Παναθηναϊκός: ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟ ΚΑΖΟ, ήττα από Άλμπα στο ΟΑΚΑ! (video)

2019-11-14T22:14:48+00:00 2019-11-15T01:02:51+00:00.

14/Nov/19 22:14

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανύπαρκτος στην άμυνα και η φοβερή Άλμπα έφυγε θριαμβεύτρια από το ΟΑΚΑ έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς με δύο παρατάσεις (105-106)! Ματς καριέρας ο Παπαπέτρου, αλλά… μόνος, με τον Χέρμανσον να κάνει ό,τι θέλει και τον Σίκμα να… σκοτώνει τους “πράσινους” με γκολ-φάουλ στο τέλος!

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήθελε να χτίσει σερί στην Ευρωλίγκα, αλλά υπέστη άλλη μια ήττα κι αυτή τη φορά τη χειρότερη από όσες έχει υποστεί ως τώρα, από την ουραγό Άλμπα στο ΟΑΚΑ!

Οι Γερμανοί είχαν ρεκόρ 1-6, με σερί έξι ηττών και καμία εκτός Βερολίνου και παρά τις μεγάλες απουσίες τους, ήρθαν στην Αθήνα και νίκησαν έναν απίστευτα κακό Παναθηναϊκό, που δεν έπαιξε άμυνα και έκανε τις χειρότερες δυνατές επιλογές, χάνοντας το παιχνίδι έπειτα από δύο παρατάσεις και παρά τους 39(!) πόντους του συγκινητικού Παπαπέτρου, για να πέσει στο 4-4!

Η εικόνα ήταν απερίγραπτα κακή, με τους νταμπλούχους που έβγαλαν το παιχνίδι με… πέντε παίκτες (ο Παπαπέτρου έπαιξε για 48:53″), να μην κάνουν τίποτα για να επανέλθουν μετά την ήττα-κάζο στην Πάτρα και να χάνουν άλλο ένα παιχνίδι που δεν έπρεπε, μέσα στο σπίτι τους, από την ουραγό της κατάταξης, Άλμπα!

Κάπως έτσι οι αποδοκιμασίες στο φινάλε κατά του Αργύρη Πεδουλάκη και των παικτών ήταν φυσικό επακόλουθο από τον κόσμο, που τραβούσε τα μαλλιά του για αυτά που (δεν) έβλεπε για 50 αγωνιστικά λεπτά!

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Άμυνα… απούσα!

Ο Παναθηναϊκός με τον Φρεντέτ να απουσιάζει, παρατάχθηκε με μια πρωτόγνωρη αρχική πεντάδα, με Παππά και Μήτογλου, θέλοντας να δώσει γρήγορο ρυθμό.

Ωστόσο, η Άλμπα ήταν αυτή που έδωσε τον τόνο, με την είσοδο του Παπαπέτρου να δίνει λύση στην επίθεση (13 πόντους είχε στην πρώτη περίοδο), αλλά στο άλλο άκρο οι “πράσινοι” δέχονταν πανεύκολους πόντους, από τον Χέρμανσον κι όχι μόνο!

Έτσι φτάσαμε στο απίθανο 31-31 στην πρώτη περίοδο που είχε διαολεμένο ρυθμό, τον Παναθηναϊκό με 14/21 σουτ και την Άλμπα με 14/18 αντίστοιχα!

Μάλιστα, τα πράγματα έγιναν χειρότερα όταν ο Καλάθης πέρασε στον πάγκο για να πάρει ανάσα, αφού μέσα σε ένα δίλεπτο οι παίκτες του Ρενέσες ολοκλήρωσαν σερί 10-0 (31-39), με τον κόσμο να εκφράζει με αποδοκιμασία τη δυσαρέσκειά του!

Οι Γερμανοί παίζοντας ελεύθερα, σωστά και απλά στην επίθεση, έφτασαν στο +10 (35-45, 14:40’’), με τον Τόμας να… σαλπίζει μίνι αντεπίθεση (43-45, 16:20’’), αλλά η Άλμπα βρήκε πάλι τρόπο να φτάνει εύκολα στο καλάθι, σκοράροντας 58 πόντους στο πρώτο μισό του αγώνα (49-58) με 23/36 σουτ, όσο ο κόσμος δυσανασχετούσε για την απουσία προσπάθειας των γηπεδούχων στην άμυνα!

Τα… πάντα όλα ο  Παπαπέτρου

Η Άλμπα μπήκε με 4-0 στο δεύτερο ημίχρονο για τη μεγαλύτερη διαφορά της (49-62), με τον Παναθηναϊκό να δείχνει πως δεν πήρε το… μάθημά του από το πρώτο 20λεπτο.

Ο Παπαπέτρου όμως που ήταν σε μεγάλη βραδιά έκανε νέο career high δρομολογώντας το 64-66 (27’) από το -11 (53-64), χτυπώντας τη ζώνη του Ρενέσες.

