Μακάμπι: Έκανε… πάρτι κόντρα στην Άλμπα (video)

2019-11-07T21:57:25+00:00 2019-11-07T23:10:52+00:00.

07/Nov/19 21:57

Η Μακάμπι δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Άλμπα και πήρε τη νίκη με 104-78 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μόνο στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκε, καθώς από εκεί και έπειτα πάτησε γκάζι, φτάνοντας στη νίκη με +26.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Μακάμπι έφτασε στο 5-2, έχοντας και 5 συνεχόμενα θετικά αποτέλεσματα, ενώ από την άλλη η Άλμπα έμεινε με μόλις 1 νίκη (1-6).

Ο Ντιμπαρτολομέο είχε 19 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε ο Ουίλμπεκιν, 13 ο Μπλακ, 12 ο Ντόρσεϊ και 10 ο Κάσπι.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ.

Η Άλμπα κοίταξε στα μάτια την Μακάμπι στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ, όπως δείχνει το 21-18 της περιόδου.

Η Μακάμπι μπήκε με σπασμένα φρένα στην δεύτερη περίοδο. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 γρήγορα (33-22, 12’) και συνέχισε να ανεβαίνει, φτάνοντας στο 58-37 στο ημίχρονο.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με τη διαφορά να μεγαλώνει διαρκώς. Το τέλος λοιπόν της τρίτης περιόδου βρήκε την Μακάμπι στο 83-55, ενώ με την έναρξη της τέταρτης έφτασε τους 30.

Στη συνέχεια η Μακάμπι κατέβασε ταχύτητα, με τα πάντα να έχουν κριθεί. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου νικήτρια με 104-78.

Παίκτης – κλειδί: Ο Τζον Ντιμπαρτολομέο ήταν ο κορυφαίος με 19 πόντους και 24 βαθμούς στο PIR.

Πού κρίθηκε: Η Μακάμπι το έββλεπε… βαρέλι, έχοντας 61% στα δίποντα και 84% στα τρίποντα.

Διαιτητές: Λαμόνικα, Μπελόσεβιτς, Γκέλερ.

Δεκάλεπτα: 21-19, 52-37, 83-55, 104-78.