Βιλερμπάν: Κερδίζει ΚΑΙ εκτός έδρας, “θύμα” της ο Ερυθρός Αστέρας! (vids)

2019-11-15T21:12:37+00:00 2019-11-15T23:51:36+00:00.

15/Nov/19 21:12

Σε ένα όχι και τόσο ποιοτικό ματς που κρίθηκε στη παράταση, ο Ερυθρός Αστέρας έχασε στο Βελιγράδι από τη τρομερή Βιλερμπάν, για τη πρώτη εκτός έδρας νίκη των Γάλλων!

Η Βιλερμπάν έκανε μία τρομερή ανατροπή στη παράταση και έφτασε στη πρώτη της εκτός έδρας νίκη με 72-74, αφήνοντας τον Ερυθρό Αστέρα με τη ”πικρή” γεύση της εντός έδρας ήττας. Με το αποτέλεσμα αυτό, οι Σέρβοι έμειναν στο 2-6, με τους Γάλλους να μετρούν 5 νίκες και 3 ήττες.

Άπιαστο το δίδυμο Λίβιο Ζαν-Τσαρλς και Τόνι Τζεκίρι, με τον πρώτο να είναι πρώτος σκόρερ με 20 και τον δεύτερο να κάνει ένα ΤΡΟΜΕΡΟ double-double 18 πόντων και 19 ριμπάουντ!!!

Για την 9η αγωνιστική, ο Ερυθρός Αστέρας φιλοξενείται από την Άλμπα στο Βερολίνο (19/11, 21:00), ενώ η Βιλερμπάν υποδέχεται την Εφές (19/11, 21:45).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, με τον Λορένζο Μπράουν να δείχνει από την αρχή πως είναι ”καυτός”. Το δίδυμο Λίβιο Ζαν-Τσαρλς και Τόνι Τζεκίρι όμως κράτησε στο ματς τη Βιλερμπάν, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο +2 για τους γηπεδούχους (16-14).

Οι Σέρβοι πάτησαν γκάζι στη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκαν ακόμα και με 10 (36-26), όμως ο Έντουιν Τζάκσον βγήκε μπροστά για τους Γάλλους και με ένα σερί 6-0, μπόρεσαν και ”μάζεψαν” τη διαφορά, πριν το ημίχρονο (36-32).

Ματσάρα, θρίλερ και… Βιλερμπάν!

O Αστέρας μπήκε φουριόζος στο δεύτερο ημίχρονο, προηγήθηκε με 41-32, η Βιλερμπάν όμως είχε καλό ρυθμό στην επίθεση και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 43-43 στα μέσα της περιόδου. Ο ρυθμός του ματς επέστρεψε στα… χαμηλά της πρώτης περιόδου, με τις επιθέσεις να μην έχουν το πρώτο λόγο. Ακόμα και έτσι, οι γηπεδούχοι ”απάντησαν” για το 52-45, με τη συμπλήρωση των 30′ να φέρνει το σκορ στο 54-47.

Η Βιλερμπάν δεν το έβαλε κάτω, μείωσε σε 54-53, ο Μπίλι Μπάρον όμως με δύο μεγάλα τρίποντο έκανε το 60-53 στο 34′! Το 54-53 έγινε 63-55, με τους Γάλλους να μην το βάζουν κάτω και να ανταμείβονται! 2′ πριν το τέλος, η Βιλερμπάν μείωσε 65-63. Σε εκείνο το σημείο χάθηκαν 4 εκατέρωθεν επιθέσεις. Έτσι, φτάσαμε στο -15”, με τον Ζαν-Τσαρλς να ισοφαρίζει σε 65-65 με 2/2 βολές. Ο Ντέγιαν Ντεβίντοβατς αστόχησε στο σουτ της νίκης και η παράταση δεν αποφεύχθηκε.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Βιλερμπάν όχι μόνο δεν αρκέστηκε στον ρόλο του ”κυνηγού”, αλλά πέρασε και μπροστά με 68-71, με τον Ερυθρό να αντιδρά και να παίρνει το προβάδισμα με 72-71. Ο Τζεκίρι έδωσε νέο προβάδισμα στο -27”, ο Μπράουν έχασε τη μπάλα και το ματς τελείωσε με σκορ 72-74 με 1/2 βολές του Γιεκίρι.

Πού κρίθηκε: Στη τελευταία επίθεση του Αστέρα, με το σκορ στο 72-73, ο Μπράουν έχασε τη μπάλα, στη φάση που ήταν όλο το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Φοβερός και τρομερός ο Τόνι Τζεκίρι με 18 πόντους (8/10 δίποντα, 2/5 βολές) και 19 (!) ριμπάουντ, αλλά και ο Λίβιο Ζαν-Τσαρλς (6/8 σουτ, 7/9 βολές) με 20!

Προσπάθησαν, αλλά δεν πανηγύρισαν οι Μπίλι Μπάρον με 16 και Λορένζο Μπράουν με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ αλλά και 7 λάθη. Στους 6 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ έμεινε ο Τζέιμς Γκιστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-32, 54-47, 65-65, 72-74