Χίμκι: Με 100άρα και “σούπερ” Μπούκερ – Σβεντ επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα! (videos)

2019-12-12T19:46:21+00:00 2019-12-12T20:20:33+00:00.

12/Dec/19 19:46

Επιτέλους επιστροφή στις νίκες για την Χίμκι στην Ευρωλίγκα, που κέρδισε στην Μόσχα την Άλμπα Βερολίνου με 104-87, χάρη στην σπουδαία εμφάνιση των Μπούκερ, Σβεντ και Γερέμπκο.

Η ομάδα του Αίτο Ρενέσες ήταν πολύ καλή για ένα ημίχρονο, όμως η Χίμκι εκτός του ότι και στα δύο ημίχρονα ήταν “καυτή” επιθετικά, κατάφερε να παίξει και καλή άμυνα, αποκτώντας διψήφιες διαφορές οι οποίες της χάρισαν την σημαντική νίκη, μετά τις 4 συνεχόμενες ευρωπαϊκές ήττες.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ!

Πλέον, η Χίμκι έχει ρεκόρ 7-6 και παραμένει στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης “σπάζοντας” το αρνητικό σερί τεσσάρων ηττών και ετοιμάζεται για την “μάχη” του ΣΕΦ της 14ης αγωνιστικής με τον Ολυμπιακό (18/12), ενώ η Άλμπα Βερολίνου έχει ρεκόρ 4-9.

Το παιχνίδι

Ντερμπάρα και… ματσάρα!

Κοντά στο σκορ ήταν οι δύο ομάδες από την αρχή της αναμέτρησης, με καμία να μην μπορεί να προηγηθεί με πάνω από 2-3 πόντους (11-11 στο 5′). Ο ρυθμός προς το τέλος της πρώτης περιόδου, ανέβηκε με την Άλμπα να προηγείται με 22-20 (στο 8′) και έκλεισε, με τους Γερμανούς να κάνουν επιμέρους σκορ 10-3 και να προηγούνται με 32-23 και τον Σίβα να έχει ήδη 6 ασίστ και συνολικά η Άλμπα 5/7 τρίποντα (71%)!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, η Χίμκι είχε πολύ σοβαρό πρόβλημα στην άμυνα και η Άλμπα διατηρούσε ένα σημαντικό διψήφιο προβάδισμα (41-31 στο 14′). Οι γηπεδούχοι παίζοντας για πρώτη φορά άμυνα και με επιμέρους σκορ 10-2 (στο 17′), ισοφάρισαν σε 43-43, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, την Χίμκι μπροστά με 54-51.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τελείωσαν όλα…

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στην Μόσχα ξεκίνησε με, την Χίμκι δια χειρός Μπούκερ να κάνει 8-0 σερί και να προηγείται για πρώτη φορά με +11 (62-51 στο 23′) και έγινε φαβορί για την νίκη. Η Άλμπα είχε “πνιγεί” από την άμυνα των Ρώσων και βρέθηκε και στο -14 (73-57 στο 28′), ενώ η τρίτη περίοδος έληξε με 77-63.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η Χίμκι σημείωσε 2/2 τρίποντα ανέβασε το προβάδισμα της για πρώτη φορά στο +16 (83-67 στο 32′) και ουσιαστικά “κλείδωσε” την νίκη. 4′ λεπτά πριν το φινάλε, η Άλμπα μείωσε σε 93-80, αλλά οι Ρώσοι “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη, την οποία πανηγύρισαν στο φινάλε με 104-87!

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου η Χίμκι έκανε επιμέρους σκορ 23-12 και ανέβασε το προβάδισμα της στο +14 (77-63) “τελειώνοντας” ουσιαστικά την νίκη, αφού οι Γερμανοί δεν επέστρεψαν ποτέ στην διεκδίκηση της νίκης.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπούκερ ήταν εξαιρετικός κάνοντας ρεκόρ καριέρας στους πόντους με 24 (10/13 δίποντα), ενώ ακόμα είχε 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Ακόμα για την Χίμκι ξεχώρισε, ο Γερέμπκο με 18 πόντους και 3 ασίστ, ο Σβεντ με 22 πόντους, 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ και ο Γκιλ με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-32, 54-51, 77-63, 104-87