Αρμάνι Μιλάνο: Ο Μεσίνα την έκανε ΟΜΑΔΑ και… 6η σερί νίκη! (videos)

2019-11-07T22:34:45+00:00 2019-11-07T22:50:07+00:00.

07/Nov/19 22:34

Η Αρμάνι Μιλάνο του Έτορε Μεσίνα συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία στην Ευρωλίγκα, κερδίζοντας εντός έδρας και την Μπασκόνοα με 81-74, για την 7η αγωνιστική.

Η Μπασκόνια ήταν πολύ καλή μόνο στο πρώτο ημίχρονο στο Μιλάνο και στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλοί και στις δύο πλευρές του παρκέ, δείχνοντας εξαιρετικά δείγματα με αποτέλεσμα να κερδίσει πολύ εύκολα στο φινάλε.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά ΕΔΩ!

Πλέον, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα που έχει βελτιώσει σε μεγάλο βαθμό το Μιλάνο, τρέχει σερί 6 νικών με συνολικό ρεκόρ 6-1, ενώ η Μπασκόνια

Το παιχνίδι

Ματσάρα στο πρώτο ημίχρονο!

Εξαιρετικά ξεκίνησε το ματς ο Ολυμπιακός και προηγήθηκε με 7-0 (στο 3′), όμως η Μπασκόνια αντέδρασε αμέσως και με επιμέρους σκορ 9-3 πήρε το προβάδισμα με 10-9 (στο 5′). Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (12-12 στο 8′) και η πρώτη περίοδο έκλεισε, με τους Βάσκους προηγούμενους με 19-14, χάρη σε επιμέρους σκορ 7-2.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι χάρη στην άμυνα τους διατηρούσαν ένα σημαντικό προβάδισμα, με 26-21 (στο 14′), όμως η Μιλάνο ισοφάρισε με τρίποντο του Μίτσοφ σε 32-32 (στο 18′), σε ένα πραγματικό ντέρμπι και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τους Ιταλούς μπροστά με 40-34!

Σε ένα δεκάλεπτο τελείωσαν όλα!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μιλάνο, ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην έχουν καθόλου ρυθμό και να είναι ιδιαίτερα άστοχες, με τους Ιταλούς να προηγούνται με 48-44 (στο 26′)! Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα, προηγήθηκε με +10 (56-46 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με, τους Βάσκους να μειώνουν σε 56-53 με 7-0 σερί.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι δυνατά με επιμέρους σκορ 16-2 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +17 (72-55 στο 35′). 3′ λεπτά πριν το τέλος, οι Βάσκοι είχαν ουσιαστικά χάσει το ματς, όντας πίσω με 75-62, αφού η Μιλάνο ήταν εξαιρετική στην άμυνα. Στο φινάλε, οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την έκτη συνεχόμενη τους νίκη, με 81-74!

Που κρίθηκε: Στην έναρξη του τέταρτο δεκαλέπτου, όπου η Μιλάνο έκανε εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 16-2 και “εκτόξευσε” την υπέρ της διαφορά στο +17 (72-55) καθαρίζοντας το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντέλα Βάλε ήταν πολύ καλός με 15 πόντους και 2 κλεψίματα, ενώ πολύ καλό ματς έκαναν ο Σέρχι με 13 πόντους και 2 ασίστ, ο Ρολ με 12 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Μίτσοφ με 12 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 40-34, 56-53, 81-74