Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός 98-86: Προδόθηκε από την άμυνα, τον “σκότωσε” ο Ντιλέινι! (videos)

2019-12-13T22:49:01+00:00 2019-12-13T23:55:44+00:00.

13/Dec/19 22:49

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κυνήγησε τη νίκη στη Βαρκελώνη μέσω της επίθεσης, αλλά γνώρισε την ήττα (98-86) εξαιτίας της άμυνας, με τον Ντιλέινι να κάνει τη διαφορά όταν οι “πράσινοι” απείλησαν ευθέως την Μπάρτσα! Πρώτη ήττα έπειτα από τέσσερις νίκες η ομάδα του Πιτίνο.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας είδαν το νικηφόρο σερί τους να τερματίζεται στο “Παλάου”, με την Μπαρτσελόνα τους αναγκάζει στην πρώτη ήττα έπειτα από 4/4 νίκες και να τους ρίχνει στο 8-5.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο πάλεψε όσο μπορούσε μέσω της επίθεσης, αλλά η άμυνα, τα ριμπάουντ και ο Ντιλέινι που πήρε φωτιά στα τελευταία 14 λεπτά (σκόραρε και τους 17 πόντους του από το 26′ κι έπειτα), έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Καταλανών, που ανέβηκαν στο 10-3.

Φρεντέτ (19π.) και ο “διπλός” Καλάθης (13π., 13ασ.) προσπάθησαν πολύ, αλλά όσο και να πρόσφεραν επιθετικά, παρά τα μόλις 8 λάθη, οι 98 πόντοι παθητικό και το 34-25 στα ριμπάουντ, συνετέλεσαν στην ήττα στη Βαρκελώνη.

Διαβάστε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέρησης

Ριμπάουντ το μέγα πρόβλημα!

Ο Παναθηναϊκός όφειλε να… συγκρατήσει το ρυθμό στη Βαρκελώνη, αλλά δεν βοήθησε καθόλου τον εαυτό του, χάνοντας όλες τις μάχες των ριμπάουντ, κυνηγώντας την Μπάρτσα στο ρυθμό της!

Η ομάδα του Πιτίνο χωρίς να το καταλάβει βρέθηκε στο -8 (10-2, 2:12”), με τον Μίροτιτς να έχει ζεσταθεί από νωρίς, με τα ριμπάουντ να είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα!

Ως το 8ο λεπτό ο Παναθηναϊκός δεν είχε μαζέψει ΚΑΝΕΝΑ ριμπάουντ (7-0 η Μπαρτσελόνα) και παρά τους εύκολους πόντους που δεχόταν, βρίσκοντας λύσεις μετά την είσοδο του Ουάιλι, ήταν στο -5 στο πρώτο δεκάλεπτο (28-23).

Ο Καλάθης που δεν είχε αρχίσει, σκόραρε σερί πόντους για την απόσταση αναπνοής (30-28), ώστε η ελληνική ομάδα να έχει καλύτερο επιθετικό ρυθμό.

Στην άμυνα όμως το παθητικό όλο και μεγάλωνε, με τον Ντέιβις να χτυπά κατ’ επανάληψη (37-30, 13′), με τα χαμένα ριμπάουντ (16-9 ως το 20′) να φέρνουν διψήφια απόσταση (55-44, 19′) πριν την ανάσα του Μπέντιλ (55-47, 20′).

Φρεντέτ, αλλά… Ντιλέινι

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Φρεντέτ βγήκε μπροστά για τον Παναθηναϊκό, που ανέκαμψε από το -10 (57-47) για το -4 με τον Μήτογλου (60-56, 25′) αλλά η Μπαρτσελόνα έβρισκε λύσεις για να έχει σταθερό προβάδισμα με τον Ντιλέινι (71-63, 29′), συνεχίζοντας να ελέγχει τον ρυθμό!

