Ζαλγκίρις: Έκλεισε το σπίτι της Φενέρ και του Ζοτς! (vids)

2019-11-01T21:05:15+00:00 2019-11-01T22:03:16+00:00.

01/Nov/19 21:05

Σε ένα τρομερό ματς, η Ζαλγκίρις πέτυχε μία τεράστια νίκη στην έδρα της Φενέρ, μετά από ένα αδιανόητο come-back, 1′ πριν το τέλος! Στο 1-5 πλέον η τουρκική ομάδα, 3-3 οι Λιθουανοί!

Στις 18/4/19, στο Game 2 των playoffs, η Ζαλγκίρις είχε κερδίσει τη Φενέρ. Στις 1/11/19, είχαμε μία επανάληψη του σκηνικού, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να κάνει μία μεγάλη ανατροπή (10-0 στο τέλος) και με 76-79  έστειλε τους Τούρκους στο 1-5 και η ίδια ανέβηκε στο 3-3!

Ομπράντοβιτς: Το χειρότερο ξεκίνημα της καριέρας του στην Ευρωλίγκα! (πίνακας)

Φοβερός και τρομερός ο Μάριους Γκριγκόνις, πολλές βοήθειες ο Λεντέι, έκανε τα πάντα, αλλά δεν πανηγύρισε ο Νάντο Ντε Κολό, μοιραίοι οι Κώστας Σλούκας και Γιαν Βέσελι στις κρίσιμες επιθέσεις της Φενέρ.

Για την 7η αγωνιστική, η Φενέρ υποδέχεται τη Μπάγερν Μονάχου (8/11, 19:45), ενώ η Ζαλγκίρις φιλοξενεί τη Μπαρτσελόνα (8/11, 20:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η αναμέτρηση ξεκίνησε με το καλύτερο δυνατό τρόπο για τον κόσμο, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ. Ο Νάντο Ντε Κολό έδειχνε και πάλι ”καυτός”, με τη Ζαλγκίρις να έχει πολλές λύσεις στην επίθεση. Το δεκάλεπτο ”έκλεισε” 17-17, δείγμα του ντέρμπι που εξελισσόταν στη Πόλη.

Φενέρ: Φοβερό πανό και αποθέωση για Ομπράντοβιτς! (video-photo)

Κώστας Σλούκας και Γιαν Βέσελι μπήκαν στη εξίσωση για τους γηπεδούχους και από το 23-26, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 29-26 στο 15′. Η μέγιστη διαφορά στο ματς δεν άργησε να έρθει, με τους παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να ξεφεύγουν με +9 (38-29) 2′ πριν το ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-33 και τον Ντε Κολό να είναι ασταμάτητος.

Μεγάλο ματς, ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ φινάλε!

Η… χαμηλή ποιότητα του ματς δεν έλειπε από τη τρίτη περίοδο. Φενέρ και Ζαλγκίρις δεν εύστοχες, με μόλις 3 δίποντα και μόνο βολές μέχρι το 25′. Με τον τρόπο αυτό, οι γηπεδούχοι έμειναν οριακά μπροστά στο σκορ, μέχρι να αναλάβει και πάλι ο Ντε Κολό, για το 59-50 στο 29′, για το 59-52 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Με τους Ζακ Λεντέι και Παούλιους Γιανκούνας να ”χτυπούν” την άμυνα της Φενέρ, η Ζαλγκίρις έδειχνει πως είναι μέσα στο ματς, με τον ρυθμό να ”βολεύει” τους παίκτες του. Το ματς ήταν ένα ατελείωτο ντέρμπι, από άποψη διακύμανσης κυρίως και παρά τα ”μίνι” ξεσπάσματα της Φενέρ δεν είχαν ουσιαστικό αντίκτυπο. Έτσι φτάσαμε 2:30′ πριν το φινάλε, με τον πολύ καλό στο δεύτερο μέρος Ντέρικ Ουίλιαμς να κάνει το 74-67.

Ακόμα και σε εκείνο το σημείο, οι Λιθουανοί δεν έπεσαν αμαχητί, με τον Μάριους Γκριγκόνις να μειώνει σε 76-72 (-50”). O Νάιτζελ Χέιζ με έμμεσο τρίποντο μείωσε σε 76-77, ο Σλούκας αστόχησε σε δίποντο στο -23”, με τον Γκριγκόνις να σκοράρει, 7” πριν το τέλος, σε μία πολύ όμορφη προσωπική φάση. Η επίθεση χάθηκε από τον Βέσελι, η Ζαλγκίρις πήρε το φάουλ, ο Γκριγκόνις μέτρησε 2/2 βολές και το τελικό 76-79 έφερε το τεράστιο ”διπλό” για την ομάδα του Κάουνας!

Παίκτης-κλειδί: Ο Μάριους Γκριγκόνις! Ο νεαρός παίκτης ήταν τρομερός με 19 πόντους (5/9 σουτ, 7/8 βολές) και 4 ριμπάουντ, ενώ πέτυχε και το καλάθι για το 76-77. Από κοντά ο Ζακ Λεντέι με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ. Κομβικός ο Νάιτζελ Χέιζ με 9 πόντους, 3 εκ των οποίων στην σημαντικότερη επίθεση της Ζαλγκίρις.

Ο Νάντο Ντε Κολό παραμένει σε ημιάγρια κατάσταση με 29 πόντους (10/14 σουτ, 5/5 βολές), με τον Κώστα Σλούκα να φτάνει μία ανάσα από το νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους (4/8 σουτ, 3/4 βολές) και 9 ασίστ. Καλός και ο Ντέρικ Ουίλιαμς με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Πού κρίθηκε: Με το καλάθι του Ουίλιαμς στο -2:20′, η Φενέρ ξέφυγε με 7 (74-67), όμως η Ζαλγκίρις επέστρεψε, φτάνοντας στο 76-75 και δύο φάσεις αργότερα στο 76-77, με απίστευτο καλάθι του Γκριγκόνις που έκρινε την αναμέτρηση. Συνολικά, οι νικητές μέτρησαν 10-0 στα τελευταία 1:46′!

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-33, 59-52, 76-79