Ευρωλίγκα: Παραδέχθηκε διαιτητικό λάθος στο Ερυθρός – Βαλένθια!

2019-11-29T18:36:14+00:00 2019-11-29T18:55:45+00:00.

29/Nov/19 18:36

Η Ευρωλίγκα εξέδωσε ανακοίνωση, μέσω της οποίας παραδέχθηκε τη λάθος υπόδειξη των διαιτητών στο τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα Ερυθρός Αστέρας – Βαλένθια.

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε στο φινάλε τη Βαλένθια με το τρίποντο του Λορένζο Μπράουν, με το παιχνίδι να κρίνεται στη λεπτομέρεια.

Μία εξ αυτών ήταν 3:50” πριν το τέλος, όταν το σκορ ήταν 64-65 και ο Βίβες ευστόχησε σε τρίποντο, το οποίο όμως δε μέτρησε, γιατί θεωρήθηκε ότι η μπάλα χτύπησε στο πίσω μέρος του ταμπλό, άρα βρέθηκε εκτός πεδιάς.

Η Ευρωλίγκα σε ανακοίνωσή της εξήγησε τι συνέβη στη φάση και παραδέχθηκε τη λάθος υπόδειξη των διαιτητών, τονίζοντας ότι έπρεπε να μετρήσει το καλάθι.

Οπως αναφέρεται στην ανακοίνωση, το Άρθρο 23.1.2 του Κανονισμού Αγώνων της FIBA εξηγεί πότε η μπάλα είναι εκτός πεδιάς όταν…

Α. Αγγίζει έναν παίκτη ή άλλο πρόσωπο που είναι εκτός γραμμών

Β. Το παρκέ ή οποιοδήποτε αντικείμενο πάνω ή έξω από τα όρια

Γ. Τα βοηθήματα του ταμπλό, το πίσω μέρος του ταμπλό ή οποιοδήποτε αντικείμενο πάνω από τον αγωνιστικό χώρο.

Και καταλήγει η ανακοίνωση πως “παρά το γεγονός ότι η μπάλα αναπήδησε στο στεφάνι, κατόπιν δε στην κορυφή του ταμπλό πριν καταλήξει στο καλάθι, η μπάλα παρέμεινε εντός ορίων σ’ όλο το χρονικό διάστημα πριν φτάσει στο καλάθι” και ως εκ τούτου, το τρίποντο έπρεπε να μετρήσει.

Πρώτος διαιτητής του αγώνα ήταν ο Έλληνας ρέφερι, Σπύρος Γκόντας, που σφύριξε μαζί με τους Μαντίλα και Ζαμοΐσκι.