Μπάγερν: Πήρε τον “εμφύλιο” με επική ανατροπή δια χειρός Λο!

2019-12-18T22:15:44+00:00 2019-12-19T00:18:34+00:00.

18/Dec/19 22:15

Η Μπάγερν Μονάχου έφυγε αλώβητη από το Βερολίνο, επικρατώντας της Άλμπα με 77-76 έχοντας ως… ανέλπιστο πρωταγωνιστή τον Μάοντο Λο!

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Τρελό ντέρμπι, τρελό φινάλε, τρελός πρωταγωνιστής! Η Μπάγερν Μονάχου ήταν η νικήτρια ενός τρομερά σκληρού γερμανικού εμφυλίου, εκμεταλλευόμενη τα πεπραγμένα του Μάοντο Λο, ο οποίος πέτυχε δύο τρίποντα στα τελευταία 12 δευτερόλεπτα, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση, όπου και πάλι με δύο βολές έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 77-76!

Κατά τα άλλα, κορυφαίοι από πλευράς Βαυαρών ήταν οι Μονρό (17 πόντοι και 10 ριμπάουντ) και Λούτσιτς (19 πόντοι και 5 ριμπάουντ) ενώ η αποκάλυψη του αγώνα ήρθε από πλευράς γηπεδούχων, χάρη στον εξαιρετικό Μακάι Μέισον (17 πόντοι και 3 ασίστ).

Η εξέλιξη: Στην πρώτη περίοδο η Μπάγερν κυριάρχησε, παρότι δεν πέτυχε ούτε πόντο στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα. Αυτό συνέβη κυρίως λόγω της μηδαμινής επιθετικής παραγωγής των γηπεδούχων, που κατάφερναν να… βλέπουν τα νώτα των αντιπάλων τους, κυρίως εξαιτίας των εμπνεύσεων του Γιεντράιτις.

Σταδιακά βέβαια, οι συμπαίκτες του άρχισαν να ξυπνούν. Κυρίως αμυντικά, καθώς κατάφεραν να κρατήσουν την Μπάγερν μόλις στους 11 πόντους σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο, δεχόμενοι μόλις τρεις στα έξι τελευταία λεπτά!

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε ντέρμπι ολκής με σχετικά καλύτερη παραγωγικότητα σε σχέση με το πρώτο. Μετά το ροντέο της τρίτης περιόδου (20-20 το σκορ) η Άλμπα κατόρθωσε να ξεκινήσει με σερί 6-0. Η Μπάγερν επέστρεψε κυρίως λόγω Μονρό, έφτασε το παιχνίδι στην κόψη του ξυραφιού, όμως ένα σπουδαίο τρίποντο του “καυτού” σήμερα Έρικσον (4/4) έστειλε την ομάδα του στο +5(68-63).

Οι Βαυαροί έμοιαζαν χαμένοι, όντας στο -4 (70-66) 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Σε εκείνο σημείο ήταν που εμφανίστηκε ο Μάοντο Λο! Ο γκαρντ των γηπεδούχων ισοφάρισε τον αγώνα με δύο τρίποντα το ένα σπουδαιότερο από το άλλο, δίνοντας στην φαινομενικά καταδικασμένη Μπάγερν στο έξτρα πεντάλεπτο!

Εκεί, το μπασκετικό “ξύλο” και η αστοχία κυριάρχησε, καθώς οι δύο ομάδες πέτυχαν συνολικά μόλις εννέα πόντους!

Στο τέλος ήταν πάλι ο Μάοντο Λο, που με δύο βολές αυτή την φορά έκρινε το παιχνίδι, κάνοντας το 77-76. O Γκίφι είδε την μπάλα να φτάνει μετά από μια καράμπολα στα χέρια, όμως δεν μπόρεσε να κλέψει τον τίτλο του ήρωα και μαζί την νίκη για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 10-19, 28-30, 48-50, 72-72, 76-77