Αρμάνι Μιλάνο: “Πάτησε” την Μπάρτσα, την ανάγκασε στην πρώτη ήττα και “πάτησε” κορυφή! (videos)

2019-11-01T21:55:53+00:00 2019-11-01T23:26:54+00:00.

01/Nov/19 21:55

Το αήττητο της Μπαρτσελόνα τελείωσε στο Μιλάνο, με την Αρμάνι του Έτορε Μεσίνα να κάνει καταπληκτική τέταρτη περίοδο, για να υποτάξει τους Καταλανούς (83-70) και να τους πιάσει στην κορυφή με 5-1, μαζί με την ΤΣΣΚΑ!

Τα “κόκκινα παπούτσια” με μια απίστευτη εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 31-12) έσπασε με εντυπωσιακό τρόπο το αήττητο της Μπαρτσελόνα στο “Φόρουμ” και πλέον υπάρχει τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή της κατάταξης, με Αρμάνι, Μπαρτσελόνα και ΤΣΣΚΑ στο 5-1!

Η ομάδα του Μεσίνα παρότι στο μεγαλύτερο διάστημα… κυνηγούσε, μετά το 30′ “πάτησε” την Μπάρτσα και με τους Σέρχι, Ντέλα Βάλε, Μίτσοβ και Σκόλα τη διέλυσε για να πάρει τη νίκη και με διψήφια διαφορά!

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Η Μπαρτσελόνα έχοντας… φόρα από το 5-0, μπήκε με αέρα υπεροχής (0-7, 3′), με το πάνω χέρι να ανήκει σταθερά στους φιλοξενούμενους (15-20, 10′) ως και τα μέσα της δεύτερης περιόδου (22-28, 15:30”).

Η αφύπνιση του Σέρχι έφερε ισορροπία στο παιχνίδι (30-30, 17:35′), αλλά πέντε πόντοι του Μίροτιτς δρομολόγησαν σερί 7-0 ως το ημίχρονο για την Μπάρτσα (30-37).

Η ομάδα του Μεσίνα κατάφερε για πρώτη φορά να προσπεράσει με τον Σκόλα (46-44, 25′), με την απάντηση να έρχεται με νέο σερί (50-58, 29′) ώστε να έχει ξανά τα ηνία.

Ομως αυτή ήταν και η τελευταία περίοδος στο παιχνίδι όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι, αφού μέχρι να… ματώσουν το διχτάκι στην τελευταία περίοδο, το σκορ ήταν ισόπαλο (58-58) και ο Ντέλα Βάλε έδρασε καθοριστικά (8π.) για να ολοκληρωθεί το 14-3 για το 66-61 (37′)!

Πλέον οι γηπεδούχοι είχαν ψυχολογία, είχαν φυσικά και την ποιότητα για να ελέγξουν την κατάσταση και όχι μόνο για να επικρατήσουν, αλλά να το κάνουν με το +13 (83-70) με συνολικό 31-12 από το 30′ και μετά!

Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ έκανε τη διαφορά ως είθισται για την Αρμάνι (17π., 7ασ.), ωστόσο είχε και σημαντικές βοήθειες για να έρθει η πέμπτη σερί νίκη, με τον Μίτσοβ να προσθέτει 16π., 8ριμπ., τον Σκόλα 14π., 9ριμπ.), ενώ καθοριστικός ήταν ο Ντέλα Βάλε, με όλους τους πόντους του (8) στην τελευταία περίοδο! Για την Μπαρτσελόνα είχε 15π. ο Ντέιβις.

Που κρίθηκε

Όλα τα λεφτά ήταν η τελευταία περίοδος, όπου υπήρχε μόνο η Αρμάνι στο γήπεδο (31-12) και το -6 έγινε +13 στο φινάλε, με τους γηπεδούχους να αναγκάζουν την Μπάρτσα στο χειρότερο φετινό της δεκάλεπτο ως τώρα στη διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 15-20, 30-37, 52-58, 83-70.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Μόγκουλκοτς, Μπισάνγκ