Παναθηναϊκός: “Ντύθηκε”… νικητής με Παπαγιάννη!

2019-10-31T21:48:55+00:00 2019-10-31T22:35:56+00:00.

31/Oct/19 21:48

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε και πάλι προβλήματα, αλλά αυτή τη φορά τα νίκησε, μαζί και την Εφές στο ΟΑΚΑ (86-70) για να επιστρέψει σε νικηφόρο τροχιά, που επαναφέρει την ηρεμία. Στην πρώτη γραμμή Παπαπέτρου, Καλάθης, Ράις και Παπαγιάννης, απέναντι στον… μόνο Λάρκιν!

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ανήμερα του… Halloween ντύθηκε με μάσκα νικητή ενώπιον 12.000 φίλων του στο ΟΑΚΑ, παίρνοντας το υπερπολύτιμο “W” κόντρα στην Εφές για να ανέβει στο 3-3, δύο 24ωρα μετά την ήττα από την Χίμκι και μπορεί να είναι λίγο πιο ήρεμος για τη συνέχεια, που περιλαμβάνει εντός έδρας ματς με Άλμπα και Βαλένθια!

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας είχαν και πάλι τα σκαμπανεβάσματά τους και… κρατούσαν με αυτά την παρέα του Λάρκιν στο παιχνίδι, αλλά όταν η Εφές προσπέρασε ουσιαστικά για πρώτη φορά (51-54, 25:20’’), o Παπαγιάννης μαζί με τους εξαιρετικούς Παπαπέτρου, Καλάθη και Ράις έφεραν το “τρένο” σε ράγες νίκης, με σερί 17-1 για την τρίτη επιτυχία σε έξι στροφές στην κανονική περίοδο!

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Ψηλή πεντάδα, καλή αρχή

Ο Αργύρης Πεδουλάκης επέλεξε ψηλή πεντάδα για το ξεκίνημα της ομάδας του (μαζί Τόμας, Μπέντιλ, Ουάιλι) και μπήκε… φουριόζος, παίρνοντας τα ηνία μέσω και του ενθουσιασμού του κόσμου στο ΟΑΚΑ.

Τόμας και Φρεντέτ φρόντισαν την υπόθεση σκοράρισμα για τους γηπεδούχους, που έφτασαν αρχικά στο 14-6 (4:30’’) και στο +10 (20-10, 7’) με περίσσια αποτελεσματικότητα και καλή άμυνα πάνω σε Μίτσιτς και Λάρκιν.

Ο Σίμον κράτησε την Εφές, εκμεταλλευόμενος κάποια εύκολα λάθη, ώστε παρά τα 10/15 “πράσινα” σουτ η διαφορά να είναι στους πέντε (24-19, 10’).

Φάουλ και νευρικότητα

Ο Παναθηναϊκός δεν έχασε το προβάδισμα, αλλά παρά τη νέα απόπειρα να έχει μια ικανή διαφορά (27-19) χάρη στον Τζόνσον, εκνευρίστηκε από κάποια σφυρίγματα των διαιτητών (φορτώθηκαν με δύο φάουλ Ουάιλι και Βουγιούκας).

Η ομάδα του Αταμάν χτυπούσε σε κάθε αδυναμία, όπως η άμυνα στη αδύνατη πλευρά και ήταν κοντά με τον Λάρκιν (29-28, 16’), αλλά και μετά το 38-31 (17:30’’) από τον διψήφιο πλέον Φρεντέτ (11π.), με το ημίχρονο να κλείνει στο 42-38 (20’), με τους φιλοξενούμενους να έχουν 1/12 τρίποντα!

Game changers ΠαπαγιάννηςΠαπαπέτρου!

Τα λάθη δεν έλειψαν από τους παίκτες του Πεδουλάκη στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου κι έφεραν το πρώτο προβάδισμα της Εφές μετά το… 2-4 (51-54, 25:20’’), αφού στο μεταξύ οι Τούρκοι είχαν 3/4 τρίποντα και ένα έμμεσο τρίποντο με βολές του Λάρκιν.

Μάλιστα από τη στιγμή που έκανε το 4ο φάουλ ο Ουάιλι, επιστρατεύτηκε ο Παπαγιάννης, ο οποίος έκανε τη διαφορά από τη στιγμή που πάτησε παρκέ, τόσο στα ριμπάουντ, αλλά και επιθετικά, έχοντας 6 πόντους με 3/4 δίποντα, ώστε να δρομολογηθεί σερί 12-0 ως το 30’, που έφερε το 63-54, με τον Παπαπέτρου να έχει κι αυτός πολύ ενεργό ρόλο!

Το σερί των γηπεδούχων έφτασε με συνέπεια στο 17-1 για τη μεγαλύτερη διαφορά (68-55, 32’), με τον Παπαπέτρου να είναι στην πρώτη γραμμή για να διατηρήσει τη διψήφια απόσταση (76-66, 34:30’’), ενώ απέναντι ο Λάρκιν το είχε πάρει όλο πάνω του.

Η αποβολή του “Πάπι” με πέντε φάουλ τον έστειλε στον πάγκο, αλλά Ράις και Παπαγιάννης ήταν εκεί για να τελειώσουν τη δουλειά και μάλιστα με θριαμβευτικό τρόπο (86-70) για την πολύτιμη νίκη!

Ο Γιώργος Παπαγιάννης από το DNP στη Χίμκι, μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με την Εφές κι έκανε τη διαφορά, με 10 πόντους μετά το 25’ και επτά ριμπάουντ, συμβάλλοντας τα μέγιστα στη νίκη του Παναθηναϊκού! Εκεί ήταν και ο Ράις (18π.), όπως και ο Παπαπέτρου (14π.), με τον Καλάθη να είναι διπλός (11π., 10ασ.), με τον Φρεντέτ να έχει 11 από το πρώτο μέρος, ενώ ο Τζόνσον ήταν και πάλι πολύτιμος (7π., 7ριμπ.), κόντρα στον μόνο Λάρκιν (28π.).

Που κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός έπαιζε με τη φωτιά ως το 25’ (51-54), αλλά η είσοδος του Παπαγιάννης άλλαξε τα πάντα, ώστε να γίνει σερί 17-1 και οι γηπεδούχοι να πάρουν ξεκάθαρα το πάνω χέρι, έχοντας τον έλεγχο των ριμπάουντ και του ρυθμού στα τελευταία 15 λεπτά!

Δεκάλεπτα: 24-19, 42-38, 63-54, 86-70.

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Γιαβόρ, Ντιφάλα