Βαλένθια: Τεράστια νίκη στο Κάουνας, έβδομη σερί ήττα η Ζαλγκίρις! (videos)

2019-12-13T20:58:16+00:00 2019-12-13T22:40:01+00:00.

13/Dec/19 20:58

Η Βαλένθια πανηγύρισε τη πρώτη της εκτός έδρας νίκη με ”θύμα” τη Ζαλγκίρις, η οποία πλέον μετράει 7 σερί ήττες και μόλις 3 νίκες σε 13 αγώνες!

Η Βαλένθια ήταν εξαιρετική στο Κάουνας και με σκορ 82-86 πήρε τη πρώτη της εκτός έδρας νίκη στη σεζόν! Με το αποτέλεσμα αυτό, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μετράει πλέον 7 συνεχόμενες νίκες και μόλις 3 νίκες σε 13 αγωνιστικές, την ώρα που οι Ισπανοί έχουν 5 νίκες και 8 ήττες.

Φοβερός και τρομερός ο Λουί Λαμπεϊρί 22 πόντους και ρεκόρ καριέρας, ”τα έσπασε” ο Κέι Σι Ρίβερς! Για την 14η αγωνιστική, η Ζαλγκίρις υποδέχεται την Εφές (17/12, 20:00), ενώ η Βαλένθια φιλοξενεί τη Μπασκόνια (17/12, 22:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά καλά την αναμέτρηση, με τη Ζαλγκίρις να είναι ελαφρώς αποτελεσματικότερη, κυρίως λόγω των Εντγκάρας Ουλάνοβας, Τζοκ Λαντέιλ και Ζακ ΛεΝτέι. Η Βαλένθια παρόλα αυτά αντέδρασε και έμεινε μόλις 2 πόντους μακριά στο πρώτο δεκάλεπτο (21-19).

Ανάλογο σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο, με τον Λούκας Λεκαβίτσιους να δίνει επιπλέον ενέργεια και τον Ουλάνοβας να δείχνει τον δρόμο, ξέφυγαν μέχρι 6 πόντους (38-32), όμως οι Ισπανοί είχαν τους Κίνο Κολόμ-Λουί Λαμπεϊρί-Μορίς Ν’Ντουρ σε πολύ καλή κατάσταση επιθετικά και έτσι ο αγώνας παρέμεινε ντέρμπι μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (48-47).

Είχε τη ψυχραιμία και το ”καθάρισε”

sam-van-rossom-valencia-zalgiris

Στο δεύτερο μέρος πρωταγωνίστησε το physical game και η… αστοχία, με το σκορ να είναι σε όλη τη διάρκεια τη τρίτης περιόδου σχεδόν… κολλημένο. Η Βαλένθια παρόλα αυτά, μέσα από τον ”καυτό” Λαμπεϊρί, βρήκε τον τρόπο και ανέκτησε το προβάδισμα, κάνοντας μάλιστα το +7 για πρώτη φορά στο ματς (57-64).

Η Βαλένθια ήταν καλύτερη και στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, με τη διαφορά να φτάνει στο +13 (59-72) στο 33′, η Ζαλγκίρις όμως αντέδρασε και μείωσε σε 64-72 και στο 37′ σε 70-75, το τρίποντο του Λαμπεϊρί στο 38′ έδωσε και πάλι ”αέρα” στους φιλοξενούμενους. Με 4-0, η Ζαλγκίρις έφτασε στο -4 (74-78) στο -1:14′, η Βαλένθια με το καλάθι του Αλμπέρτο Αμπάλντε έκανε το 76-82 στο -41”, με τον Τζόρνταν Λόιντ με 2/2 βολές να αυξάνει τη διαφορά στο 79-84. Ο Ουλάνοβας με τρίποντο έκανε το 82-84, ο Αμπάλντε με 2/2 βολές έγραψε το 82-86, σκορ που ήταν και το τελικό.

Πού κρίθηκε: Η Ζαλγκίρις μείωσε σε 76-80 στο -1:03′, όμως η Βαλένθια είχε την ψυχραιμία και με το καλάθι του Αλμπέρτο Αμπάρτε για το 76-82 στο -41”, έβαλε τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη. Οι βολές του ίδιου (2/2) λίγο αργότερα ”σφράγισε” το ”διπλό”.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λουί Λαμπεϊρί ήταν φοβερός και τρομερός και αφού συνέτριψε το ρεκόρ καριέρας του (8 πόντοι κόντρα στον Παναθηναϊκό), σταμάτησε στους 22 (5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα), δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του. Εξαιρετικός και ο Κίνο Κολόμ με 12 πόντους και 9 ασίστ, ενώ ο Αλμπέρτο Αμπάλντε ήταν καθοριστικός με 8 πόντους, εκ των οποίων οι 4 στο φινάλε.

Για τη Ζαλγκίρις, ξεχώρισαν οι Τζοκ Λαντέιλ, Εντγκάρας Ουλάνοβας και Τόμας Ουόλκαπ με 12, 16 και 15 αντίστοιχα. Άστοχος με 8 πόντους (1/1 δίποντα, 2/8 τρίποντα) ο Κέι Σι Ρίβερς, με τον Ζακ ΛεNτέι να μετράει 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 48-47, 57-64, 82-86