντας η μόνη αήττητη ομάδα της διοργάνωσης.

Για 38′ το παιχνίδι στο “Παλάου” ήταν θρίλερ, όμως η Μπαρτσελόνα με ένα ξέσπασμα στο τέλος ανέβασε την διαφορά και πήρε τη νίκη, κάνοντας με αυτό τον τρόπο το 5 στα 5. Με αυτό τον τρόπο οι Καταλανοί έγιναν η μόνη ομάδα που έχει το απόλυτο, μετά την ήττα της ΤΣΣΚΑ από τον Ολυμπιακό.

Ο Χίγκινς με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ 17 πρόσθεσε ο Μίροτιτς και 13 ο Χάνγκα. Από την άλλη οι 17 πόντοι του Λόιντ δεν ήταν αρκετοί για την Βαλένθια.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκοράρισμα, με καμία από τις 2 να μην μπορεί να πάρει τα ηνία στα πρώτα λεπτά. Η Μπαρτσελόνα με τον Αμπρίνες να βρίσκει 2 σερί τρίποντα πήρε αέρα 6 πόντων (21-15), με την Βαλένθια να μειώνει στο 21-19 του δεκαλέπτου.

Οι Καταλανοί κρατούσαν τα ηνία, όμως η Βαλένθια βρήκε απαντήσεις και με τον Εντούρ έκανε το 25-25 στο 14’. Οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν εκεί και με τον Λόιντ να σκοράρει πέρασαν μπροστά με 31-35 (17’) και 37-41 (39’), όμως ένα 7-0 της Μπαρτσελόνα έκανε το 44-41, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να πηγαίνουν χέρι – χέρι (52-52, 25’) και καμία να μην μπορεί να ξεφύγει. Το παιχνίδι ήταν μία σου και μια μου, με την Βαλένθια να κλείνει τελικά προηγούμενη την τρίτη περίοδο, χάρη σε τρίποντο του Κολόμ στην εκπνοή.

Η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε και πάλι (68-68, 33’), ενώ με τους Χάνγκα – Κούριτς να ευστοχούν από μακριά, το παιχνίδι πήγε στο 74-68 (35’). Οι νυχτερίδες δεν το έβαλαν κάτω και πλησίασαν ξανά, όμως ένα μεγάλο τρίποντο του Χίγκινς έβαλε… ταφόπλακα στα όνειρά τους για ανατροπή, με την Μπαρτσελόνα να επικρατεί τελικά με 83-77 και να παραμένει αήττητη και πρώτη μετά από 5 αγωνιστικές.

Που κρίθηκε: Το μεγάλο τρίποντο του Χίγκινς στο τέλος έδωσε αέρα 6 πόντων και “τελείωσε” την αναμέτρηση.

Παίκτης – κλειδί: Ο Κόρι Χίγκινς ήταν ο παίκτης που στο τέλος έκανε την διαφορά, με τον Αμερικανό να είναι και ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-19, 44-41, 62-65, 83-77

Διαιτητές: Πουλκ, Ντιφαλά, Φούφης.