Ευρωλίγκα: “Φάουλ του Ράις στον Ντε Κολό στην εκπνοή” (Video)

2019-12-18T10:24:43+00:00 2019-12-18T10:24:43+00:00.

18/Dec/19 10:24

Η Ευρωλίγκα αποφάνθηκε επίσημα πως ο Ταϊρίς Ράις έκανε φάουλ στον Νάντο Ντε Κολό στην εκπνοή του αγώνα του Παναθηναϊκού με τη Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ…

Η Ευρωλίγκα εξέδωσε αναφορά για την τελευταία φάση του αγώνα της 14ης αγωνιστικής που ολοκληρώθηκε με τη νίκη του Παναθηναϊκού με 81-78.

Διαβάστε την επίσημη τοποθέτηση για την επίμαχη φάση που έκλεισε τον αγώνα με τον Νάντο Ντε Κολό να διαμαρτύρεται στους διαιτητές:

“Μετά την απόφαση του non call στην τέταρτη περίοδο του αγώνα του Παναθηναϊκού με τη Φενέρμπαχτσε στις 17 Δεκεμβρίου του 2019, η Ευρωλίγκα διαπίστωσε:

Στο τέταρτο 10λεπτο με 3,3 δευτερόλεπτα να απομένουν στο ρολόι, ο Νάντο Ντε Κολό της Φενέρμπατχτσε είχε την μπάλα στο παρκέ. Έκανε ντρίμπλα φτάνοντας στη γραμμή των 6.75 μέτρων και με 0,4 δέκατα να απομένουν επιχείρησε προσπάθεια για τρεις πόντους. Κατά τη διάρκεια της προσπάθειας, ο Ταϊρίς Ράις του Παναθηναϊκού ήρθε σε αντικανονική επαφή με το δεξί του χέρι πάνω στο δεξιό καρπό του Νάντο Ντε Κολό.

Ήταν μία αντικανονική κίνηση που θα καταλογιστεί ως προσωπικό φάουλ στον Ράις και να δοθούν τρεις ελεύθερες βολές στον Νάντο Ντε Κολό”.