Όσο οι “πράσινοι” σκόραραν με τον Ράις, δέχοντας εύκολους πόντους από τον Οριόλα (79-69, 32′), ο οποίος σε μια περίπτωση σκόραρε άμεσα… μόνος του στο ανοικτό γήπεδο, έπειτα από καλάθι των φιλοξενούμενων!

Παρ’ όλα αυτά, ο Τόμας στάθηκε στο πλευρό του Τόμας για αποτελεσματικό τρανζίσιον έπειτα από καλές άμυνες για το 81-77 (34′)!

Ο Παπαπέτρου έχασε ευκαιρία για να μειώσει στον πόντο και αντί αυτού σκόραραν με τρίποντα Ντιλέινι και Χάνγκα (87-79, 35′), με τον πρώτο να σκοράρει ξανά για το +10 των Καταλανών (91-81, 37′), αφού η ομάδα του Πιτίνο αδυνατούσε να τον σταματήσει (94-81)!

Έτσι ο Παναθηναϊκός έφυγε ηττημένος για άλλη μια φορά από το “Παλάου”, γνωρίζοντας την πρώτη ήττα μετά από τέσσερις σερί νίκες…

Ο Νίκολα Μίροτιτς είχε 23π., αλλά ο Μάλκολμ Ντιλέινι έκανε την πραγματική διαφορά στο “Παλάου”, με 17 πόντους, όλους από το 26′ και μετά, ώστε να οδηγήσει την Μπαρτσελόνα στη νίκη και να μην μετρήσουν καθοριστικά το νταμπλ-νταμπλ του Καλάθη (13π., 13ασ.) και οι 19π. του Φρεντέτ.

Που κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός μπήκε από την αρχή στο ρυθμό της Μπαρτσελόνα, ωστόσο μέσω της επίθεσης κρατήθηκε ζωντανός. Έτσι πλησίασε στο -4 (81-77), έχασε ευκαιρία για το -1 και ο Ντιλέινι στην άλλη άκρη απάντησε (94-81) για την τελική επικράτηση των Καταλανών, που είχαν υπεροπλία στα ριμπάουντ (39-26).

Δεκάλεπτα: 28-23, 55-47, 71-65, 98-86

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Μόγκουλκοτς, Πέτεκ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 12(5/10 δίπ., 6ριμπ., 2ασ., 1κλ., 3λθ), Χάνγκα 5 (2ριμπ., 6ασ.), Σμιτς 7 (3ριμπ., 1ασ., 1κλ., 2λθ), Οριόλα 7, Αμπρίνες 5 (4ριμπ.), Χίγκινς 7 (5ασ.), Ντιλέινι 17 (1/1διπ., 5/8τριπ., 4ριμπ., 5ασ.), Κούριτς 6(2), Μίροτιτς 23 (5/6διπ., 2/7τριπ., 7/7βολ., 7ριμπ.), Τόμιτς 9 (5ριμπ.).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 12 (3/4διπ., 1/7τριπ., 3/4βολ., 2ριμπ., 1ασ., 1λθ), Ράις 10 (2/5διπ., 1/2τριπ., 3/3βολ.), Παπαγιάννης 6 (3/4διπ., 4ριμπ.), Παπαπέτρου 10 (4/5διπ., 2/2βολ., 5ριμπ.), Παππάς (0/1διπ., 1ριμπ.), Βουγιούκας 2 (2ριμπ.), Τζόνσον (0/1διπ., 1ριμπ., 2λθ), Φρεντέτ 19 (5/7διπ., 2/4τριπ., 3/3βολ., 1ριμπ., 3ασ., 3κλ., 1λθ), Καλάθης 13 (3/5διπ., 2/4τριπ., 1/4βολ., 5ριμπ., 13ασ., 2λθ), Ουάιλι 6 (3/3διπ.), Μήτογλου 5 (2/2διπ., 1ριμπ.), Μπέντιλ 3 (1/2).