Τίμα: Ρεκόρ καριέρας σε ένα ημίχρονο κόντρα στην Φενέρ! (video)

2019-11-28T19:42:52+00:00 2019-11-28T20:30:29+00:00.

28/Nov/19 19:42

Καταπληκτικός ήταν ο Γιάνις Τίμα, στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα της Φενερμπαχτσέ με την Χίμκι, για την 11η αγωνιστική της Ευρωλιγκα.

Μπορεί οι Ρώσοι να ταξίδεψαν στην Τουρκία, χωρίς τον Αλεξέι Σβεντ ο οποίος ταλαιπωρείται από τραυματισμό, όμως πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 49-44, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Γιάνις Τίμα.

Ο διεθνής Λετονός φόργουορντ της Χίμκι και πρώην του Ολυμπιακού, σημείωσε σε 18 λεπτά συμμετοχής 24 πόντους με 5/10 τρίποντα, 3/3 δίποντα και 3/3 βολές, ενώ ακόμα πρόσθεσε στην στατιστική του 1 ασίστ και 1 ριμπάουντ, όντας απολαυστικός!

Μάλιστα με τους 24 πόντους που σημείωσε, ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του σε πόντους στην Ευρωλίγκα, το οποίο κρατάει από τις 7 Δεκεμβρίου του 2017, όταν στην αναμέτρηση της Μπασκόνια (παίκτης της τότε) με την Ουνικάχα Μάλαγα, είχε σημειώσει 24 πόντους.

Στο 24ο λεπτό του αγώνα στην Κωνσταντινούπολη, ο Γιάνις Τίμα έκανε νέο ρεκόρ καριέρας στην διοργάνωση, φτάνοντας τους 26 πόντους χάρη στο τέταρτο του δίποντο στο παιχνίδι (4/4).

Τελικά ο παίκτης της Χίμκι, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 26 πόντους, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και συνολικά 9/18 σουτ σε 33:39.