Μπαρτσελόνα: Διέλυσε την παραδομένη Φενέρ και την… κατάρα!

2019-11-20T22:47:22+00:00 2019-11-20T23:39:49+00:00.

20/Nov/19 22:47

Η Φενέρ έγινε “παιχνιδάκι” και στη Βαρκελώνη από την Μπαρτσελόνα (89-63), με τους Καταλανούς να σπάνε την “κατάρα” επτά αγώνων με την ομάδα του Ομπράντοβιτς, που ζητούσε, αλλά δεν είδε καθόλου άμυνα από τους παίκτες του!

Η Μπαρτσελόνα νίκησε για πρώτη φορά την Φενερμπαχτσέ μετά το Νοέμβριο του 2014 στην Ευρωλίγκα, σπάζοντας δυσμενέστατη παράδοση επτά αγώνων ανάμεσά τους, παραμένοντας στο γκρουπ των ομάδων της κορυφής της κατάταξης (7-2), βυθίζοντας ακόμα περισσότερο την ομάδα του Ζοτς (2-7), που παραδόθηκε αμαχητί (και) στο “Παλάου” και βρίσκεται μαζί με Ερυθρό Αστέρα και Ζενίτ στην τελευταία θέση!

Ο εξαιρετικός Χίγκινς (22π.) ήταν οδηγός για τους θριαμβευτές, που πήραν τη νίκη πολύ πιο εύκολα από όσα θα περίμεναν, με τον Λοβέρν μόνο του να μην μπορεί να κάνει από πλευράς της παρέας του Κώστα Σλούκα (7π.).

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Ηδη από την πρώτη περίοδο το πάνω χέρι ήταν δεδομένα για τους γηπεδούχους, που είχαν 11 πόντους από τον Χίγκινς και μετά το πρώτο πεντάλεπτο (11-11) απέκτησαν απόσταση (25-15, 10′).

Ό,τι κι αν έκανε ο Λοβέρν, η Μπάρτσα είχε τα ηνία και την σοβαρότητα για να πάει στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα με +14 (44-30),

Ο Ομπράντοβιτς μπορεί να ζητούσε έστω… άμυνα από τους παίκτες του, αυτή τη φορά αρκούντως ευγενικά, αλλά είδε τους Καταλανούς να κυριαρχούν απόλυτα στο τρίτο δεκάλεπτο (23-10) για να ανεβάσουν το δείκτη της διαφορά άνω των 20 πόντων (67-40, 30′), έχοντας κυριαρχία στα ριμπάουντ.

Ένα αξιοπρεπές διάστημα της Φενέρ, μάζεψε λίγο την απόσταση (73-56, 35′), αλλά τίποτα δεν μπορούσε να αποτρέψει άλλη μια σαρωτική ήττα, με την Μπάρτσα να ολοκληρώνει τον θρίαμβό της.

Ο Κόρι Χίγκινς έκανε μεγάλη εμφάνιση (22π.) οδηγώντας εκ του ασφαλούς την Μπαρτσελόνα, που είχε θετικούς τους πάντες και ειδικά ρους Αμπρίνες (12π.), Κούριτς (11π., 7ριμπ.), Ντέιβις (10π.) και Χάνγκα (10π.). Ο Λοβέρν (12π.) ήταν ο μοναδικός διψήφιος για την Φενέρ, με τον Σλούκα ναέχει 7π. (2/6 σουτ, 2/2βολ.), 2ριμπ., 5ασ., 1κλ., 3 λάθη σε 23:48”.

Που κρίθηκε

Το παιχνίδι κρίθηκε με το… καλημέρα ουσιαστικά (25-15) με την Μπαρτσελόνα να δείχνει τις διαθέσεις της , ωστόσο το κυριαρχικό τρίτο δεκάλεπτο με το 23-10 που οδήγησε στο +27 (67-40) να το κρίνει οριστικά, μαζί με το πάνω χέρι που είχαν οι Καταλανοί σε ριμπάουντ (38-25) και ασίστ/λάθη (22/12 έναντι 14/16). Παράλληλα ενδεικτικές είναι και οι 2/10 βολές της Φενέρ, με το 20% να είναι η χειρότερη επίδοση στην ιστορία της ομάδας στη διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 25-15, 44-30, 67-40, 89-63.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Μπολτάουζερ, Λάτισεβς