Μπασκόνια: Απόδραση από το Βελιγράδι με Στάουσκας βγαλμένο από το… ΝΒΑ! (videos)

2019-12-12T21:04:37+00:00 2019-12-13T00:20:07+00:00.

12/Dec/19 21:04

Ο Νικ Στάουσκας θυμήθηκε τον λόγο που βρέθηκε στο νo8 του Draft του ΝΒΑ το 2014, ο Σενγκέλια τον λόγο που θεωρείται υποψήφιος για το βραβείο του MVP της Euroleague και η Μπασκόνια επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με μέσα στο Βελιγράδι.

Του Γιάννη Γιανναράκη/ info@eurohoops.net

Όταν η Μπασκόνια επένδυε πάνω στον Νικ Στάουσκας για την ενίσχυση της περιφέρειας της, πιθανότατα είχε στο μυαλό της μια τέτοια βραδιά! Ο πάλαι ποτέ φέρελπις άσος των Κινγκς ήταν απολαυστικός, πέτυχε 19 πόντους μόνο στο δεύτερο ημίχρονο (22 συνολικά) και οδήγησε τους Βάσκους σε μια αναγκαία νίκη με 72-64 μέσα στο Βελιγράδι επί του Ερυθρού Αστέρα!

Πέραν του Καναδού, εξαιρετικός ήταν για άλλη μια φορά ο Τορνίκε Σενγκέλια (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ), ενώ στον αντίποδα δεν αρκούσε η εξαιρετική παρουσία του Λορένζο Μπράουν (20 πόντοι), ο οποίος μάλιστα αποχώρησε τραυματίας 3’48” πριν το τέλος του αγώνα.

Με αυτή την νίκη η Βέλιμιρ Περάσοβιτς έφτασε το 6-7 και συνεχίζει να ακολουθεί κατά πόδας τις ομάδες της οκτάδας, ενώ οι Σέρβοι έχασαν έδαφος, πέφτοντας στο 5-8.

Η εξέλιξη: Τα πρώτα λεπτά του αγώνα, παρότι μας προϊδέασαν για το τι… έπεται, ήταν άκρως ανταγωνιστικά, με τον Ερυθρό Αστέρα να ισχυροποιεί την ορμή που του έδωσε ο κόσμος του.

Ωστόσο, από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και έπειτα άρχισε να επικρατεί το φαινομενικά φυσιολογικό, μιας και η Μπασκόνια κράτησε σφιχτά τα ηνία του αγώνα χάρη στους Σενγκέλια και Σίλντς.

Όλα αυτά, μέχρι οι Βάσκοι να αποκτήσουν διψήφια διαφορά (22-32).

Από εκείνο σημείο και έπειτα έμοιαζαν να βρίσκονται ήδη στα αποδυτήρια, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πάνε στην ανάπαυλα μόλις στο -1!

Ο Περάσοβιτς είναι σίγουρο πως δεν είπε και τα καλύτερα λόγια στους παίκτες του πριν το πρώτο μέρος. Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν τον άκουσαν όλοι, το σίγουρο όμως είναι ο Νικ Στάουσκας είχε ορθάνοιχτα στα αυτιά του. Ο Καναδός σκόραρε ούτε λίγο ούτε πολύ… 16 πόντους στη τρίτη περίοδο(!), βάζοντας την ομάδα του για τα καλά στην θέση του οδηγού (43-56).

Ο Σενγκέλια ήρθε να προσθέσει και την δίκη του πινελιά στην τέταρτη περίοδο και κάπως έτσι οι Βάσκοι ξεπέρασαν τα προβλήματα του πρώτου μέρους και πήραν μια αναγκαία νίκη με 72-64.

Σημείο-κλειδί: Η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Με την διαφορά στην μικρότερη δυνατή τιμή της, ήταν κομβικής σημασίας για την Μπασκόνια, όχι απλά να μην χάσει το προβάδισμα της, αλλά να το διευρύνει κιόλας. Οι Βάσκοι ξεκίνησαν την τρίτη περίοδο με σερί 10-2 και το συνολικό σκορ της ήταν 24-12. Ο βασικός λόγος της βρίσκεται ακριβώς παρακάτω.

Παίκτης-κλειδί: Αν εξαιρέσουμε την τρίτη περίοδο, ο Νικ Στάουσκας μέτρησε μόλις έξι πόντους. MVP της αναμέτρησης δεν αναδείχθηκε (ο Σενγκέλια πήρε αυτό τον τίτλο) όμως είναι σίγουρο πως δίχως τους 16 πόντους του Καναδού στο τρίτο δεκάλεπτο οι Βάσκοι θα είχαν μπλέξει σε περιπέτειες.

Tα δεκάλεπτα: 14-20, 31-32, 43-56, 64-72