Μπασκόνια: “Διέλυσε” την Μπάγερν με εξαιρετικό Σενγκέλια! (video)

2019-11-01T22:53:30+00:00 2019-11-01T22:53:30+00:00.

01/Nov/19 22:53

Η Μπασκόνια επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα, κερδίζοντας στην Βιτόρια με 93-60 την Μπάγερν Μονάχου, πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ήταν τρομερή για ένα ημίχρονο απέναντι στην Μπάγερν και με εξαιρετικό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του παρκέ, προηγήθηκε με περισσότερους από 20 πόντους και “σφράγισε” την επιστροφή της στις νίκες, μετά την ήττα στην Λυών από την Βιλερμπάν.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ!

Πλέον, μετά την νίκη της Μπασκόνια κόντρα στην Μπάγερν, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην κατάταξη με ρεκόρ 3-3 και συνεχίζουν την μάχη τους, για να μπουν στα playoffs.

Το παιχνίδι

Απίστευτη η Μπασκόνια και +23!

Εξαιρετική ήταν στο ξεκίνημα του αγώνα η Μπασκόνια και παίζοντας πολύ σωστά και στις δύο πλευρές του παρκέ, προηγήθηκε με 18-6 (στο 6′). Η πρώτη περίοδος έληξε, με την Μπάγερν πίσω στο σκορ με -19 (29-10) και τους Βάσκους να έχουν 5/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 μπλοκ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς συνέχισαν να παίζουν πολύ καλή άμυνα και η υπέρ τους διαφορά έφτασε και στο +23 (40-17 στο 14′)! Η διαφορά για την Μπασκόνια, έφτασε και στο double score (46-23 στο 27′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τους Γερμανούς πίσω με 52-29.

Χαλαρά οι Βάσκοι και στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο στην Βιτόρια ξεκίνησε με, την Μπάγερν να προσπαθεί για την μεγάλη ανατροπή και με επιμέρους σκορ 14-5, να μειώνει στους 14 πόντους (57-43 στο 25′). Η διαφορά παρέμενε υψηλή (62-47) και τελικά η τρίτη περίοδος έκλεισε, με την Μπασκόνια στο +19 (66-47).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι γηπεδούχοι έκαναν γρήγορο επιμέρους σκορ 6-1, προηγήθηκαν ξανά με +24 (72-48 στο 33′) και κάπου εκεί όλα τελείωσαν. 4′ λεπτά πριν το τέλος, το σκορ ήταν 80-56 με την Μπάγερν να είναι απογοητευμένη και στο φινάλε, οι Βάσκοι πανηγύρισαν την νίκη με 93-60!

Που κρίθηκε: Στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου η Μπασκόνια ήταν εξαιρετική και προηγήθηκε με 29-10, μία διαφορά που όχι απλά δεν καλύφθηκε από την Μπάγερν, αλλά και αυξήθηκε κιόλας!

Παίκτης-κλειδί: Ο Σενγκέλια ήταν καθοριστικός με 19 πόντους (2/2 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ καλό ματς έκαναν ο Τζάνινγκ με 16 πόντους, ο Στάουσκας με 12 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Πολονάρα με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 29-10, 52-29, 66-47, 93-60