Μπαρτσελόνα: Κέρδισε Βιλερμπάν και… τον Αμπρίνες (videos)

2019-12-17T23:05:35+00:00 2019-12-18T01:17:56+00:00.

John Rammas

17/Dec/19 23:05

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Βιλερμπάν (80-67) στο Palau Blaugrana σε ένα παιχνίδι με κέρδος όχι απλώς την 11η νίκη στην Ευρωλίγκα, αλλά και τον Άλεξ Αμπρίνες.

Ο 26χρονος Ισπανός swingman δεν έχει βρει ακόμα τον καλό του εαυτό, αλλά ήταν αυτός που έδωσε το κάτι παραπάνω. Μάλιστα, σημείωσε και season-high σε όλες τις διοργανώσεις, αφού οι διψήφιες εμφανίσεις δεν του περισσεύουν φέτος.

Το τελικό σκορ ανέβασε τη Μπαρτσελόνα των τριών διαδοχικών νικών στο 11-3, ενώ η Βιλερμπάν επέστρεψε στις ήττες μετά από τη νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο (89-82) στη Λυών την περασμένη αγωνιστική και συνεχίζει από το 6-8.

Πατήστε εδώ για τη συνολική στατιστική

Εξέλιξη αγώνα:

Η Μπαρτσελόνα σούταρε με 80% (8/10) στα δίποντα στην πρώτη περίοδο, αλλά είχε και 1/7 τρίποντα, την ώρα που η Βιλερμπάν είχε 5/7 πίσω από τα 6,75μ. κι έτσι η διαφορά στα λάθη (2-5) ήταν σαν μη γενόμενη (22-19 στο 10′).

Στη δεύτερη περίοδο ο Άλεξ Αμπρίνες με 2/2 τρίποντα στο τελευταίο δίλεπτο άλλαξε τις ισορροπίες (48-36 στο 20′), η Μπαρτσελόνα ξέφυγε και με διαφορά 17 πόντων στο 25′ (58-41), αλλά η Βιλερμπάν με σκορ από κάθε απόσταση κατάφερε να μειώσει σε απειλητικό βαθμό (63-56 στο 30′, 65-58 στο 32′).

Μόνο που ο Τεό Μαλεντόν (λάθος στο 67-58 στο 34′, άστοχο τρίποντο στο 67-58 στο 35′) κι ο Τόνι Τζεκίρι (λάθος στο 67-58 στο 35′) τα έκαναν όλα ανάποδα σε ελάχιστο χρόνο στα μισά της τέταρτης περιόδου κι η γαλλική ομάδα έχασε το δικαίωμα να απειλήσει μέχρι τέλους. Κι αυτό γιατί έκτοτε ανέλαβε ξανά δράση ο Άλεξ Αμπρίνες.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Άλεξ Αμπρίνες έκανε τη διαφορά για τη Μπαρτσελόνα (και) στην τέταρτη περίοδο. Δικό του το κλέψιμο στο 34′ για τη διπλή επίθεση και τις 2/2β. του Πιέρ Οριόλα και το 67-58, δικό του το τρίποντο για το 70-58 στο 35′ (όπως κι αυτό για το 76-58 στο 37′). Η κόρνα της λήξης τον βρήκε στους 16 πόντους με 1/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 2/2 ελεύθερες βολές δίπλα σε 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και κανένα λάθος σε 27:12.

Πού κρίθηκε:

Το περιφερειακό σουτ έπαιξε σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού, τόσο για τη Μπαρτσελόνα, η οποία δεν είχε πώς να ξεφύγει πιο γρήγορα στο σκορ, όσο και για τη Βιλερμπάν, η οποία έβαλε τα περισσότερα στις πρώτες τρεις περιόδου κι όχι μόλις 1/5 στην τέταρτη, όταν της παρουσιάστηκε η ευκαιρία να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης. Η καταλανική ομάδα πήρε και +7 πόντους (18-11) από τα +6 λάθη της γαλλικής (14-20).

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 48-38, 63-56, 80-67