Ωστόσο πλην αυτού, η ομάδα του Πεδουλάκη δεν είχε σταθερή λύση και εγκλωβιζόταν με φάσεις… βούτυρο στο ψωμί της ομάδας του Βερολίνου, που βρήκε με Μέισον και Ενόκο +8 (66-74), πριν την ανάσα του “Πάπι” (69-74, 30’)!

Αυτός ήταν που κρατούσε όρθια την ομάδα του με κάθε τρόπο (74-76, 32’), αλλά ο Ενόκο πλήγωσε τη γνωστή αδυναμία του Παναθηναϊκού στο λόου ποστ (74-80, 33:30’’), με την Άλμπα να έχει διαρκώς το πάνω χέρι (78-82, 35’).

Οι επιλογές των “πράσινων” ήταν κάτι παραπάνω από βιαστικές, ακόμα και από τον Καλάθη που έχανε εύκολα floaters (81-86, 37:30’’), ωστόσο δύο βολές του Παπαπέτρου κι ένα κλέψιμο του Ουάιλι που κατέληξε σε κάρφωμα έφερε το ματς στον πόντο (85-86, 38:11’’) κι έβαλε “φωτιά” στο ΟΑΚΑ!

Και… παράταση (δις) με πικρό φινάλε

Ακόμα περισσότερο όταν ο Τόμας σκόραρε για το 87-86 (39’), ωστόσο απάντησε άμεσα ο Χέρμανσον (87-88, -30’’), με τον Καλάθη να έχει 1/2 βολές (88-88), αλλά να κάνει λάθος μετά το επιθετικό ριμπάουντ του Τόμας.

Όλα κρίθηκαν στην παράταση, αφού Χέρμανσον και Τίμαν δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το προβάδισμα άλλαξε χέρια πολλές φορές (95-95, 42:30’’), με εκατέρωθεν λάθη και κακές επιλογές. Ο Γκίφεϊ με μία βολή έκανε το 95-96 (-55’’), ο Παππάς ήταν εκεί με νέο τρίποντο σώζοντας το λάθος (98-96, 33’’), αλλά ο Χέρμανσον απάντησε (98-98, -20’’)!

Στα 20’’ που απέμεναν ο Τόμας είχε μεγάλη ευκαιρία, αλλά το χουκ με το αριστερό βρήκε σίδερο για τη δεύτερη παράταση!

Το κάρφωμα του Γκιεντράιτις και η βολή του Σίκμα έβαλε μπροστά την Άλμπα (98-101, 47’), αλλά ο Παναθηναϊκός επανήλθε μέσω των βολών (101-101, -1:38’’), με το φόλοου όμως του Τίμαν να είναι η απάντηση της Άλμπα (101-103, -1:17’’).

Ξανά ο Παπαπέτρου πήγε ως το τέλος (103-103), ο Καλάθης έβγαλε την άμυνα και ο Ουάιλι από τη γραμμή έκανε το 105-103 (-21’’), πριν ο Σίκμα σκοράρει με γκολ-φάουλ! Το 105-106 έμελλε να είναι το τελικό σκορ, αφού ο Ράις που πήρε την τελευταία προσπάθεια αστόχησε παντελώς!

Ο Χέρμανσον (20π., 10ασ.), ήταν καταπληκτικός και οδήγησε την Άλμπα σε μια μεγαλειώδη νίκη στο ΟΑΚΑ, αφού έκανε ό,τι ήθελε τους παίκτες του Παναθηναϊκού, που είχαν τον Ιωάννη Παπαπέτρου σε ανεπανάληπτη βραδιά καριέρας (39π.) και τον Ουάιλι να ακολουθεί (22π.), ωστόσο από τη στιγμή που ο Καλάθης είχε σχεδόν όσα λάθη με ασίστ (10-9), τότε το φινάλε ήταν προβλεπόμενα απογοητευτικό για τους γηπεδούχους….

Που κρίθηκε

Το παιχνίδι ήταν πολύ γεμάτο, με την Άλμπα να αναγκάζει τον Παναθηναϊκό να τρέχει και να μη φτάνει! Εν τέλει… οι παίκτες του Πεδουλάκη δεν έφτασαν, αφού μπήκαν στο ρυθμό που βόλευε την Άλμπα, χωρίς να της βάλουν φρένο παίζοντας άμυνα και ρίχνοντας το τέμπο, με το ματς να κρίνεται έπειτα από δύο παρατάσεις και πληθώρα κακών επιλογών, με το γκολ-φάουλ του Σίκμα, 8,9’’ πριν το τέλος της 2ης παράτασης! Και παρά τα 50 αγωνιστικά λεπτά, οι “πράσινοι” στηρίχθηκαν αποκλειστικά σε πέντε παίκτες (Καλάθης, Παππάς, Παπαπέτρου, Τόμας, Ουάιλι) που… ξεζουμίστηκαν!

Δεκάλεπτα: 31-31, 49-58, 69-74, 88-88 (κ.α.), 98-98 (α’ πρτ.), 105-106 (β’ πρτ.)

Διαιτητές: Πουκλ, Πατέρνικο, Μόγκουλκοτς