Ολυμπιακός: ΚοκομπΛΟκο στο Μόναχο, έχασε δικό του παιχνίδι (videos)

2019-11-19T22:28:05+00:00 2019-11-20T00:12:36+00:00.

19/Nov/19 22:28

EUROLEAGUE / ÌÐÁÃÅÑÍ ÌÏÍÁ×ÏÕ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)

Σε ένα φοβερό ντέρμπι, η Μπάγερν έκανε μία μεγάλη ανατροπή κόντρα στον Ολυμπιακό και υποχρέωσε τους ”ερυθρόλευκους” σε μία ακόμα ήττα.

Αν και ήταν εξαιρετικός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να διατηρήσει τη διψήφια διαφορά, που είχε στις αρχές της τέταρτης περιόδου και γνώρισε την ήττα από τη Μπάγερν στο Μόναχο με σκορ 85-82.

ΦΟΒΕΡΟΣ αλλά ηττημένος στο φινάλε ο Ουέιντ Μπόλντγουϊν, με την εξαιρετική του εμφάνιση να έχει ως αποτέλεσμα το πρώτο DNP της σεζόν για τον Πάντερ, κάτι που μεταφράζεται ως… προειδοποίηση, με την ομάδα του Πειραιά να δέχεται 30 πόντους και να σκοράρει μόλις 19 στη τελευταία περίοδο. ”Δήμιος” ο Μάοντο Λο με 19 πόντους, εκ των οποίων οι 8 στο πιο κρίσιμο σημείο του ματς.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, η Μπάγερν ανέβηκε στο 4-5, με τον Ολυμπιακό να μένει στο 3-6. Στη συνέχεια της ”διπλής” εβδομάδας (10η), η Μπάγερν υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (22/11, 21:30), ενώ ο Ολυμπιακός φιλοξενείται από την Άλμπα στο Βερολίνο (21/11, 21:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η αναμέτρηση ξεκίνησε με 6-6, το 11-0 όμως της Μπάγερν, έφερε γρήγορα τον Ολυμπιακό σε θέση κυνηγού, κυρίως λόγω των πολλών λαθών, κάτι που τιμώρησε η γερμανική ομάδα. Ο Κώστας Παπανικολάου φώναξε ”παρών” (7 πόντοι από τους 9), ο Ουέιντ Μπόλντγουϊν έδωσε λύσεις (5 πόντοι) και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-17.

Ο Τέιλορ Ρότσεστι έδωσε πολλές λύσεις με σκορ και δημιουργία και έτσι η διαφορά μειώθηκε σε 33-31. Το δίδυμο των ΡότσεστιΜπόλντγουιν πήγε εξαιρετικά, με τους Βασίλη Σπανούλη-Γιώργο Πρίντεζη να επιστρέφουν για να κάνουν τη πραγματική διαφορά. Οι ”παλιοί” μέτρησαν 11 πόντους και το προβάδισμα στο σκορ ήταν γεγονός 43-44, στη λήξη του ημιχρόνου.

Υποδειγματικός, αλλά ”μπλάκ αουτ”

Ο Μπόλντγουϊν ήταν φοβερός και… άχαστος (14 πόντοι με 5/5 δίποντα, 1/1 τρίποντα) και έτσι ο Ολυμπιακός βρήκε τρόπο να πάρει κεφάλι στο σκορ, έχοντας μάλιστα και μία ικανοποιητική διαφορά, η οποία μάλιστα έφτασε και τους 10 (49-59 στο 25′), με την αστοχία της Μπάγερν να παίζει σημαντικό ρόλο στην έκβαση του ματς.

Το 55-63 του 30′ έδωσε στη θέση του στο 60-69, με τη Μπάγερν να αντιδρά για το 65-69 στο 34′. Η γερμανική αντεπίθεση συνεχίστηκε, για το 72-71 στο 37′. Το αντιαθλητικό στον Μάοντο Λο έβαλε 5 πόντους σε μία επίθεση για το 77-74, o Μιλουτίνοφ απάντησε για το 77-75, όμως ο Λο με μεγάλο τρίποντο έφερε το +5 (80-75 στο -1″23′). Το λάθος του Μπράντον Πολ στο 39′ ήταν κομβικό, με τον Μονρό να κάνει το 82-75 για να δώσει ουσιαστικά τέλος στην αναμέτρηση. Το τελικό 85-82 ήταν

Πού κρίθηκε: Μέσα σε 5′ (32-37), ο Ολυμπιακός δέχθηκε ένα σερί 12-2 και από το 60-69, είδε το σκορ να γίνεται 82-75 στο -46”, με τα χρονικά περιθώρια να στενεύουν για τους φιλοξενούμενους και μοιραία να έρχεται η ήττα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μάοντο Λο ήταν όλα τα λεφτά στη τελευταία περίοδο (8 πόντοι) με συνολικά 18 πόντους και 6 ασίστ. Στους 15 ο Γκρεγκ Μονρό, 18 μέτρησε ο επίσης καθοριστικός Ντανίλο Μπαρτέλ.

Εξαιρετικός ο Ουέιντ Μπόλντγουϊν με 19 πόντους (6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/3 βολές), 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ και ο Τέιλορ Ρότσεστι έκανε επίσης μεστή εμφάνιση με 9 πόντους και 6 ασίστ. Ο Κώστας Παπανικολάου μέτρησε 10 πόντους, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ 12 με 5 ριμπάουντ, ενώ 12 είχε ο Γιώργος Πρίντεζης των +1.000 διπόντων.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-44, 55-63, 85-82