Ρεάλ Μαδρίτης – Μιλάνο 76-69: Η “Βασίλισσα” καλπάζει και η Αρμάνι… ξεθωριάζει! (videos)

2019-12-17T21:46:16+00:00 2019-12-17T23:20:14+00:00.

17/Dec/19 21:46

Την ένατη συνεχόμενη νίκη της στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης με 76-67 απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο, πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο, αλλά η Μιλάνο για μία ακόμα φορά έδειξε πως βρίσκεται σε κακή κατάσταση και γνώρισε μία σχετικά εύκολη ήττα στην Μαδρίτη από την Ρεάλ, που αντίθετα έχει “ξεχάσει” τι θα πει ήττα στην Ευρωλίγκα.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά!

Πλέον η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έχει εννιά συνεχόμενες νίκες και ρεκόρ 11-3, ενώ η Μιλάνο μετράει 5 συνεχόμενες ήττες και το ρεκόρ της έπεσε στο 7-7 και ετοιμάζονται για την δεύτερη πράξη της διπλής αγωνιστικής με αγώνες κόντρα σε Μπασκόνια (19/12) και Βαλένθια (19/12) αντίστοιχα.

Το παιχνίδι

Με “σούπερ” άμυνα στο +9 η Μιλάνο!

Καλύτερα ξεκίνησε τον αγώνα η Μιλάνο και προηγήθηκε με 10-7 (στο 5′) χάρη στην άμυνα της, ενώ με επιμέρους σκορ 7-3 ανέβασε το προβάδισμα της και στο +7 (17-10 στο 8′) με την Ρεάλ να μειώνει στο τέλος της πρώτης περιόδου σε 21-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης οι Ιταλοί μπήκαν και πάλι δυνατά και με νέο επιμέρους σκορ 16-6 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +13 (37-24 στο 16′). Οι Μαδριλένοι αντέδρασαν με μικρό σερί 4-0 (38-27 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Μιλάνο μπροστά με 39-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο μίλησε η “Βασίλισσα”!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στην Μαδρίτη ξεκίνησε με, την Ρεάλ να κάνει εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 18-9 και να ισοφαρίζει σε 48-48 (στο 26′), βρίσκοντας για πρώτη φορά ρυθμό στον αγώνα και στις δύο πλευρές. Η τρίτη περίοδος έληξε με την Μιλάνο πίσω στο σκορ με 54-52 αφού σκόραρε μόλις 13 πόντους σε 10 λεπτά.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι Μαδριλένοι ξεκίνησαν με μικρό επιμέρους σκορ 9-2 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +9 (63-54 στο 33′) αποδεικνύοντας πως είναι το φαβορί. 3′ λεπτά πριν το φινάλε, η Ρεάλ ήταν μπροστά με 72-62 και “αγκαλιά” με μία πολύ σημαντική νίκη. Τελικά η Μιλάνο δεν κατάφερε να πετύχει την ανατροπή και η “Βασίλισσα” πανηγύρισε την 9η συνεχόμενη νίκη της στην Ευρωλίγκα με 76-67!

Που κρίθηκε: Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου όπου η Ρεάλ με επιμέρους σκορ 9-2 ανέβασε το προβάδισμα της στο +9 (63-54) “κλειδώνοντας” την νίκη, αφού η Μιλάνο δεν κατάφερε να επιστρέψει.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ράντολφ ήταν φανταστικός με 16 πόντους (5/11 τρίποντα), 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Μίκι με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 μπλοκ και ο Καμπάτσο με 7 πόντους, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 30-39, 54-52, 76-67.