Μπαρτσελόνα: “Εξαφάνισε” τη Μακάμπι του Σφαιρόπουλου και συνεχίζει απτόητη!

2019-11-22T23:07:22+00:00 2019-11-22T23:10:49+00:00.

22/Nov/19 23:07

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία τη Μακάμπι, με τον Νίκολα Μίροτιτς και τον Κόρι Χίγκινς να είναι όλα τα λεφτά!

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καθοριστικό, με τη Μπαρτσελόνα να είναι ανώτερη και να ”λυγίζει” τη Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου με σκορ 96-73. Φοβερός ο Νίκολα Μίροτιτς, αλλά και ο Κόρι Χίγκινς στο δεύτερο μέρος, οι οποίοι και ”επισκίασαν” τη εξαιρετική εμφάνιση του Τάιλερ Ντόρσεϊ, όπως και το 44% των νικητών από τα 6,75μ.! Μόλις 7 πόντους στη τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι!

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Μπαρτσελόνα παραμένει στη κορυφή (μαζί με την Εφές, την οποία έχει κερδίσει) με 8 νίκες και 2 ήττες, ενώ η Μακάμπι με 6 νίκες γνώρισε τη δεύτερη σερί της ήττα, στο τρίτο συνεχόμενο ματς της μακριά από το Τελ Αβίβ.

Για την 11η αγωνιστική, η Μπαρτσελόνα φιλοξενεί τη ΤΣΣΚΑ Μόσχας (29/11, 22:00), ενώ η Μακάμπι υποδέχεται τη Βιλερμπάν (28/11, 21:05).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η αναμέτρηση επιβεβαίωσε τον χαρακτήρα του ”ντέρμπι” με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυναμικά. Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε ”καυτός”, με τον Σκότι Ουίλμπεκιν να είναι η ”απάντηση” της Μακάμπι, η οποία ναι μεν δεν έχασε την επαφή με το σκορ, αλλά δεν πήρε και το προβάδισμα, για το 21-18 της πρώτης περιόδου.

Μετά το 24-18, ακολούθησε ένα 12-0 με τον Τζον ΝτιΜπαρτολομέο να μπαίνει στην εξίσωση της Μακάμπι για το 24-30. Η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε, με τον ΝτιΜπαρτολομέο και γενικά τη Μακάμπι να είναι εξαιρετικά εύστοχη από τα 6,75μ. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 43-46, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ελαφρώς το πάνω χέρι.

Πάτησε γκάζι και το ”καθάρισε”

Το δεύτερο μέρος ήταν μία άλλη υπόθεση. Η Μπαρτσελόνα είδε τον Κόρι Χίγκινς να βγαίνει με μάτι που… γυαλίζει και από το 55-55 του 25′, φτάσαμε στο 67-57 μετά από 2:30′, με τον Άλεξ Αμπρίνες να βάζει το λιθαράκι του. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ βοήθησε την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στη τρίτη περίοδο, όπως και ο Κουίνσι Έισι.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το σκορ στο 74-66 και το ματς ουσιαστικά έλαβε τέλος μετά το 13-2 στο 35′! Οι γηπεδούχοι τα έβαζαν όλα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ”χάθηκαν” στην επίθεση και το τελικό 96-73 έδωσε διαστάσεις θριάμβου στον αγώνα.

Πού κρίθηκε: Κομβική η τρίτη περίοδος και το 12-2 σερί που έκανε η Μπαρτσελόνα, όπως και το 13-2 στο 35′, αλλά και οι μόλις 7 πόντοι της Μακάμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Παίκτης-κλειδί: Φοβερός και τρομερός ο Νίκολα Μίροτιτς με 25 πόντους (6/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/8 βολές), 14 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από κοντά και ο Κόρι Χίγκινς με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ 12 είχε ο Άλεξ Αμπρίνες και 12 ο Κάιλ Κούριτς.

Από πλευράς Μακάμπι, ξεχώρισε ο Τζον ΝτιΜπαρτολομέο και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 13 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ 11 είχε ο Σκότι Ουίλμπεκιν.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-46, 74-66, 96-73