Φενέρμπαχτσε: Με… σωτήρα Σλούκα στην παράταση την Άλμπα!

2019-12-06T21:05:54+00:00 2019-12-06T21:37:34+00:00.

06/Dec/19 21:05

Η Φενέρμπαχτσε, με τον Κώστα Σλούκα να κάνει συγκλονιστικά πράγματα, πήρε τη νίκη απέναντι στην Άλμπα στην παράταση με 107-102 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στην παράταση, η Φενέρ πήρε τη νίκη με 107-102 και ανέβηκε στο 5-7 στην φετινή Ευρωλίγκα.

Η Φενέρ θα μπορούσε να πάρει τη νίκη από την κανονική διάρκεια, όμως ο Σίκμα με καλάθι στην εκπνοή έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, άντεξαν στην πίεση και με τον Σλούκα να κάνει την διαφορά, πήραν το θετικό αποτέλεσμα.

Ο “Σλούκι Λουκ” έκανε ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ εμφάνιση, έχοντας 23 πόντους, 10 ασίστ και 39(!) στο ράνκινγκ. Έτσι ο Έλληνας γκαρντ οδήγησε εκ του ασφαλούς την Φενέρ στο θετικό αποτέλεσμα.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Εξελιξη:

Σούπερ ξεκίνημα η Φενέρ

Το ξεκίνημα της Φενέρ στο παιχνίδι ήταν ιδανικό. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς πίεσε στην άμυνα και στην επίθεση έβρισκε λύσεις, με το σκορ να ανεβαίνει κατά πολύ. Είναι χαρακτηριστικό πως το 30-16 με το οποίος τελείωσε η περίοδος αντικατοπτρίζει στο 100% την εικόνα του αγώνα.

Αντίδραση από την Άλμπα

Η δεύτερη περίοδος ήταν μια τελείως διαφορετική υπόθεση. Ο Γκίφεϊ βρήκε σκορ από μακριά και η άμυνα της Άλμπα βελτιώθηκε αισθητά, με το παιχνίδι να γίνεται και πάλι θρίλερ. Στα πρώτα 5’ η Φενέρ βρήκε μόλις 2 πόντους και οι Γερμανοί επέστρεψαν για τα καλά, με το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει τελικά τουςγηπεδούχους μπροστά με μόλις 1 πόντο (41-40).

Ο Σλούκας κράτησε την Φενέρ

Η Άλμπα πέρασε μπροστά με 41-42 (21’), με τους Γερμανούς να φτάνουν ακόαμ και στο +6 (43-49, 23’). Ο Σλούκας ανέβασε ρυθμούς και μαζί του όλη η Φενέρ, με τους Τούρκους να υποδέχονται τις πάσες του Έλληνα γκαρντ και να πλησιάζουν, ανακτώντας στη συνέχεια και το προβάδισμα (55-54, 27’). Παρόλα αυτά η Άλμπα δεν τα παράτησε και έμεινε κοντά, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει την Φενέρ μπροστά με 65-62.

Σίκμα και παράταση

Ο Σλούκας συνέχισε να κρατάει μπροστά την Φενέρ, όμως ο Χέρμανσον έκανε την ανατροπή και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Άλμπα (71-75, 33’). Η Φενέρ πέρασε τη μπάλα κοντά στο καλάθι και μείωσε, ενώ με τον Σλούκα να παίρνει και πάλι πρωτοβουλίες, πήρε το προβάδισμα με 88-85. Ο Γκίφεϊ κέρδισε βολές, αστόχησε στην δεύτερη και ο Σίκμα, ως από μηχανής θεός, πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 88-88, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Αν έχεις Σλούκα… κερδίζεις!

Εκεί η Άλμπα συνέχισε να δυσκολεύει την Φενέρ, η οποία με ένα ξέσπασμα του Ντουβερίογλου ξέφυγε με 6 (105-99). Η Άλμπα και πάλι μείωσε, όμως ο Σλούκας ήταν εύστοχος στις βολές και καθάρισε τη νίκη, τελικό σκορ 107-102 και νίκη για τους Τούρκους.

Πού κρίθηκε: Η Φενέρ ήταν πιο ψύχραιμη στην παράταση, με τον Σλούκα να καθαρίζει στο τέλος από την γραμμή των βολών.

Παίκτης κλειδί: Ο Κώστας Σλούκας ήταν απλά… μαγικός! Ο γκαρντ της Φενέρ είχε 23 πόντους (5/6 2ποντα, 13/13 βολές) με 10 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 39 βαθμούς στο ράνκινγκ.

Δεκάλεπτα: 30-16, 41-40, 65-52, 88-88, 107-102 (παρ.)

Διαιτητές: Γιόβτσιτς, Πέτεκ, Μπάλακ