ΤΣΣΚΑ: ΑΠΙΘΑΝΗ “παράσταση” πρωταθλήτριας στο “Παλάου”!

2019-11-29T22:50:56+00:00 2019-11-29T23:43:38+00:00.

29/Nov/19 22:50

Η Μπαρτσελόνα έγινε… παιχνιδάκι στα χέρια της ΤΣΣΚΑ, η οποία διέλυσε τους Καταλανούς στο “Παλάου” (67-96)! Πρώτη εντός έδρας ήττα για την Μπάρτσα (8-3), στο 7-4 η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη!

Όσοι περίμεναν ντέρμπι στη Βαρκελώνη, διαψεύστηκαν πανηγυρικά, με την ΤΣΣΚΑ του Ιτούδη να παραδίδει μαθήματα άρτιου μπάσκετ και να στέλνει σαφές μήνυμα ισχύος, αναγκάζοντας την ομάδα του Πέσιτς στην πρώτη και με… κρότο μάλιστα, ήττα στο “Παλάου” φέτος!

Μετά την πρώτη περίοδο, όλα έγιναν παράσταση για ένα ρόλο για την “αρκούδα”, που είχε απίθανο πλουραλισμό και μεγάλη αποτελεσματικότητα.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο που ήταν πραγματικό ντέρμπι, με διαφορές στα όρια της μίας κατοχής (20-18′), η ΤΣΣΚΑ στη δεύτερη περίοδο κυριάρχησε!

Η ομάδα του Ιτούδη σταμάτησε το περιφερειακό σουτ των γηπεδούχων (1/9 τρίποντα ως την ανάπαυλα) και με τον Κουρμπάνοφ ανέβασε κατακόρυφα στροφές, ώστε στο ημίχρονο να βρεθεί στο +13 (38-51), με επιμέρους 18-33 στην περίοδο!

Η αντίδραση που ίσως θα περιμέναμε όλοι από την Μπαρτσελόνα, δεν ήρθε ποτέ από την Μπαρτσελόνα. Αντίθετα η ΤΣΣΚΑ κυριάρχησε απόλυτα και στις δύο πλευρές του παρκέ, ανεβάζοντας συνεχώς τη διαφορά, η οποία έκλεισε στους 26 στο φινάλε της τρίτης περιόδου (50-76, 30′) με επιμέρους 5-19 από το 23:40”!

Η ανηφόρα δεν είχε τελειώσει για την Μπάρτσα, με τη διαφορά να ανεβαίνει σε δυσθεώρητα ύψη και να ξεπερνά το +30 για την ΤΣΣΚΑ, πριν το εντυπωσιακό τελικό 67-96!

Έξι διψήφιους είχε η ΤΣΣΚΑ, ωστόσο ο Κουρμπάνοφ (12π.) έκανε τη μεγάλη διαφορά και σε τομείς που δεν φαίνονται, όπως στην άμυνα, με τον Τζέιμς των 14π. και των 6ασ. να δίνει εξίσου σημαντική βοήθεια, απέναντι στον… μόνο Μίροτιτς (19π.) για την Μπάρτσα.

Που κρίθηκε

Από πού να αρχίσει και πού να τελειώσει κάποιος για την απίθανη παράσταση της ΤΣΣΚΑ στη Βαρκελώνη, αφού η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έπαιξε απόλυτο μπάσκετ και καθήλωσε την Μπάρτσα, ανεβάζοντας κατακόρυφα στροφές μετά την πρώτη ισορροπημένη περίοδο. Η ΤΣΣΚΑ είχε 24 ασίστ για 15 λάθη, ενώ η Μπαρτσελόνα 14 για 16 αντίστοιχα, ενώ και τα 14/30 τρίποντα των φιλοξενούμενων σε σχέση με το φτωχό 2/18 των Καταλανών είναι ενδεικτικό της διαφοράς τους σε παραγωγικότητα.

Δεκάλεπτα: 20-18, 38-51, 50-76, 67-96

Διαιτητές: Ρίζικ, Πουκλ, Χόρντοφ