Άλμπα Βερολίνου: Με την άμυνα της υποχρέωσε σε 5η σερί ήττα την Ζαλγκίρις! (videos)

2019-11-28T21:56:11+00:00 2019-11-28T22:43:05+00:00.

28/Nov/19 21:56

Η Άλμπα Βερολίνου παίζοντας εξαιρετική άμυνα, κέρδισε σχετικά άνετα στο τέλος με 69-62 την Ζαλγκίρις Κάουνας για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Αίτο Ρενέσες ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με μοναδική εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο και χάρη στην εκπληκτική της άμυνα, κατάφερε να “λυγίσει” τους παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, με τον Ζακ ΛεΝτέι να είναι ο μοναδικός που επιθετικά προσπάθησε (15 πόντους).

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ!

Πλέον, η Άλμπα με αυτήν την νίκη της προσπέρασε την Ζαλγκίρις Κάουνας στην κατάταξη έχοντας ρεκόρ 4-7, ενώ οι Λιθουανοί “έπεσαν” στο 3-8 και μετρούν 5 συνεχόμενες ήττες στην Ευρωλίγκα!

Το παιχνίδι

Καλύτερη η Άλμπα αλλά… “ζωντανή” η Ζαλγκίρις!

Η γερμανική ομάδα ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε από νωρίς με double score (10-5 στο 6′), χάρη στην εξαιρετική της άμυνα. Ο ρυθμός ήταν πολύ χαμηλός και τελικά η Άλμπα έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 15-7 και έχοντας “πνίξει” τους Λιθουανούς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, η Ζαλγκίρις ήταν σαφώς καλύτερη από το πρώτο και κατάφερε να μειώσει σε 21-16 (στο 14′). Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να διατηρούν ένα σημαντικό προβάδισμα με 29-22 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, 32-26.

Στο τέλος μίλησε η έδρα και η άμυνα!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βερολίνο ξεκίνησε με, την ομάδα του Γιασικεβίτσιους να κάνει εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 14-2 και να προηγείται για πρώτη φορά με 40-34 (στο 25′)! Η Άλμπα αντέδρασε με δικό της επιμέρους σκορ 8-1 και προσπέρασε με 42-41 (στο 27′), ενώ η τρίτη περίοδος έληξε με, 47-46 υπέρ των Γερμανών.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η Άλμπα ξεκίνησε με επιμέρους σκορ 6-2 και προηγήθηκε με 53-48 (στο 33′) και έδειχνε πως διαθέτει το πάνω χέρι για την νίκη. 5′ λεπτά πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι ήταν το μεγάλο φαβορί όντας μπροστά με 58-50, αφού η Ζαλγκίρις είχε σκοράρει μόλις 4 πόντους.

3′ λεπτά πριν το φινάλε, ουσιαστικά όλα κρίθηκαν αφού με ένα μεγάλο σουτ ο Χέρμανσον έκανε το σκορ 62-54 για την Άλμπα. Τελικά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η Ζαλγκίρις Κάουνας γνώρισε μία ακόμα ήττα στο Βερολίνο, με 69-62.

Που κρίθηκε: Στο επιμέρους σκορ 11-4 που έκανε η Άλμπα στην έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, με το οποίο προηγήθηκε με 58-50 στο 35′ και η Ζαλγκίρις δεν κατάφερε να ανατρέψει.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκίφεϊ ήταν πολύ καλός με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ καλό ματς έκαναν επίσης ο Χέρμανσον με 11 πόντους, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ και ο Έρικσον με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 15-7, 32-26, 47-46, 69-62